Tayland’da Avrupa Havası: Phuket Old Town

Tayland’ın Güney sahillerindeki son durağımız Phuket Old Town. Yarın, deniz-kum-güneş üçlüsünün hakkını vermiş olmanın gururuyla Bangkok’a döneceğiz.

Bir hafta önceki gelişimizde Phuket’in bize pek nazik davrandığını söyleyemeyeceğim. Uçağımızı kaçırıp birkaç saat rötarla yarımadaya vardıktan sonra hala gizemini koruyan bir nedenle rezervasyonumuzun iptal edildiğini öğrenmiş, gece yarısı otelsiz kalmış, ilk defa Booking’den değil otel lobisinde oda almış, sabaha karşı 5’te ancak uyuyabilmiştik. Kaldığımız Patong Beach bölgesi, dev birer Hooters ve Hard Rock Cafe’si, Starbucks’ı ve Häagen-Dazs’ıyla küçük bir Amerika gibiydi (artı fuhuş sahneleri). Aynı zamanda da ilk defa motorsiklet kullanmış ve sahilde yoga yapmıştık. Hem tatlı hem tatsız ilklerle doluydu ilk Phuket deneyimimiz. İkinci gelişimizde ise değişiklik yapıp yarımadanın diğer ucundaki Old Town’u görmeye karar verdik.

Old Town’u diğer Tayland izlenimlerimizden ayrı kılan şey bu küçük kasabanın Asya’nın sömürge dönemlerinden izler taşıyor olmasıydı. Tayland hiçbir zaman sömürge haline gelmemiş ama birçok komşusu İngiltere ve Hollanda hakimiyetinde kalmış. Andaman denizine açılan bir yarımada olarak Phuket de bir ticaret noktası olduğundan Batı ve biraz da Çin kültürü bu kıyılara taşınmış.

Kasaba bitişik nizam dizilmiş Sino-Portugueese denilen bir mimari stile sahip, iki katlı binalardan oluşuyor. Sino, Çin kültürünü ifade ediyor. 1800’lerinden sonlarına doğru çok sayıda Çinli, kalay madenlerinde çalışmak için buraya göç etmiş. Zamanla servetleri de artan Çinli nüfusu bölgede etkin. Portugeese ise Batı’yı yani İngiltere ve Hollanda’yı ifade etse de bu biraz kafa karıştırıcı bir terim çünkü aslında Portekiz’in bu civarlarda bir işi olmamış.

O dönemde Çinliler için Batı tarzı bir eve sahip olmak prestij sayılıyormuş. Tüm binaların altında bulunan kemerli yürüyüş yolu insanlar sıcakta ve yağmurda rahat rahat alışveriş yapsın diye İngilizler tarafından düşünülmüş. Böylece bölgede Batı tarzı binalar yayılmış. Fakat bir yandan kendi kültürlerinden de, ya da batıl inançlarından diyeyim, tam ödün verememişler. Evlerin üzerinde hala Çin kültüründe para, sağlık, şans getirdiğine inanılan sembollere rastlayabiliyorsunuz.

Sokak lambaları yerine kırmızı Çin fenerlerinin asılı olduğu bu tatlı kasaba aklınızda eski ve gelişmemiş bir yer olarak belirmesin. Tam tersine inanılmaz modern ve özgün kahve dükkanları, restoranları, sanatçı stüdyoları, otelleri hatta gece pazarları (Tayland’da gördüğüm en şık gece pazarı) ile çok modern bir bölge. Old Town hem biraz Avrupai nostalji soluyabileceğiniz hem de kesinlikle Tayland izlenimlerinize çeşitlilik katacak bir yer olarak rotaya eklenmeyi hakediyor.

Birkaç öneri:

Pancake Corner: Hollanda’nın pancake’inin meşhur olduğunu duymuş muydunuz? Nasıl duymadık, nasıl bir girişimci alıp Türkiye’ye getirmedi bilmiyorum. Ben sustum resimler konuşsun. Pancakelerinizin yanında Thai royal tea içip aylar sonra ufak bir mide bulantısıyla hatırlayacağınız, şeker patlaması bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Tu-Kab-Khao: Çin etkisini herhalde en güzel burada yakalarsınız. Mavi porselenleri ve dekorasyonuyla kalbimizi çalan genelde yerlilerin geldiği bir restoran. Canlı müzik de var.

Thai Hua Museum: Phuket-Çin ilişkilerinin tarihi eski bir Çince dil okulunun binasında sergileniyor.

Wua Art Gallery: Mr. Zen adlı bir sanatçının çok ama çok keyifli stüdyo-galerisi.

Yazı ve Fotoğraflar: Rana Kelleci

İletişim: ranakelleci@gmail.com

Web: www.theartsyblog.com

Instagram: ranakelleci

Facebook: The Artsy Blog 

About Cemre Nur Meleke

2 thoughts on “Tayland’da Avrupa Havası: Phuket Old Town

  1. Merhaba arkadaşlar, ben Güner. Kurban bayramında Bankong’a ve Phuket ‘e tek başına gitmek istiyorum, uçak biletlerini araştırıyorum, ara uçuşları nasıl yaptınız. Uçakla mı yoksa karayolu ile mi? 10 gün kalmak istiyorum, güvenli olur mu tek başına gitmek, bir de maliyet ne kadar olur, bana bilgi verebilirseniz sevinirim, teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir