Brugge, Belçika

Sokaklarının waffle-çikolata koktuğu, şehri saran kanallar, kazlar-ördekler ve muhteşem  Orta Çağ mimarisi ile insanlar kendini masalda hissetsin sırf turistler büyülensin diye kurulmuş bir şehir gibi. Gerçek olduğuna inanasım gelmiyor.Etkisinden çıkamadım henüz daha şehirden çıkmadan yine gelmenin hayallerini kurdurtan büyüleyici güzellikte bir şehir. Brüj’de yaşayan arkadaşım  ” doğduğumdan beri buradayım ve hala gezerken çok etkileniyorum” demişti, gezince çok hak verdim. İstemeyerek ayrıldım şehirden. Elinizde waffle buz tutmuş kanallarda kazları ördekleri seyredip müthiş bir keyifle sokaklarında yürüyüp kendinize masalsı bir gün yaratabilmeniz mümkünmüş.

This city has been established for making people feel like they were in a fairytale owing to its streets smelling waffle and chocolate, canals around the city, ducks and geese, and the medieval architecture. I can’t believe it really exists. Even if I turned back, I’m still under the spell of this city. It is so beautiful that, one plans to visit again, even before leaving the town.  A friend of mine who is living in Bruges once said: “I’m here since my birth and I’m still impressed by this fabulous city.” After visiting this lovely city, I’m agree with him. While walking on the streets, you can watch geese and ducks dancing in the frozen canals. Also, I strongly suggest you to try those delicious waffles. After such dreamlike days, I left the town with a heavy heart.

Brüj tarihi merkezi bir hayli küçük bir şehir. 2. Dünya Savaşında hiç zarar görmemesinden dolayı Orta Çağ mimarisinin en iyi örneği olarak görülüyor. Bu sebeple Unesco Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

The Old Town of Bruges is really small. It seems as one of the best examples of Medieval Architecture since it wasn’t destroyed during WW2. Therefore, it’s on the list of UNESCO World Heritage.

Belçika denince akla çikolata da bir numara ve Brüj de  yanı sıra birası da geliyor. 300’den fazla çeşit birasının olduğunu duyunca çok şaşırmıştım.Aynı zamanda waffle ve patetes kızartması da Brüj’de yemekten keyif alacağınız şeyler arasında. Eğer vegan iseniz dikkatli olmanızda fayda var çünkü hayvansal yağ ile kızartılıyor.

Belgium is known for chocolate and also when you hear Bruges, beer comes to the mind. I was really shocked when I heard that there are more than 300 types of beer. Additionally, french fries worths to try in Bruges. However, you should be careful if you are vegan because these potatoes are fried with animal oil.

Ne Giydim / I Was Wearing

Büyük beden kazaklar herkesin kalbini çalacaktı önceliği bana verdiler diye bir şaka yapmasam olmazdı. Her kombinle her stille kolaylıkla kullanılabilir .Soğuk havaların en havalı kurtarıcıları.

oversized knit sweaters, coats are putting on the whole closet.they can be used almost every style, every combine.and also they can be make you more staylish with very simple pieces of clothes. generally, we use them with skirts and dresses.Underneath I was wearing a dress. they are  most coolest savers of cold weathers.

Bir diğer favorim ise gelecek yıl da hayatımızda olacak parlak kumaşlar. Gümüşü, bronzu siyahı ile ayakkabıları, elbiseleri, montları parlatmaya devam ediyorlar. Işığınız bol olsun gençler.(yersiz şaka yapmak hakkım bence.)

The glitter power is on our life in the next year also it’s my favorite one.The more,the better: they literally piled sparkling sequins up on skirts, coats and dresses.

Yazı ve Fotoğraflar: Ayşegül Subaşı

İletişim: aysegul_subasi@windowslive.com

Instagram: ayseglsubasi

Web: aysegulsubasi.wordpress.com