Karadeniz Yaylaları ve Batum Turu- 2020

Tarih: 28 HAZİRAN- 4 TEMMUZ 2019

Süre: 6 GECE 7 GÜN

Kontenjan: 14 KİŞİ 

Büyülü yaylalar, muhteşem bir doğa, şelaleler, dereler, hiçbir yerde karşılaşamayacağınız yöreye özgü birçok endemik hayvan ve bitki türü… İşte burası Doğu Karadeniz.

Doğu Karadeniz tam anlamıyla bir cennet! Yok olmaya direnen bu doğa, nice güzellikleri de içinde barındırıyor. Kendine has kültürü, Karadeniz gibi deli dolu ama tatlı mı tatlı insanı, tulumu, kemençesi ve horonu ile 3. kez bizleri çağırıyor!

Program

1.Gün İstanbul >> Trabzon >> Sümela Manastırı >> Çamlıhemşin

Sabah belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile sizleri evlerinizden alarak Sabiha Gökçen Havaalanı’na gidiyoruz. Trabzon uçuşumuzun ardından saat 09:00’da Trabzon Havalimanı’nda buluşuyoruz. Kahvaltımızı havalimanına yakın keyifli bir mekanda yapıyoruz Bu arada farklı illerden gelen misafirlerimizi hava limanından alarak gezimize Altındere Vadisi Milli Parkında bulunan Sümela Manastırı ile başlıyoruz. Bulutların içindeki manastır olarak bilinen Sümela Manastırını fotoğraflayıp gezdikten sonra Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine doğru yola koyuluyoruz. Fırtına Deresi’ni takip ederek ilerliyor ve Ayder Milli Parkında bulunan Ayder yaylasına gidiyoruz. Daha sonra Tar Vadisinden bulut şelalesine sağlıklı herkesin yürüyebileceği keyifli ve kolay bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Yürüyüş bizi bulut şelalesine çıkaracak. Bu güzel vadide yürüdükten sonra Fırtına Vadisindeki otelimize yerleşiyoruz.

2.Gün Zil Kale >> Gito >> Palovit

Sabah derenin güzel sesi ve kuşların cıvıltısı ile uyanıyoruz. Fırtına Vadisinde bulunmak; derenin sesini dinlemek, onu süsleyen köprüleri fotoğraflamak, konaklarını ve içindeki yaşamları seyre dalarak bu güzel güne başlıyoruz. Doğu Karadeniz’in en çarpıcı dağı Kaçkar Dağı’nın zirvesinden akıp gelen derelerin birleşmesi sonucu oluşan Fırtına Deresi bizi misafir edecekt. Bugünkü ilk durağımız Zil Kale. Fırtına Deresi kadar meşhur ve zirvede bulunan kaleden etrafı seyretmek çok keyifli olacak. Ardından Çat Vadisinden geçerek Şimşir Ormanı’na ulaşıyoruz. Ormandaki molamızın ardından aslında bir Hemşin yaylası olan Gito yaylasına hareket edeceğiz. Manzara tek kelimeyle harika! Yaylada Verçenik, Kaçkar ve Karçal zirvelerini hava açıksa görebileceğiz. Yayladan dönüşte Palovit Vadisinden geçerek Palovit Şelalesine gideceğiz. Şelale gezimizin ardından otelimize dönüyoruz.

3.Gün Pokut >> Sal >> Artvin

Sabah kahvelerimizi Şenyuva (Çinçiva Köyü) Köyünde içiyoruz. Burası bir dizi ile de gündeme gelen ufacık bir köy. Köyde gezinip tarihi Şenyuva Köprüsünde fotoğraflarımızı çekeceğiz. Sonrasında yola devam; köyden geçerek Doğu Karadeniz’in en güzel yaylası olarak tabir edilen Pokut yaylasına ve yanı başında yer alan Sal yaylasına gideceğiz. Sal ve Pokut yaylaları arasında kolay bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Yaylada yürüdüğümüz yolun manzarası, yolda peşimizi bırakmayıp bize eşlik edecek, bir de şansımız varsa bulut denizini seyredeceğiz. Yayla gezimizden sonra aracımız ile Hopa – Cankurtaran Geçidi – Borçka üzerinden Artvin’e doğru gidiyor ve Artvin’de bulunan otelimize yerleşiyoruz.

4.Gün Artvin >> Şavşat

Kahvaltımızı yaptıktan sonra Artvin şehir merkezi ve dünyanın en büyük Atatürk heykelinin bulunduğu Atatepe’yi geziyoruz. Ardından Artvin’e bağlı Ardanuç ilçesinde bulunan Cehennem deresi kanyonuna gidiyoruz. Yolda giderken kırmızı kayalıkların içinden geçen harika yoldan geçiyoruz. Kuru kanyon olan Cehennem Deresi Kanyonu’nu gezdikten sonra aracımız ile seyir noktasına gidiyoruz. Öğlen yemeğimizi Ardanuç’ta yiyeceğiz. Ardından sakin şehir listesinde yer alan Şavşat’a hareket ediyoruz. Şavşat’ta gezimize Şavşat Kalesi’ni panoramik olarak fotoğraflayarak başlıyoruz. Ardından Tibet Kilisesini gezeceğimiz köye gidiyoruz. Burası ahşap evleri ve İsviçre Alpleri’ni andıran muhteşem doğası ile bizleri büyülüyor. Buradaki gezimizi yaptıktan sonra dağların içindeki güzelliği ile bizleri etkileyecek, bir başka doğa harikası olan Şavşat Karagöl’ü gezeceğiz. Karagöl gezimizin ardından çok güzel köylerin içinden geçerek, manzarası ile bizi büyüleyecek doğanın kalbindeki otelimize yerleşiyoruz.

5.Gün Şavşat >> Maçahel

Kahvaltımızı yaptıktan sonra, Şavşat köylerini en güzel görebileceğimiz Yavuzköy sırtlarında bulunan seyir noktasına gidiyoruz. Sabah kahvelerimizi içerek Şavşat’tan ayrılıyoruz. Çok beğeneceğiniz ve her 10 dakikada bir “fotoğraf çekmek istiyorum durun!” diyeceğiniz bir yol sizi bekliyor. 🙂 Yemyeşil bir coğrafya, şırıl şırıl akan dere, şahane köyler ve mis gibi bir doğa. Meydancık ve Mısırlı köyünden geçerek zirve noktamızda bulunan ve doğal yayla yaşamının hala devam ettiği Çurupira Yaylasına konuk oluyoruz. Yaylada yiyeceğimiz doğal ürünlerden yapılmış yayla lezzetlerinin tadına bakıp bir başka doğa harikası olan ve Unesco tarafından tescillenmiş Türkiye’nin tek biyosfer alanı olan Maçahel bölgesine doğru inişe geçiyoruz. Programımıza Maral Köyünde bulunan Maral Şelalesi ve ahşap süslemeleri ile bizleri tarihsel yolculuğa çıkaracak olan camileri gezerek devam ediyoruz. Konaklamamızı Türkiye ve Gürcistan sınırında bulunan bu güzel Gürcü köyünde yapacağız. Maçahel ve yöreye özgü enfes gürcü yemekleri bizleri bekliyor.

6.Gün Maçahel >> Borçka Karagöl >> Batum

Sabah kahvaltının ardından Maçahel merkezi geziyoruz. Son kez Maçahel Vadisine bakıp bu diyara veda ediyoruz. Yolumuz bizi Borçka ilçesinde bulunan Karagöl Tabiat Parkına götürüyor. Bu güzel yerde vakit geçirip, göl çevresinde yürüyüş yapıyoruz. Sonra Hopa’ya uğruyor ve Karadeniz müziğini herkese sevdiren, genç yaşta kaybettiğimiz Kazım Koyuncu’nun anıt mezarını ziyaret ediyoruz. Bir sonraki durağımız Sarp sınır kapısı oluyor. Ülkemizi Gürcistan’a bağlayan sınır kapısından Çoruh Nehrinin Karadeniz’e dökülen yerine konumlandırılmış Batum’a giriş gerçekleştiriyoruz. Batum’da ilk olarak Avrupa meydanında göğe yükselen Kafkasların mitolojik yüzünü gösteren Medea Heykeli’ni görüp, sonrasında Piazza Meydanı’na gidiyoruz, Batum’un en güzel yerlerinden biri olan meydan Avrupa şehirlerinin meydanlarını anımsatıyor. Havayı saran taze kahve kokusu ile hoş bir atmosfer sunan meydanda verdiğimiz serbest zamanın ardından tiyatro meydanında, altın renkli Poseidon heykelini görüp fotoğraf molası veriyoruz. Tiyatro binasını, Meryem Ana Katedrali’ni ziyaret ediyor sonrasında alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Konaklamamız Batum şehir merkezindeki otelimizde olacaktır. Akşam dileyen misafirlerimiz ile Batum ile özdeşleşmiş olan ışıklı su gösterilerini izlemeye gidiyoruz.

7.Gün Batum >> Mençuna,>> Trabzon >> İstanbul

Kahvaltımızın ardından Batum Botanik Parkı’nı geziyoruz. Batum gezimizi tamamladıktan sonra Sarp sınır kapısından yurda girerek Arhavi ilçesinde yer alan Mençuna Şelalesi ve Çifte Köprüleri görmeye gidiyoruz. Şelaleye yarım saatlik kolay bir yürüyüşle ulaşıyoruz. Gördüğümüz manzara bizi çok sevindirecek. Artık dönüş vakti deyip biriktirdiğimiz güzel anılar ile birlikte Trabzon Havalimanı’na hareket ediyoruz. Trabzon Havalimanı için ayrılma saatimiz 19:00’dur. İstanbul’dan gelen yolcularımızla birlikte saat 21:00’dan sonra İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. Turumuzun sonunda sizleri tekrar transfer araçlarımız ile evlerinize bırakıyoruz.

Konaklama

Doğu Karadeniz ve Yaylaları turumuzda yapacağımız konaklamalarımız genel olarak bölgenin ekolojik düzeni ile uyumlu zamanında kiler olarak kullanılmış bölge ağzıyla serender yani bungalovlarda veya yaylalardaki evlerde gerçekleştirilecektir. Batum’da ise otelde konaklanılacaktır.

Odalarımız 2 kişiliktir. Gezimize katılan arkadaşlarımız oda arkadaşı olarak eşleştirilir. Tek konaklamak isterseniz, tek kişi farkı 600 TL’dir.

Notlar

Gezimize gelirken mutlaka kendi sağlığınız ve gezi düzeni adına yanınızda bulunması gereken önemli malzemeleri almalısınız. Gezi sırasında uzun süre doğada olacağımız için sizleri düşünerek bu uyarıyı yapıyoruz.

Gerekli malzemeler neler?

 • Rahat bir bot; su geçirmeyen, bilekli, outdoor tipi,
 • Yağmurluk,
 • Tüm gün yanınızda olacak ihtiyaçlarınız için küçük sırt çantası (kol çantası olmamalı ),
 • Şapka,
 • Güneş gözlüğü,
 • Güneş kremi,
 • İlaçlarınız.

Ücret

6 Gece 7 Gün

Ücret: Kişi başı 3250 TL.

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

 • Evinizden havaalanına servis (Gidiş dönüş)
 • 6 gece konaklama
 • 6 gün kahvaltı
 • 5 gün akşam yemeği
 • Rehberlik
 • Karayolları transferleri
 • Seyahat sigortası
 • Milli park giriş ücretleri

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

 • İstanbul – Trabzon gidiş dönüş uçak bileti
 • 6. gün akşam yemeği
 • Kişisel harcamalar
 • Öğlen yemekleri
 • İlk gün kahvaltısı
 • Müze giriş ücretleri

Ödeme: 

Şirket hesap bilgileri: Düş Patikası Turizm Organizasyon Taş. Ve Hab. Hiz. Ltd. Şti.
Garanti bankası Galatasaray şubesi
Hesap No 068-6294700
IBAN TR06 0006 2000 0680 0006 2947 00

Kayıt

* Bu gezi TURSAB A sınıfı seyahat acentası Düş Patikası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir