7 Günde 3 Ukrayna Şehri

1 hafta boyunca Odessa, Lviv ve Kiev şehirlerini gezdim, sizlere de tecrübelerimi aktarmak istiyorum.

Öncelikle Esenboğa Havaalanından yeni çipli kimliklerle Odessa Havaalanına uçtuk. Uçuş sırasında yeni çipli kimlik kartınız, uçuş biletiniz ve yurt dışı çıkış harç pulunuzun olması yeterli oluyor. Yan tarafa da fotoğrafını eklediğim belge yardımıyla yeni çipli kimliklerle çıkış işleminizi gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Gelelim işin Odessa kısmına, Odessa Havaalanına vardığımızda küçük çaplı bir şok yaşayacağınıza eminim 😄Çünkü Odessa Havaalanı anlatılanların çok ötesinde, hiçbir çalışanın İngilizce bilmediği, tek kapısı ve bavul alma noktası olan oldukça küçük bir havaalanıydı. Söylenenlerin aksine sıradaki hiç kimse sorguya alınmadı. Bunun en büyük sebebi de sanırım bunun yapılacağı bir odanın dahi olmayışıydı😂 Fotoğrafını çekemedim fakat yeni çipli kimliklerle Ukrayna’ya giriş yapmak için “immigration form” doldurmanız gerekiyor. Hem arrival hem departure kısmına ad soyadınızdan, uçuş numaranıza, kalacağınız yerden, seri kimlik numaranıza kadar çeşitli bilgileri yazıyorsunuz. Bu belgenin arrival kısmını ülkeye giriş yaparken, departure kısmını da ülkeden çıkış yaparken pasaport kontrolündeki görevliye teslim ediyorsunuz. Havaalanında kurlar farklı olduğu için yalnızca otelinize/kiraladığınız eve ulaşacak kadar bir ücreti bozdurmanızı tavsiye ederim. Diğer bir tavsiyem ise ODESSA HAVAALANINDAN KESİNLİKLE VODAFONE HAT SATIN ALMAYIN. Uçuşumuz gece olduğundan yanımda hat bulunsun ve otele giderken UBER (Ukraynaya gidecekler kesinlikle bu uygulamayı indirsin ve taksiyi yalnızca bu uygulamadan çağırsın)den yolu takip edebileyim istedim. Vodafone standından gidip 10 GBlık bir hat satın aldım. Fakat biraz da acelem olduğundan hattı denemeden çantama attım. Otele vardığımda defalarca denememe rağmen ne PIN ne PUK kodu yardımıyla hattı açamadım. Sonrasında bir Vodafone bayisine hattı götürdüm ve hattın sahte olduğunu öğrendim. Kesinlikle resmi şubeler haricinde stant açan kişilerden hat satın almayın, zararlı çıkan siz oluyorsunuz.

Odessa’da gezilecek yerleri Passage (Пассаж), Derybasivska St. (Дерибасівська вулиця), Odessa National Opera and Ballet Theatre (Одеський національний академiчний театр опери та балету), Odessa Archaeological Museum (Одеський археологічний музей) [Lanzheronivs’ka St, 4, Odesa, Odessa Oblast], Primorskiy Boulevard (Приморский бульвар), Duc de Richelieu (Дюк Де Ришелье) [Primorsky Boulevard], Potemkin Stairs (Потемкинская лестница) [Primorsky Boulevard] ve The Love Heart olarak sıralayabilirim. The Vorontsov Palace and the Colonnade (Воронцовская Колоннада) restorasyonda olduğu için göremediğimiz noktalardan biriydi. Yalnız söylemekte fayda var Ukrayna geziniz sırasında hiçbir müzede yeterli İngilizce açıklama olmadığını görecek ve çoğu yazılanı anlamadığınız için gezeceğiniz noktaları beklenenden daha çabuk tamamlayacaksınız.

Akşam trenle Odessadan Lviv’e seyahat ettik🚃. Küçücük bir kompartımanda 4 kişi (2.sınıf) ve 12 saat süren bir yolculuk sadece anlatılmaz yaşanır 😂Trene binmeden önce internetten aldığınız çıktıyı (mailinize gelen) bilet satış kısmından bilete dönüştürmeniz gerekiyor. Yine biletlerin de üstünde hiçbir İngilizce açıklama yok. Tren numaranızı, vagon ve yatak numaranızı takip ederek kompartımanınıza ulaşmanız gerekiyor. Hangi açıklamanın neye tekabül ettiğini aşağıya yine fotoğraf olarak ekledim. Kompartımanda bavulları koymak için 2 yer var; biri ranzanın altında bir bölme şeklinde, diğeri ise kapının hemen üstünde. Yataklarınızın üzerinde sizin takmanız için poşetlenmiş, temiz yastık kılıfı ve nevresim bulunuyor. Bunları orada bulunan yastık ve altınıza sereceğiniz mindere geçiriyorsunuz. Kompartımanlar oldukça soğuk oluyor. 2 kez trenle yolculuk yaptım, birinde battaniye olmasına rağmen diğerinde yoktu. Israrla kalın giyinmenizi tavsiye ederim. Ayrıca kompartımanlarda priz bulunmuyor ama koridorlarda 110 W luk 3 adet priz var.

Lvivde merkezi Rynok Square olarak kabul edebilirsiniz. Town Hall Tower (Львоўская ратуша) [Şehri tepeden izlemek için], Lviv Historical Musem (Львівський історичний музей), Dominican Cathedral (Домініканський костел і монастир), Church of Transfiguration (Храм преображення господа Ісуса Христа), Lviv Theatre of Opera and Ballet (Львівський Національний академі чний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької) (Львівська оперa) [Önünde kurulan pazardan hediyelik eşya satın alabilirsiniz], Saints Peter and Paul Garrison Church / Jesuit Church (Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла), Boim Chapel (Капли́ця Боїмів), Bernardine Church (Бэрнардынскі касьцёл), Church of Sts. Olha and Elizabeth, The Cathedral of St. George (Собор святого Юра), Potocki Palace (палац Потоцьких), Memorial Museum Prison at Lontskoho Street (Тюрма на Лонцького), Lychakiv Cemetery (Личаківський цвинтар), Museum of Folk Architecture and Rural Life gezebileceğiniz yerlerden birkaçı. The House of Scientists tadilatta olduğundan içeri giremedik, gezeceğiniz yerler arasında ise siz de boşuna oraya kadar yorulmayın.

Lvivde mekan önerileri olarak; kahvaltı için Baczewski Restaurant (Бачевських) [açık büfe kahvaltı 110 grivna] ya da Lviv Croissants’ı öneririm. İlginç bir konsepte sahip bir mekanda et yemek isterseniz ise The First Lviv Grill Restaurant of Meat and Justice (Перша львівська грильова ресторація м’яса та справедливости) isimli mekanı tercih edebilirsiniz. Mekanın içinde çeşitli işkence aletleri var ve gönüllülere bu işkenceler ufak çaplı da olsa uygulanıyor 🙄 Tavsiye üzerine T-bone steak denedik, fiyatı 275 grivna idi. Fakat et o kadar kalındı ki boğazımızdan zor geçti. Kryivka (Криївка) “Slava Ukraina” parolası ile shot atılarak girilen konsept mekanlardan bir diğeri. İçerisi tamamen askeri bir konseptte döşenmiş. Yerel yemekleri (özellikle pelmeniki ve borsch çorbası) deneyebileceğiniz gibi kendi üretimleri olan alkolleri de tadabilirsiniz. Özellikle limonlu olanın tadı harika. Celentano Pizza (Челентано Рісторанте) ise dilim pizza satan, 25-30 grivna gibi ücretlere açlığınızı bastıracak harika bir mekan. Gasova Lampa (гасова лампа) [chemical experimentsi denemenizi tavsiye ederim, sunumu dahi çok güzel], Beer Theatre Pravda (Театр пива Правда) [20.00-22.00 arası canlı müzik var], House Of Legends (Дім легенд) [çatısında araba olan ve her katında farklı bir konsepte sahip bir mekan] ve Drunk Cherry (П’яна Вишня) isimli mekanlara da mutlaka uğrayın. Bu kadar alkolün üstüne Lviv Coffee Mining Manufacture (Львівська копальня кави) isimli mekanda kahve içerek ayılabilir, alt katta özel bir şov eşliğinde kahvenizin pişirilişini izleyebilirsiniz. Lviv Handmade Chocolate (Львівська майстерня шоколад) da görmeniz gereken bir diğer nokta. 14.00-14.30 arası dışarıda indirimli çikolata satışı olan bu mekanın üst katta çok güzel bir terası var. Gece kulübü soracak arkadaşlara da şimdiden cevap vereyim; biz gitmedik fakat Picasso ve Malevich Night Club’ın daha nezih olduğunu birçok kişiden duydum.

Son olarak Kiev’e geçmek gerekirse National Chernobyl Museum (Український національний музей “Чорнобиль”), Andriyivskyy Descent (Андріївський узвіз) [hediyelik eşya alımınızı buradan yapabilirsiniz], The Landscape Alley / Peizazhna Alley (Пейзажная аллея), St. Michael’s Golden-Domed Monastery (Михайлівський золотоверхий монастир), St. Sofia Cathedral (Собор Святої Софії) [Yalnızca Sofia Kathedralına bilet almanız yeterli, diğer komplekslerde yeterli İngilizce açıklamalar yok. Bileti satın aldığınız kuleye de çıkıp Kiev’i tepeden izleyebilirsiniz], Maidan Nezalezhnosti (Майдан Незалежності), Golden Gate (Золотые ворота), National Opera of Ukraine (Национальная опера Украины), Mykola Syadristy Microminiatures Museum (Музей мікромініатюр Миколи Сядристого), National Museum of the History of Ukraine in the Second World War (Музей історії України у Другій світовій війні) [kesinlikle ziyaret etmelisiniz, Ukraynada ziyaret ettiğimiz açık ara en iyi müze idi] ve Mother Motherland (Батьківщина-Мати) gezebileceğiniz birkaç nokta.
Kievde kahvaltı için tek bir yer tavsiye edeceğim; Тётя Клара. Her daim taze ve sıcacık hamur işleri ile kalbimizi fethetti 😍 Fiyatları ise 10-15 grivna arasında değişiyor. Öğle ve akşam yemeği için birçok noktada şubesi olan Puzata Hata (Пузата Хата) isimli mekanı ve Very Well Cafe’yi öneririm. Hem geleneksel hem de fast-food tarzı yiyecekleri uygun fiyata tadabilirsiniz. Pink Freud, Солом’янська броварня (bira setini denemelisiniz) ve Alchemist isimli mekanlar da alkol için tavsiye edebileceğim mekanlardan.

Dönüşte eğer Kiev Havaalanından dönüyorsanız birçok kişinin bavullarının etrafını sardığını/sardırdığını göreceksiniz. Maalesef havalanında bavul tesliminden sonra çok fazla çalıntı olayı ile karşılaşılıyormuş. Bu nedenle çoğu kişi de bavullarını sardırıyor, işlemin ücreti 80 grivna. Yanınıza bir bant ya da sera alarak bu işlemi kendiniz de yapabilirsiniz.

yazı ve fotoğraflar : Tuğçe Küpeli

,