Balat Ayvansaray Turu- 2019

Tarih: 23 KASIM 2019

Uzun zamandır beklenen İstanbul kültür turlarımızın ilkiyle karşınızdayız!

23 Kasım’da sokak kültürünün kaybolmadığı Balat-Ayvansaray‘ın tarihine dokunup, ekibimize katılan yol arkadaşlarımızla tanışarak yola devam etmek için seni de aramızda görmek istiyoruz. 🙂

Program

Fotoğrafçıların uğrak yeri olan Balat’ta hafta sonu keşfe çıkıyoruz. Yürüyerek gerçekleşecek gezimizde müzeleri, kiliseleri ve şehrin mimari özgünlüğe sahip sokaklarını göreceğiz. Deneyimli rehberlerimiz eşliğinde gerçekleşecek Balat-Ayvansaray turumuzda fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız. Turumuz, saat 10.00’da bir aşkın eseri olan Mihrimah Sultan Cami’de başlayacak. Mihrimah Sultan Camisi’ni gezdikten sonra Bizans döneminde kilise, fetihten sonra ise cami olarak kullanılmış tarihi bir yapı olan Kariye Müzesi’ni gezeceğiz. Eşine az rastlanan mozaik ve fresklerle büyülendikten sonra Bizans ve Osmanlı’nın sıra dışı eserlerine ev sahipliği yapan Edirnekapı sokaklarında yürüyeceğiz. Bu sokaklarda yürürken, dönüşen İstanbul’un, dönüşmeye direnen gerçek kimliğini görüp, son demlerini yaşayan mahalle kültürüne dokunacağız. Eğrikapı’ya geldiğimizde Tekfur Sarayı’nı ve Kazasker İvaz Efendi Camisi’ni görme şansımız olabilir (kapalı olması durumunda anlatımı dışarıdan dinleyeceğiz).

Bizans mimarisinden günümüze kalan Blaherna Ayazması’nı gezeceğiz. Blaherna Ayazması’nı gezdikten  sonra öğle yemeği için ara vereceğiz. Lezzetli bir yemeğin ardından onlarca çocuğun top oynadığı, ip atladığı, kapı önlerinde kadınların sohbet ettiği, makaralı sistemle camdan cama çamaşırların asıldığı ve eski ‘’sokak kültürünün’’ kaybolmadığı Balat sokaklarında yürümeye devam edeceğiz. Yürüyüş sırasında Tarihi Balat Çarşısı, ve Hraştagabet Kilisesi’ni de göreceğiz. Balat sokaklarında çay kahve için kısa bir dinlenmenin tadına varacağız. Balat sokaklarında nefes aldıktan sonra, dünyanın iki demir kilisesisinden biri olan Sveti Stefan Bulgar Kilisesi’ni gezdikten sonra gezimizi noktalayacağız. 

Buluşma Noktası ve Saat: Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii Saat 10:00

Öğlen Yemeği Menü 1. Kuru Fasulye, Pilav, Cacık, Meşrubat, Su, Çay

Öğlen Yemeği Menü 2. Kasap Köfte (180 gr), Salata, Meşrubat, Su, Çay

Ücret

Ücret kişi başı: 135 TL

Ücrete Dahil Olanlar

  • Rehberlik
  • Kulaklık dinleme sistemi
  • Bahşişler
  • Öğlen yemeği

Ücrete Dahil Olmayanlar

  • Kişisel harcamalar
  • Müze & Ören yeri girişleri

Ödeme: 

Şirket hesap bilgileri: Düş Patikası Turizm Organizasyon Taş. Ve Hab. Hiz. Ltd. Şti. 
Garanti bankası Galatasaray şubesi
Hesap No 068-6294700
IBAN TR06 0006 2000 0680 0006 2947 00

Kayıt

* Bu gezi TURSAB A sınıfı seyahat acentası Düş Patikası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir