Bir Ege Rüyası; Sivrice

Herkesin hayali olan tatil benim için bu sene biraz geç başlasa da şahane oldu. Çocukluk yıllarımda ailemle arabaya atlayarak gezmiş olduğum ege kıyılarını bu yaz tekrar gezme fırsatı buldum.

İlk durağımız çoook meşhuuuuur Çanakkale’nin incisi Assos.. değil onun yakınlarındaki Bektaş köyünün sahil kısmı olan Sivrice 🙂 Ne bir tabela, ne Yandex hiçbir şey yok, sadece sorarak yol alıyorsunuz bu da işin tatlı kısmı.

image001

Bu yaz maksadım keşfetmekti. İlk keşif Sivrice…Sokakağzı diye bilinen koy son üç yılda pek bir meşhur olmuştu. Önüne gelen Sokakağzı’na da gittik falan da filan diye anlatmaya başlamıştı ama çok da matah bir yer değilmiş, onu da gördük. Neden matah değil çünkü apartman otelleri sarmış her bir yanı, fazla ticari olmuş bütün koy. Günübirlikçiler için uygun olsa da tatilciler için uygun değil hatta çiftler için hiç uygun değil baya sevimsiz.

Gelelim Sivrice’ye . Sokakağzı koyuyla arası ortalama 7 km ,bizzat yürüdüm öğlen sıcağında 🙂 -Keşfetmenin ilk kuralı- YÜRÜ…

Sivrice’ye girer girmez koya bayıldık; sakin; huzurlu, çarşaf gibi tertemiz bir deniz, ve kalabalık yok!!! Küçücük butik oteller , oda sayıları az. Karavandan derleme evler, kulübe bakkal… Bildiğimiz köy.

20160801_194812_005-01

Tatil köyü diye buna derim arkadaş 🙂

Etrafta yürürken derme çatma bir restorana uğradık yıllardır oda kahvaltı veren bir yer Fehmi’nin Yeri.  Oda kahvaltı fiyatı 125tl. Kahvaltı hazırlarken gördüm mutfağı belli ki yöresel şeylerden kahvaltı hazırlanıyor ama oda karanlık ve havasızdı. Yol boyunca yürüyelim derken Ali Rıza Abiyi gördük sabahın 8’inde sigara içen abimize oteli sorduk- Faros Otel.

IMG_20160731_195309

Abimiz cana yakınlığıyla hemen bize çay ikram edince biz de öğretmen muhabbetine başlayınca gönüller bir oldu. Taş konseptle yapılmış 10 odalı bir otel Faros . Bektaş köyünden sahile aşağıya inerken deniz feneri solunuzda kaldığında yolun başındaki ilk otel.

Zaten denizin içine uzanan iskelesiyle dikkatinizi çekiyor. Deniz o kadar temiz ki kahvaltınızı balıkların dansını izleyerek yapıyorsunuz.

IMG_20160731_093130

20160801_194942

Faros otel yarım pansiyon 150tl. yarım pansiyon otellerin verdiği akşam yemeğine oranla çok lezzetli balıklar pişiriliyor, salata ve mezeleri de çok lezzetli. Bir aile işletmesi Faros. Ali Rıza abi oğluyla birlikte işletiyor. Kendi ve eşi de balıklarla uğraşıyorJ Odalar gün ışığı alıyor , ferah, tertemiz. Bu kadar sessiz sakin huzurlu tatilde yapacak bir şey bulamam, erken de uyurum sıkıcı olur diyorsanız yanılıyorsunuz. Akşam yemeğinden sonra iskelede başlayan muhabbetler rakı eşliğinde sabahları buluyor bilginiz olsun. 🙂

Yazı ve Fotoğraflar: Mine Akın
İletişim: mleomine@yahoo.com
İnstagram: gezginbezginperi