Bir Yola Çıkma Hikayesi- GEZGİN KADINLAR

Merhaba, ben Melike.
Seyahat serüvenime 2016’da, Tıp Fakültesi 2. Sınıfta başladım. Üniversite okumanın bir anlamda beni tatmin etmediğini, keşfedilecek çok yer, öğrenilecek çok bilgi olduğunu ve bunun alıştığımız sınırlar içerisinde biraz zor olduğunu gözlemledim. Aradığım şeyin maddi zevkler, lüks yaşam, gereksiz gösteriş yerine daha sade, doğaya dair ve bir çeşit benlik arayışı olduğunu fark ettim. İşte o zaman ilk defa otostop çekip beni sınırlandıran her şeye meydan okuma arzusuyla yola çıktım. O gün benim hayatımı değiştiren en büyük kararı almıştım aslında. Kişisel zevklerimi, egomu, her şeyimi geride bırakıp yeni bir yol çizdim. Bu yolda binlerce insanla tanıştım, hayat hikayeleri dinledim.
Türkiye’yi karış karış gezmeye çalıştım. Doğaya döndüm, kamp yapmaya başladım. Yollarda kaldım, zirvelere tırmandım. Bazen çok yoruldum, ağladım ama sonunda o başarmışlığı hissettim, mutlu oldum. 7 ülke gezdim, bir sürü deneyim yaşadım. Bunlar için yüksek miktarlar harcamak yerine bir sırt çantası, çadır ve az eşya ile yola çıktım, ama tabi ki bir miktar maddiyata da ihtiyacım oldu.
Yurt dışında konaklamayı Couchsurfing sayesinde halledip bazı ülkelerde otostop çekerek seyahatimizi gerçekleştirmeye çalıştık. Nasıl güveniyorsunuz sorusunun tamamen insanların kendine oluşturdukları ön yargı olduğunu fark ettim ve daha çok güvendim. Bunları gerçekleştirirken aynı zamanda eğitimime devam ettim.
Bütün yaz tatillerimi, hafta sonlarımı yeni yerler keşfetme arzusuyla yola çıkmaya adadım. Hayat deneyim olmadan yaşanmıyor ve bunun için bazı yerlerde birtakım fedakarlıklar yapmak gerekiyor. Hiçbir zaman maddi hayallerim olmadı ve bundan sonraki amacım (hayalim demiyorum) uzmanlığımı alıp Asya ve Afrika kıtalarında gönüllü olarak doktorluk yapmak. Mesleğimi yaparken gittiğim ülkelerde seyahat etmek, kısacası gittiğim her toprağı karış karış yaşamak istiyorum. Para ve kariyer kimileri için olması gereken; ama beni asla özüme kavuşturacak, gerçek mutluluğa ulaştıracak şeyler değil. Dünyaya geliyoruz. Hepimizin bir amacı var. Kimileri yaşanmamışlıkları yaşamak için para kazanmak istiyor, kimileri kendini gerçekleştirmek için yola çıkıyor. Hayatta bu renkler olmasa, herkes aynı olsa, nasıl başka bir yol olduğunu görebilir, başka hayatlar olduğunu ve farklı hayatlarda bambaşka mutluluklar olduğunu görebilirdik ki? Gökkuşağının farklı bölümleriyiz sadece ve doğru rengi bulduğumuz an hayallerimizin gerçekleşeceğine inanıyorum.
Şu an yollarımızı ayırıp bireysel devam etsek bile bu yolda benim kendi yolculuğuma çıkmama yardım eden: en başta ona ve yol arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.