Bozcaada’da Bir Kamp Macerası

Bozcaada huzurlu ve sakin bir tatil geçirmek isteyenler için mis gibi havası, tertemiz denizi ve kumsallarıyla tercih edilesi yerlerden. Bir de değişik bir tatil olsun diyorsanız, sunduğu kamp alanıyla; doğayla iç içe Bozcaada’yı keşfedip, yeni deneyimler kazanabilirsiniz.

İki kere gittiğim Bozcaada’ya ikinci seferinde kamp yapmak için gittim. Ada Camping şu anda adanın tek kamp alanı sunan yeri. O yüzden tercih etme şansımız olmadan çadırımızı alıp gittik. Bir de çadır mı alacağız diyenler, korkmayın çadırı oradan da kiralayabiliyorsunuz. 

Onun dışında yanınızda mutlaka götürmeniz gereken şeyler uyku tulumu, akşam için çadır ışığı, yastık, mat, hava durumuna göre battaniye ve benzeri şeyler 🙂 Aklınızda olsun, Bozcaada akşamları genelde esintili olacağı için ona göre hazırlıklı gitmenizde fayda var. Buna ek kıyafetlerinizi de daha rahat ve sıcak tutan şeylerden seçebilirsiniz. Ayrıca en önemli ve konforunuzu yükseltecek şeylerden biri olan uyku tulumunuzu da mutlaka gittiğiniz yere ve hava durumuna uygun seçmeniz gerekiyor. Ve en önemlisi kamp yapmaya ruhen ve bedenen hazır olmanız gerekiyor 🙂 Çünkü ilk defa yapacaksanız ilk başta biraz garipseyebilir ve zorlanabilirsiniz. Motive olmuş şekilde gitmeniz önemli 🙂 Kamp alanında kullanacağınız ortak tuvalet-duş ve mutfak alanı bulunmakta. Yemek olayına hiç girmek istemezseniz de kendilerine ait kafelerinden yemek yiyebiliyorsunuz.

Ada Camping fiyat detayları için tıklayınız.

Ada Camping 

Ada kamping merkeze biraz uzakta Ayazma Plajına yakın Sulubahçe  konumunda bulunmakta. O yüzden merkeze inmek için minibüs veya taksi kullanmanız gerekiyor. Eğer sezonda gitmediyseniz minibüs saatleri biraz aralıklı ve akşam saatlerinde maalesef sefer yok. Ama sezonda gece 12’ye kadar kullanabileceğiniz minibüsler bulunuyor. Taksiyle ise ulaşım gayet kolay. 15 dakikada her yere ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Araba ile gelirseniz, ada park alanı da sunmakta.

Bozcaada içi Ulaşım;

Ayrıca ada içi ulaşım için araba çok rahatlık ve kolaylık sağlayabilir. Bazı alanlar yürüyerek ulaşamayacağınız uzaklıkta olduğundan araba ile keşfetmeniz ve dolaşmanız daha zevkli olabilir. Eğer arabasız geldiyseniz, sadece mayıs-eylül ayları arasında çalışan ve merkezden kalkan, Ayazma- Sulubahçe- Habbele Plajı- Akvaryum Koyu gibi belli bölgelere giden minibüslerle ada içi ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bir başka seçenek ise ada içinde kullanmak için bisiklet veya atv kiralayabiliyorsunuz. Adada 2 tane kiralama alanı bulunmakta. Saatlik veya tüm gün olarak kiralayabilirsiniz.  Tabi fiyatları ortalamanın biraz daha üstünde kalıyor.

Gelelim Bozcaada’da yapmadan dönmemeniz gereken şeylere;

– Gün batımını mutlaka Rüzgar Gülleri eşliğinde izlemelisiniz. Merkezden kalkan ve 20 TL olarak sunulan tur karşılığında hem adayı turlayıp hem de güneşi bir bardak şarap eşliğinde  çok güzel bir yerde batırabilirsiniz. Tur içerisinde önce bir şarap evi (Burada şarap deneyip, satın alabilirsiniz.) ziyareti, ardından da sırayla Akvaryum Koyu- Batık Gemi – Ayazma Plajı – Sulubahçe ve son olarak Rüzgar Gülleri güzergahları bulunmakta. Böylelikle minik bir Bozcaada turu atıp, Rüzgar Gülleriyle bol bol fotoğraf çekip, gün batımında huzuru bularak muhteşem bir akşam geçirebiliyorsunuz.

– Çiçek Pastanesi’ndeki lezzetli kurabiyelerden yiyip (özellikle çatlak ve kavala önerimdir), Çınaraltı’nda koca çınar ağacı altında serinlerken, sakızlı Türk kahvesi içip gününüzü güzelleştirebilirsiniz.

Akşam bir şeyler içip güzel vakit geçirmek için Fuska ve Polente iyi birer alternatif.  Denize sıfır açık alanı bulunan Fuska manzarasıyla sizi büyülerken, Polente’nin güzel müzikleriyle eğlenip adanın tadını çıkarabilirsiniz.

– Güneşli, hafif esintili bir günde Bozcaada sokaklarında kaybolup Rum mahallelerini keşfedip, ara sokaklarda ki dükkanlara baka baka, kafanıza göre gezip dolaşarak Bozcaada ruhunu hissedebilirsiniz.

– Bozcaada mezeleriyle meşhur olduğuna göre bir akşam mutlaka rakı-balık yapmalı ve bunu da mutlaka Battı Balık’ta yapmalısınız. Güler yüzlü, eğlenceli çalışanları, güzel müzikleri ve mezeleriyle tercih edilesi yerlerden. İkinci olarak Mor Meyhaneyi önerebilirim. Deniz manzarası eşliğinde iyi vakit geçirebilirsiniz. Tahinli yoğurtlu patlıcanını ve ahtapotunu aşırı beğendiğimi söylemeden geçemeyeceğim.

– Bozcaada’nın doğal ürünleriyle hazırlanmış kahvaltısını değişik reçelleri eşliğinde denemeden kendinizi kahvaltı yapmış saymamalısınız. Özellikle adanın ilk kafesi olan Ada Kafe’de mutlaka kahvaltı etmeli, gelincik çiçeği reçelini ve rezene otlu köy yumurtasını denemelisiniz.

– Ve tabi ki ne kadar soğuk olursa olsun Ayazma Plajında ve Akvaryum Koyunda denize girmeden geri dönmemelisiniz.

Sonuç olarak herkesi bir yerinden yakalayan ve mutlu eden Ege’nin güzel mi güzel adası Bozcaada’yı ziyaret ederek mutlu bir tatil geçirebilirsiniz.

Keyifli gezmeler 🙂

Yazı ve Fotoğraflar: Gonca Kaya
İletişim: gkaya92@gmail.com
Instagram: sinegezi