Burası Türkiye

Her geçen gün kadın olmanın zorluklarıyla savaşıyoruz. Bazılarımız savaşmayı değil ‘Burası Türkiye’ deyip ülke koşullarına uyum sağlama yolunu seçiyor. Çocukluğumdan beri ben bu yoldan hep korktum, kendimi hep bu yoldan geri tutmaya çalıştım. Kendimi bu yolun yolcusu hissetmedim hiçbir zaman ve hissetttiğim şeylerin peşinden giderken yollarda buldum kendimi. Ama yollarda olmak sadece arabayla, otobüsle, trenle, uçakla olmazdı. Tanımadığım, tanımam gereken, beni ben yapacak birçok insan vardı, o insanları bulmam gerekirdi. Bu düşünceyle endişelerimi, korkularımı koydum bir kenara ve özgürlüğüme parmak kaldırdım.

 

Pembe sırt çantam ve pembe bilekliğimle çıktım yola tam da doğum günümde taktığım o gezgin kadınlar bilekliği her otostop için parmak kaldırdığımda içimden Türkiye’de kadın olmaktan gurur duyduğumu hissettirdi. Burası Türkiye, burada nasıl otostop çekeceksin yargıları beni de başta korkuturdu ama korku insanın katilidir ve bahaneler insanın korkularını gizlemeye çalışmasının bir ürünüdür sadece. Korkularını bir kenara bırakıp seni sen yapan şeylere odaklandığında ve hayattan daha fazla zevk aldığını gördüğün an da fark ediyorsun ve bunlardan besleniyorsun. Biz burası Türkiye deyip sürekli karnımızı doyurma peşinde giderken en önemli şeyi unutuyoruz ‘ruhu beslemek’…

Sırt çantalı gezgin kadınlar var bu ülkede, belki çantasında ufak korkularını taşıyan, belki rujunu eksik etmeyen ama en önemlisi cesareti çok olan kadınlar var. Gerekirse bir tıra otostop çekebilecek, yeri geldiğinde çocuğunu okula götürebilecek. Türkiye’de kadın olmamız gezmemize, özgürce yaşamamıza, özgürlüğe parmak kaldırmamıza engel olamaz.

Yollar yapar planı, bizde yollara uyarız. İlk otostopumda Çanakkale’ye gitmek iken amacım, yollar beni Yalova’nın Çifte Şelalelerine götürdü ve kilometrelerce tırmanıştan, aldığım yaralardan, döktüğüm terden sonra kafamı kaldırıp baktığımda Burası Türkiye! dedim. Ülkemin verdiği kısıtlamaları bir nebzede olsa hiçe sayarak koşullar için değil sunduğu güzellikler için Burası Türkiye dedim ve anladım ki yol açık, korkmak için bir neden yok tek engel kendimiziz.

Çok paraya ihtiyacımız yok, otellerde tatil yapmak zorunda değiliz. Konfor alanımızdan çıkıp at gözlüklerimizi attığımızda çadırımızın kadını olarak, yolu karanlık gören kadınlarımıza ışık tutabiliriz. Biz birbirimize destek olarak akıllarda oluşan yargıları kırabiliriz çünkü Türkiye’de Gezgin Kadınlar Var. 

Yazı ve Fotoğraflar: Hale Akçay

İletişim: akcayhale93@gmail.com

Instagram: haleakcy