Cennetten Bir Köşe GÖCEK

Bayram tatilini fırsat bilip bir de Göcek’i fethedelim dedik. Bodrum’a aşık biri olarak açıkçası bu kadar muhteşem bir yer olabileceğini ve bu kadar etkilenebileceğimi hiç düşünmemiştim.
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 55 dk sonra Dalaman Havalimanı’ndasınız. Havalimanından çıkınca sizi yeşillikler içinde doğa karşılıyor. Göcek Muğla Fethiye yolu üzerinde minik bir yerleşim. Adını yöre halkının göç zamanı hadi Göçek şeklinde haberleşmesi sonucu zamanla alındığı rivayet edilir.
 
2006 yılına kadar Dalaman’dan bölgeye ulaşmak için dar ve virajlı bir karayolunu geçmek gerekmekteymiş. Fakat 2006 Haziran ayında hizmete giren 980 metre uzunluğundaki Göcek Tüneli ile ulaşım havalimanından sadece 28 dk.
Göcek tüneli yap işlet devret modeli ile  yapılan ilk tünel geçişler ücretli (3.50-TL) ve bence Göceğe kazandırılmış en büyük yatırım bu tünel.
Biz Göcek’te Portville Holiday Villas’ta kaldık.
Değişik bir tatil anlayışına hizmet edebilmek amacıyla konfor ve huzurun en üst düzeyde tutulduğu bir tesis.

 

Tesis villalardan oluşuyor fakat otel hizmeti veriyor.

 

Tesiste kahvaltılar muhteşem. Dışarıdan da kahvaltı için otele gelebilirsiniz. Otelde konaklamıyorsanız kahvaltı sınırsız ve 55 TL. PortVille, plaja yürüme mesafesinde ama villalardan ve otelden plaja ücretsiz golf arabaları kalkıyor. Öğle saatini beklemenize de gerek yok, istediğiniz saatte hem plajdan otele hemde otelden plaja arabaları çağırabiliyorsunuz.
Otelin plajı sırf kum ve karşı koylar yemyeşil kendinizi cennette hissediyorsunuz.
Portville Göcek çarşısına çok yakın yürüme 3 dk mesafede. Göcek’in çarşısı ufak fakat aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Hediyelikçiler, marketler, restaurantlar…

 

 

Size tavsiye edebileceğim iki restaurant var. Birincisi Mercan Pizza. Adının pizzacı olduğuna bakmayın ev yemekleri de yapıyor özellikle etli yaprak sarmasını mutlaka denemelisiniz. Fiyatlar makul ve porsiyonlar çok büyük. Ayrıca güleryüz ve hizmet muhteşem söylemeden edemeyeceğim. Kendinizi evinizde gibi hissediyorsunuz.
Diğer restaurant sahilde, Lotis Ala Carte Restaurant. Burada dünya mutfağından her çeşit lezzeti bulmanız mümkün. Burada da güleryüz ve hizmet muhteşem, fiyatlar normal. Ayrıca restaurantın bahçesinde Özsüt var, dondurmalar ve tatlılar Özsütten.
Göcek’in sahilinde uzun yürüyüşler yapabilirsiniz, gece yürüyüşleri çok keyifli oluyor.
Göcek’e gelmişken Akyaka’yı görmeden olmaz. Akyaka Göcek arası 75 Km 1 saat 19 dk sürüyor. Sığla ağaçları arasından Akyaka’ya giriyorsunuz. Köyün içinden Azmak Nehri geçiyor.
Güzel köylü dizisinin çekildiği yer Akyaka… Akyaka köyden öte artık turizm cenneti olmuş etrafta bir çok apart bulmak mümkün fiyatlar konuma göre normal sayılır, görsellik muhteşem.
Sahilde Azmak nehrinin denizle buluştuğu yerde minik tur tekneleri var kişi başı 10-TL. Sizi Azmak nehrinde gizemli bir yolculuğa çıkarıyor. Denemenizi tavsiye ederim.
Tekne turundan sonra karnınız acıktığında Azmak nehrinin üzerinde Cennet Azmak Restaurant’da yemek yemeden asla Akyaka’dan dönmeyin derim ben. Restaurant nehrin tam üzerine kurulmuş.
Kendinizi dünyadan kopmuş başka bir aleme geçmiş gibi hissediyorsunuz su sesi arasında huzur bütün iliklerinize işliyor.

 

Tabii ki fiyatları biraz pahalı ama mutlaka görülmesi gereken bir güzellikte özellikle mevsim balıkları harika.
Dalaman’a gelmişken Kayaköy ve İstuzu Plajı‘nı da mutlaka görülecekler arasına yazın derim ben.
Tekrar Görüşmek dileğiyle.
Yazı ve Fotoğraflar: Meltem Aksu
İletişim: meltem.aksu01@gmail.com