Image Alt

Cibali Fener Balat Turu

16 Aralık 2023

Cibali Fener Balat Turu

Haliç boyunca uzanan Cibali, Fener ve Balat semtleri, Doğu Roma’dan, Osmanlı’ya, Osmanlı’dan da Cumhuriyet’e devrolan çok katmanlı yaşantının izlerini sürebileceğimiz, birer açık hava müzesi niteliğindeler.

Rehberimiz Akademisyen Yazar Dr. Levent Kaya Ocakaçan

1982 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Akademisyen Yazar Dr. Levent Kaya Ocakaçan, uzun yıllardır erken modern Osmanlı Tarihi ile ilgili araştırmalarını sürdürmektedir. Çalışma alanları arasında; yemek tarihi, müzik tarihi, kültürel tarih ve eğlence tarihi bulunan Ocakaçan’ın İstanbul eğlence tarihi ile ilgili yaptığı çalışma kitap olarak İBB tarafından “İstanbul Eğleniyor” ismiyle yayınlanmıştır. Uzun yıllardır Bahçeşehir Üniversitesi’nde lisans ve lisansüstü dersleri veren Ocakaçan, İstanbul kültür turlarımızı yapmaktadır.


ÜCRET

740 TL

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

  • Rehberlik
  • Kulaklık Dinleme Sistemi
  • Bahşişler
  • Öğle Yemeği

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

  • Müze Girişleri

Buluşma Yeri: Kadir Has Saat 10.00

Ödeme seçenekleri ve taksit imkanları için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Cibali Tütün Fabrikası’nda başlayacağımız zaman yolculuğuna eşlik edecek rengarenk evler de bu müzenin fonunda bizlere eşlik edecekler. Fabrikadan sonraki durağımız Cibali Karakolu ve Orhan Kemal’in de bir dönem yaşadığı mahalle olacak, daha sonra da Küçük Mustafa Paşa ve Aya Kapı Hamamları, Gül Cami, Aya Nicola Kilisesi’ni ziyaret ederek Fener’e doğru yol alacağız.

Fener’de Maraşlı Rum okulu ve bir Rum Tüccarın üç kızı için yaptırdığı evlere göz attıktan sonra Patrikhaneyi ziyaret edecek ve öğlen yemeği için ara vereceğiz. Yemek sonrası kahvemizi Dimitri Kantemir Kültür Evinde içeceğiz. Ardından Fener’in tepelerine tırmanarak Moğalların Meryemi Kilisesini gezecek ve sıkça patrikhane ile karıştırılan halk arasında Kırmızı Okul diye bilinen Rum Lisesi’nin etrafını turlayacağız.

Yolculuğumuz Balat’a doğru devam edecek. Burada Kudus Patrikhanesine bağlı Meryem Ana kilisesini, Yanbol Sinagogu, Çana Sinagogu, Tahta Minare Cami, Hızır Çavuş Cami, Ahrida Sinagogu, Ermeni Okulu ve Surp Hıreşdagabet Ermeni Kilisesi’nin hikayelerini dinleyip rıhtıma çıkacak ve Stevi Stefan Bulgar Kilisesi (Demir Kilise)’nde gezimizi sonlandıracağız.

Altta yer alan formu doldurarak ön kayıt yaptırabilirsiniz. En kısa sürede sizinle iletişime geçip gerekli detayları ulaştıracağız.