Costa Rica

Selam Gezgin Kadınlar?? Muhteşem bir tatili daha geride bırakmış bulunuyorum. 6 günde o kadar çok anı birikti ki ne yazarsam yavan ve yüzeysel kalacakmış gibi geliyor. Lafı fazla uzatmadan hemen başlıyorum?

image-5

Uçaklarda her zaman cam kenarı tercih ederim çünkü yeni göreceğim ülke hakkındaki ilk izlenimler kuş bakışı beni ayrı bir heyecanlandırır… Bu sefer de öyle yaptım, cam kenarındaydım ve Costa Rica göründü. Yemyeşil! Hatta o kadar yeşil ki, uçak alçaldı alçaldı hala çok yeşil, daha da alçaldı tekerlekler açıldı inecek metreler kaldı hala yeşil! Hafif bir tırsmadım değil? Dedim bu ağaçlara inecek herhalde? Neyse ki sağ sağlim indik! Bu sefer ki tatilim çok spontane gelişti , havalimanından otele bir şekilde giderim diye hiç servisleri araştırmamıştım, dışarı çıktığım gibi bavulumu biri kaptı beni servislere götürmek üzere… Otelimden birileri sandım değilmiş. Bavulumu kendimin taşıyabileceğimi söyledikten sonra “neredensin” diye sordu, dedim New York… “Ok” dedi, “şimdi anlaşıldı neden bavulunu istediğin” ? Ben gerçekten zahmet olmasın diye istemiştim fakat bunu duyduktan sonra dedim New York’lular temkinli davranıyorlarsa vardır bir bildikleri, ben yine tetikte olayım? İyi ki de öyle olmuşum, az kalsın kazıklanacaktım? 

image-3

image-4

Servislerin olduğu alana geldik , dediler $60, dedim WHAT?!?!? $30’a bağladık ki normali de oymuş , birileriyle paylaşırsan $15 paylaşmassan $30, ben yol yorgunu paylaşacak kişi arayışına girmedim. Otele vardım , Riu Guanacaste ‘de kaldım , yine priceline.com ‘dan uçak + otel paket aldım. Yemekler Jamaica’daki Riu standartındaydı. Costa Rica’ nın yerel yemeklerine bayıldım, biraz Meksika mutfağına benziyor fakat daha önce yemediğim tatlar lezzetler , şiddetle tavsiye ederim. Eşyalarımı bıraktım hazırlandım denize gidiyorum attıra attıra, hemen yanımdaki çiçeklikten bana doğru bir şey ağır bir adım attı, kafamı çevirmemle zıplamam bir oldu, aman Tanrım o da neydi?, bir DİNAZOR? Halk arasında iguana deniliyor? Allahım dedim ben nereye düştüm… Biraz daha ilerledim sol tarafımda minik bir tane daha. Kumsala vardım bir tane de orada, dedim tamaaaam Pınar sen hapı yuttun? O anda koluma koca bir şey çaptı geçti bir çığlık attım (utanç içinde) Çünkü koca mavi renkte bir kelebekmiş, arkasından bakarken aşık oldum? Deniz turkuaz değildi ne de kumsal beyaz kum, bu sefer bir değişiklik yapıp böyle bir tercih yapmıştım ama bu heyecanlı karşılamadan sonra yana yakıla oradakilere denizde timsah var mi diye sormaya başladım? Genelde İngilizce bilmeyen Latinler vardı, e bende de İspanyolca yok ? Kollarımı timsahin ağzı gibi açıp kapatmak suretiyle vücut dili kullanarak iletişim kurdum “CROCODILE” (timsah) diye yüksek sesle telaffuz ederek (sanki yüksek sesle konuşunca karşımdaki anlayacakmış gibi?) No no no nooooo diye cevap alınca içime biraz su serpilse de ayağıma çarpan her balıktan sonra zıplamayı ihmal etmedim? 

image-6

image-7

Neyse denizden çıktım kumsal boyu yürüyeyim dedim, siyah kum harika bir doğa, hoplaya zıplaya dünyanın bir ucunda bir başıma etrafta kimsecikler de yok, bağıra bağıra şarkılar söylerken yere bakmamla bir metre ötemdeki siyah yılanı görmem bir oldu (ÇIĞLIIIIK)? O an ki şokumu anlatmak için kelimeler kifayetsiz! Kımıldamıyordu sanırım ölmüştü, emin de değildim (hiç merak da etmedim) Hızlı bir şekilde uzaklaştım. Sonra kendi kendimi teselli ederken “Tamam Pınar sonuçta vahşi doğadasın , uyum sağla, etrafına dikkat ederek yürü sende” derkeeen deniz tarafından bana doğru uçan bir şey gördüm, böyle? dondum kaldım bu sefer, dedim büyük bir böcek en kotü ne yapabilir ki?! Bir süre uçtuktan sonra denize geri döndü, BALIKMIŞ? Uçan balık! Yürüyüşüme devam ederken orman tarafından bana doğru hızlıca koşan bir şey, bir KÖPEK! Refleks olarak insan korkar ama ben tanıdık bir hayvan görmenin mutluluğuyla yaban ellerde memleketlisini gören masum köylü gibi açtım kollarımı? Öyle bir yanıma geldi sonra ormana geri döndü.

image-10

image-11

İlk gün böyle ufak kalp çarpıntılarıyla geçti, ikinci gün dinlenme, alışma uyum sureci, 3-4 ‘üncü günler turlara katıldım. İlk tur Nicaragua, Costa Rica’nin 4 saat kadar kuzeyinde kalan bir ülke muhteşem bir yer. Orayı başka bir yazıda anlatacağım. İkinci tur ise zipline, at binme (atlar yabani ve kontrolü çok zor, bir kadın düştü o yüzden pek tecrübeniz yoksa tavsiye etmiyorum) Kaplıcalar, çamur banyosu ve dağlardan gelen soğuk suyla yaptıkları bir su kaydırağı, yerel yemekler, her şey muazzamdı. Turların ikisini de çok beğendim (otelin giriş katındaki acentalardan aldım, ikisi birlikte indirimli fiyat $220). Beyaz kum turkuaz su plajlarına da turlar vardı fakat katılmadim. Costa Rica beklentilerimin üzerinde harika bir ülke, insanlar çok sıcak, eğlenceli, yardım sever, medeni ve modern. Eğitime ve profesyonel çalışmaya önem veriyorlar, ülkelerini daha iyi yerlere taşımak için çabalarını heyecanlarını gözlerinden okuyabilirsiniz. Çok fazla Amerikalı veya başka ülkelerden gelen turist yok, hatta sanki bir ben bir de United Kingdom vardı ve yerel turistler? Eğlenmeyi eğlendirmeyi seven, mutlu insanlar. Çocukları daha çok babalar bakarken gördüm ki kızlar bu Latin bir eş bulmak için iyi bir sebep olabilir? Ailecek özenerek etrafta fotoğraf çektirenler, evli çocuklu ve hala aşıklar, gözlerinin içi parıl parıl parlayan insanlar , hepsi çok güzeldi.

image-12

image-13

Costaricanlar doğaya ve sanata da çok düşkün, her yerde el yapımı hediyelik eşyalar bulabiliyorsunuz (ne çok ucuz ne çok pahalı diyebilirim) Bir de maymunlar, her ağacın bir sahibi var, mesaisi sabah 6’da başlıyor ağacın tepesine çıkıyor dallarında dolanıyor , akşam 7’den sonra alt dallarda uyku vakti? Yaz ayları yağmur mevsimi o yüzden her yer yemyeşil, kurak yağmursuz mevsimlerde yeşillikler kuruduğu için atlar ve inekler yiyecek bulamadıklarından aşırı kilo kaybediyor, yağmurlar başlayıp yeşillikler geri dönünce toparlıyorlar, ülkede çok fazla at ve inek var. Şeker kamışı çok fazla yetiştiriliyor ve bazı tropikal meyveler. Halk genelde tek katlı sade evlerde yaşıyor, her evin önünde bir köpek? Otelde birçok Avrupalı turistle tanıştım hepsi çok sıcak kanlı tatlı insanlardı. İngiliz, İskoç, İrlandalı.. Fakat favorim son gün sabahın 6’sında deniz de tanıştığım kendisi de New York’da yaşayan Rus bir kadındı. Sadece ikimiz vardık ve sanki ben onunla tanışmak, konuşmak için oradaydım. Öyle güzel bir kapanış oldu ki tatilim için, duruşum dikleşerek otelden ayrıldım. Kendisi iki boşanma yaşamış, benim yaşlarımda bir kızı olan 60’lı yaşlarda çok güçlü bir kadın??. Sözlerinde babaanemi duydum sanki ” Hayatta en önemli şey kendi ayakları üzerinde duran, bağımsız, kendine özgüveni olan bir kadın olabilmen,  dik durmaya devam et, eminim harika bir eş bulacaksın. Seni olduğun gibi kabul edenler dışında herkese yol ver , sakin acele etme.. Sadece bir kısım kadın bunu başarabilir! Kendini sev! Unutma, sen eşsizsin ve senden bir tane daha yok…” Sevgiyle kalın ??

image

Yazı ve Fotoğraflar: Pınar Fazlıoğlu

İnstagram: pinaroloji