Galapagos’a Gitmek İçin 10 Neden

1- Akıllara hep Charles Darwin ve Beagle Expedisyonu(1835) ile gelen Galapagos, dünyada evrimci biyoloji çalışmalarının alameti farikası olarak biliniyor. Anakara’dan 1000 km uzakta ve birbirinden kopuk 19 kadar adadan oluşan takımadalardaki gözlemleri sonucunda Darwin’in türlerin kökeni ve çeşitliliği üzerine vardığı sonuçlar, içinde yaşadığımız dünyanın anlaşılması bağlamında bir çığır açmıştı. Galapagos o günlerden beri bilim insanları ve belgeselciler tarafından hiç başıboş bırakılmadı. St.Cruz’daki Darwin Research Center Galapagos ile ilgili her türlü bilimsel araştırma ve koruma çalışmasının kalbi ve ziyaretçiler için bol miktarda bilgi mevcut.

2- Televizyon belgeselciliğinin duayeni David Attenborough’nun gösterdigi ve anlattigi birçok inanılmaz hikayeyi canlı ve tüm güzelliği ile Galapagos’ta izleyebilirsiniz.

3- Daha önce hiç görmediğiniz hayvanlarla aranızda bir engel olmadan doğal ortamlarında vakit geçirebilirsiniz; deniz aslanı, iguana, penguen, çeşit çeşit kuş, çeşit çeşit balık-köpek balıklarI dahil :), su kaplumbağası, dev kaplumbağalar…

4- Jeolojik olarak dünyanın en ilginç yerlerinden biri; adalar ana karadan koparak değil, volkanik aktivite ile deniz tabanından yükselerek oluşmuş ve oluşmaya devam ediyor. Düşünsenize ayak bastığınız her toprak parcası, dünyanın kalbinden fışkıran ateşin okyanus suyu ile buluşup donması ile oluşmuş. Adalarda hala aktif volkanlar mevcut. Üstelik Galapagos, Güney Amerika’ya doğru jeolojik ölçekte uber hızlı bir yolculuk yapmakta: yılda 5 cm!

5- UNESCO Dünya Mirası listesinde olan Galapagos, çevre bilinci en gelişmiş yerlerden birisi. Hem yerel yönetimler hem de ada halkları sürdürülebilir bir yaşam biçimini benimsemişler- geri dönüşüm ve kaynak tasarrufu konusunda çok hassaslar.  Ayrıca çevrelerindeki yabani yaşama çok saygılılar. Hayvanlara dokunmak, onları beslemek kesinlikle yasak. Onları rahatsız edici bir harekette anında lokal halk sizi uyarıyor.
Öyle ki adalarda sigara içmek bile yasak, sadece cafe ve restorantlarda içebilirsiniz.

6- Adalar son derece bisiklet dostu ve bisiklet ile gezmek hem çok keyifli hem de güvenli.

7- Yemekler bir harika, her türlü deniz ürününün en lezizi mevcut. Bu arada balıkçılık yerel yönetim tarafından çok sıkı kontrol ediliyor.

8- Adalar arasındaki tekneler sizi okyanus dalgalarında uçuruyor, adeta lunaparktasınız 🙂 tabi deniz tutmasına karşı ilaç almak bir de köpek balıklarını düşünmemek gerek 🙂

9- Galapagos, dalış ve snorkel için dünyanın sayılı noktalarından. Ayrıca dalga sörfü de çok popüler.

10- Okyanus dalgalarının dövdüğü bembeyaz tropik plajlarda, mangrove ve palmiyelerle bezeli sakin koylarda takılırken size pelikanlar,deniz aslanları, iguanalar ve balon balıkları eşlik edebilir..  Lakin güneşe dikkat, ekvator çizgisinde olduğunuzu unutmayın 😉

   

Yazı ve Fotoğraflar: Semanur Aksoy

İletişim: aksoysemanur@gmail.com

Instagram: semside

Web: http://www.letsboho.com/