Gezgin Anneden Çocukla Gezilecek Yerler- Avcılar Sahil

İstanbul’un iç kısmından yaşadığımız yer olan Büyükçekmece’ye giderken, yol üstü sayılan Avcılar’a daha önce gitmemiştim. Aklımda nedense deprem bölgesi, kentsel dönüşüm geçirecek, öğrenci merkezi bir yer olarak kalmış ve gidilip gezilecek yeri yokmuş gibi yer edinmiş -sanki bunlar gidilmesine engel- . 
 
 
Dün nihayetinde sahile gitme şansımız oldu. Gayet güzel deniz manzarası, yeşillikler içinde mekanları varmış. Defne Çay Bahçesi adında Rönepark / Yeşilköy tarzında bir yere gittik. Girişte hemen yan tarafında ücretsiz açık otoparkı olması, arabayı nereye bırakacağız derdine son veriyor. İçinde açık ve kapalı cafeleri ve balıkçısı var. Cafede veya balıkçıda açık alanda ağaçlar arasında otururken, Avcılar sahilini yukarıdan görebiliyorsunuz. Mayıs ayının son günlerinde gittiğimiz için, hava bize biraz serin gelirken, aşağıda sahilde insanlar denize giriyorlardı. Balıkçısı piyasa ortalamasında fiyatlara sahipken, cafesi oldukça uygun geldi. 
 

 

 
Belediyeye ait şirin bir çocuk parkı olan yer de bebek arabamızla genişce bir alanda yürüyüş yapıp, sonrasında oğlumun en sevdiği kısım olan, sallanma ve kayma kısmına geçtik. Bekar ve çocuksuzken, alelade bir yerde vakit geçirirken, çocuk sahibi özellikle bebek sahibi olunca çeşitli kriterler arıyor insan. En basiti bebek ve bebek arabasıyla girilebiliyor mu, mama sandalyesi, bebek bakım odası var mı, açık alansa oyun alanı var mı gibi ayrıntıları araştırıyoruz. Hepsini bir arada bulmamız pek mümkün olmasa da bir iki özellik bile yetiyor.
 

 

 

Şehrin içinde yeşil bir alanda kafa dinlemek isterseniz, Avcılar sahilinde çoğu park alanında, ağaçlar arasında deniz manzarasına karşı ailenizle hoşça vakit geçirebilirsiniz. Bol gezmeli ve keyifli günler 🙂
 
Yazı ve Fotoğraflar: Semra Dargın
İletişim: semmra_01@hotmail.com