Gezgin Anneden Çocukla Gezilecek Yerler- Balmumu Heykel Müzesi

Uzun süredir aklımda olan, gitmek istediğim yerlerden biriydi, balmumu heykel müzesi. Gezmeyi görmeyi seven biri olarak, eşim ve oğlumu da kendime uydurdum 🙂 Parola belli, gidilmek istenen bir yer varsa “Uras’ı şuraya götürelim” yani şair burada demek istiyor ki; oraya gitmek istiyorum, Uras bahane 🙂
 


Büyükçekmece’ye İstanbul’un gürültüsünden uzakta, yeşilin ve denizin olduğu, aynı zamanda nezih ve sakin bir yerde bebeğimizi büyütelim diye taşındık. O yüzden her yer uzak bize, bir yere gitmek için uzun bir trafik çekmemiz gerekir. Gerçi şimdi burası da kalabalıklaştı, eski huzuru kaçıyor gibi. Bundan sonra Silivri, sonrasında da Edirne’ye kaçmak gerekiyor galiba.

 

 

 

 


Heykel müzesi, Sapphire Avm‘nin içinde, Sapphire Avm’de 4. Levent’te yer almaktadır. Müzeye giriş ücreti yetişkinler için 20 lira, bebekler için ücretsiz. Müzeye girerken size çıkışa kadar bir rehber eşlik ediyor. İlk önce rehbere ne gerek var, kendimiz gezebiliriz diye düşünsek de aslında rehberin olması çok iyi oldu. Çünkü kendimiz gezdiğimizde heykellere üstün körü göz atıp, önünde resim çekip gidecektik. Ancak rehber, özelliklerine göre bölümlere ayrılmış heykeller hakkında tek tek bilgi verdi, kimdir neden ünlüdür heykeli ne şekilde yapılmıştır gibi tüm sorulara cevap verdi. Sonrasında da resim çekilmek isteyenlere serbest zaman tanıdı. Heykellerin bazıları, mezarlık açılıp doku örneği alınarak yapılmış, her biri uzun araştırmalar sonucu resimleri ve tasvirleri derlenerek büyük bir uğraş sonucu meydana gelmiş. Bizim olduğu kadar heykeller oğlumuzun da dikkatini çekti ve hiç sıkılmadı. Bu arada resimlerde Uras’ı kucağımıza aldık ama bebek arabasıyla gittik ve müze yan yana 3-4 bebek arabası gezebilecek genişlikte. Sapphire Avm’ye gitmişken meşhur 360 derecelik seyir terasına da uğramak gerekirdi, ancak vaktimiz kısıtlı olduğundan biz göremedik.

 

 

 

 

 


Bu arada müzenin içi heykeller erimesin diye serin tutuluyor, yani içerisi dışarıya göre biraz soğuk. Müzelerin her halini gezelim, çocuklarımıza gösterelim, sanatsal yönlerini güçlendirelim diye düşünüyorum ben. Kaba saba değil de kitap okuyan, kültürlü, saygılı bireyler yetiştirmemiz dileğiyle… Herkese keyifli günler.


Yazı ve Fotoğraflar: Semra Dargın
İletişim: semmra_01@hotmail.com