Gezgin Anneden Çocukla Gezilecek Yerler- Darıca Hayvanat Bahçesi

 
Uzun süredir görmek istiyordum Darıca Hayvanat Bahçesi‘ni. Zaten görmek istediğim, merak ettiğim bir yer olunca, eşime “Uras’ı şuraya götürelim mi?” diye konuyu açarım. Uras bahanesiyle biz de gezip görmüş oluyoruz. Hayvanat bahçeleri hayvan sevgime ters düşse de (bana göre, hayvanlar kendi doğal ortamlarında olmamalılar, biz insanları eğlendirmek için eziyet görmemeliler. Özellikle sirklerden nefret ediyorum…) sonuçta iyi bakılıyorlar, hem buralar olmazsa çocuklarımız bu kadar hayvanı nasıl görecek diye kendimi rahatlatsam da, aslında o hallerini görünce içim acıyor. Anne olunca canlılara daha çok merhamet duyuyor insan. Neyse bu konulara girersem, laf uzadıkça uzar. 
 

 

 

 

 
İyi veya kötü, kalktık gittik hayvanat bahçesine. Şimdi biraz da ordan bahsedeyim. Hayvanat bahçesinin karşısında açık bir otopark bulunuyor, arabayla gidenler için. Sanırım 5 liraydı, tabii hayvanat bahçesinden bir kağıt alıp gösteriyorsunuz, girişte bilgi veriyorlar. Bunun dışında hayvanat bahçesi girişi yetişkinler için 20 lira, bebek girişleri haliyle ücretsiz. Bir iki saat geçiririz diye düşünürken, sabah girip akşam çıktık resmen. O kadar büyük ki, gezmekle bitmiyor.
 

 

 

 

 
Aslanlar, kaplanlar,zürafalar jaguarlar dışında oldukça fazla kuş ve maymun çeşitliliği var. Hayvanlar için yaz ve kış alanları var, çok üşüyüp terlememeleri için. Bizim gittiğimizde fil yoktu, onun alanı ve başka sürpriz bir hayvan için alan yapılıyordu. Aklınıza gelebilecek hemen her hayvan var. Bir de benim beklemediğim bir şey; neredeyse Aqua Florya ile yarışabilecek kadar çeşitte balık ve su canlısının bulunduğu akvaryum bölümü var. Aqua Florya’ya göre küçük ama Forum İstanbul‘da bulunan sealife akvaryumu utandıracak bir amazon ormanı var.
 

 

 

 

 
Yorulduğunuzda dinlenebileceğiniz banklar ve çardaklar var. Bir şeyler atıştırabileceğiniz büfeler var. Ama benden öneri, çantanıza kendiniz ve çocuğunuz için ufak tefek atıştırmalıklar almayı unutmayın. Büfelerde öyle çok seçenek yok. Sanırım yemek yenecek bir kafesi varmış ama biz nisan ayında tam yaza geçiş tadilatı sırasında gittiğimiz için, çoğu yer açılmamıştı. Ayrıca çocuklar için koyunun tavuğun olduğu mini bir hayvanat bahçesi ve oyun alanı var. 
 

 

 

 

 
Biz gezimizden oldukça memnun ayrıldık, gidenlere iyi eğlenceler dilerim. Fotoğraf makinanızı unutmayın Göz kırpan yüz Mutlu günler…

Yazı ve Fotoğraflar: Semra Dargın
İletişim: semmra_01@hotmail.com