Gezgin Kadınlar Balkan Turu – 2018

Bu turumuz sona ermiştir. Güncel turlarımızı incelemek için Ana Sayfamızı ziyaret edin.

Tarih: 17-26 AĞUSTOS 2018 (KURBAN BAYRAMI)

Süre: 8 GECE 9 GÜN

Kontenjan: 15 KİŞİ – KONTENJANIMIZ DOLMUŞTUR, İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER! 🙂

Balkanların küçük ülkeleri birçok sürpriz barındırıyor bünyesinde. Tüm bu ülkelerin en güzel ortak paydası şanslı coğrafi konumlarıdır. Bu şans onlara kültürel olarak da zengin bir miras bırakıyor doğal olarak. Kısa bir zamanda bize hem kültürel hem tarihsel olarak yakın bu küçük Balkan ülkelerine bir nefes almak için gidiyoruz.*

Program

Hareket Günü: İstanbul >> Selanik

Saat 22.00’da İstanbul’dan özel aracımızla birlikte hareket edip yola koyuluyoruz. Tekirdağ üzerinden İpsala sınır kapısına varışımızı gerçekleştiriyoruz. Pasaport ve gümrük işlemleri tamamlanmasının ardından Dedeağaç, Gümülcine ve İskeçe üzerinden Kavala ’ya ulaşıyoruz.

İstanbul – Kavala 8 saat.

1. Gün: Kavala >> Selanik 

Kavala ‘ya varışımızın ardından kahvaltımızı yapıp meşhur Kavala kurabiyelerinin tadına bakıyoruz. Kavala gezimizin ardından Selanik’e hareket ediyoruz. Selanik’e varışın ardından şehir turumuza başlıyoruz. İlk durağımız Selanik’i tepeden de görebilecek olduğumuz Selanik Kalesi’ne oluyor. Manzaranın ve fotoğraf çekmenin tadını çıkarıyoruz. Sonraki durağımız ise  MS.303 yılında Roma Döneminde Hristiyanlık çağrısı yaptığı için katledilen Aziz Saint Dimitros Kilisesi. Mezarının da bulunduğu kiliseyi görüp fotoğraf çektikten sonra aynı cadde üzerinde bulunan konsolosluğumuz ve yanındaki Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evi gezeceğiz. Çevredeki çeşmeler, medreseler bizlerin gözlerini dolduracak.

Gezimizin ardından kısa bir alış veriş molası veriyoruz. Molanın ardından Rotondo, Bey Hamamı, Galerius, Aristottle ve Vardar Meydanı gezileri sonrası İzmir ’e benzeyen Kordon’a gidiyoruz. Kordon boyunca yürüyerek yine bir Osmanlı yapısı olan Beyaz Kule’yi görüyoruz. Büyük İskender Heykeli, Aristottle ve Venizelos Meydanları gezileri sonrası otelimize geçerek odalarımıza yerleşip dinleniyoruz. Bu gece konaklamamız Selanik’te.

Kavala – Selanik 1 saat 40 dakika.

2. Gün: Selanik – Üsküp

Otelde aldığımız kahvaltının ardından Üsküp’e hareket ediyoruz. Üsküp şehir turumuzda sırası ile Üsküp Kalesi, Mustafa Paşa Cami, Kurşunlu Han, Türk Çarşısı, Vardar Nehri ve üzerinde yer alan Taş köprü, Makedonya Meydanı, Rahibe Teressa Heykeli, Eski Tren Garı ve tabii ki tarihin önemli karakteri olan büyük İskender Heykelini görüyoruz. Üsküp şehir gezimizin ardından Matka Kanyonu’na gidiyoruz. Bu güzel doğa harikası mekanda vereceğimiz serbest zamanın ardından otelimize geçiyoruz. Konaklama Üsküp’te.

Selanik – Üsküp 4 Saat.

3.Gün: Üsküp – Bitola – Ohrid

Otelde aldığımız kahvaltının ardından Bitola (Manastır)’a hareket ediyoruz. Manastır şehir gezimiz sırasında göreceğimiz yerler sırası ile Şirok Sokak, Türk Çarşısı, Ayrıca Atatürk’ün mezun olduğu askeri lise ve bu lisede bulunan Atatürk Anı Odasını ziyaret edip Ohrid’e devam ediyoruz. Ohrid şehir gezimiz sırasında Antik tiyatro, Samoil Kalesi, Kiril alfabesinin kurucuları olarak bilinen Metodios ve Saint Kiriles anıtı, Çınar Meydanı görülecek yerler arasında. Konaklama Ohrid.

Dileyen misafirlerimiz ile akşam Balkan Gecesi’ne gidebiliriz.

Ūskūp – Bitola 2 saat 45 dakika,

Bitola – Ohrid 1 saat 20 dakika.

4.Gün: Ohrid – Tiran – İşkodra  – Podgorica

Otelde aldığımız kahvaltının ardından Ohrid gölünü besleyen kaynak suların olduğu St. Naum bölgesine gidiyoruz. St. Naum Manastırı ve kaynak suların olduğu bölgeyi de gezdikten sonra Arnavutluk‘un başkenti Tiran’a doğru hareket ediyoruz. Arut halkı Balkanların yerlileri olarak bilinmektedir. 450 yıl Osmanlı hâkimiyetinde kaldıkları için kültürlerinden de çok etkilenmişlerdir. Tiran’a varışımızın ardından panoramik olarak Parlamento Binasını, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı, eski lider Enver Hoca’nın mezarını görüyoruz. Sonrasında yaya olarak Ethem Bey Cami’sini ziyaret ediyor, İskender Bey Heykeli’ni görüyoruz. Opera bale ve milli müze binalarını da dışarıdan fotoğrafladıktan sonra Arnavutluk’a ziyaret edeceğimiz ikinci nokta olan İşkodra Şehri’ne doğru yola çıkıyoruz. Göl, çarşı, kiliseler ve cami gezilerinin ardından konaklama için Podgorica’da bulunan otelimize geçiyoruz.

Ohrid – Tiran 4 saat 30 dakika,

Tiran – İşkodra 2 saat,

İşkodra – Podgorica 1 saat 30 dakika.

5.Gün: Podgorica – Budva – Kotor – Dubrovnik – Mostar

Sabah otelimizden ayrılıp; Karadağ’ın Adriyatik Denizine kıyısı olan güzel şehri Budva’ya hareket ediyoruz. Yolumuzun üzerinde zamanında balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ve satılması ile günümüzde jet sosyetenin tatil yeri olan muhteşem St Stefan’ı fotoğraflayıp Budva’ya geçiyoruz. Budva’da eski şehri gezip Kotor’a gitmek için yola koyuluyoruz. Unesco Dünya Mirasları Listesinde yer alan şehirde gezimizi yapıp, dar sokaklarda kendimizi bulacağız. Bol bol fotoğraf çekip büyülü kenti seyredeceğiz. Kotor’u gezdikten sonraki durağımız Dubrovnik. Dubrovnik turumuz sırasında panaromik şehir turumuz başlıyor. UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine alınmış eski şehir meydanını, kuleleri, surları, 14.yy’dan kalma Rector Sarayı’nı, şehir kapılarını, kulelerini ve diğer önemli yapıları gördükten sonra otelimize hareket ediyoruz. Konaklama Mostar’da.

Podgorica – Budva 1 saat 20 dakika,

Budva – Kotor 30 dakika,

Kotor – Dubrovnik 2 saat 30 dakika,

Dubrovnik- Mostar 3 saat.

6.Gün: Mostar – Sarajevo

Sabah otelden ayrılıp ilk önce tarihi şehir Mostar’ı geziyoruz. 16 yy. da Mimar Hayrettin tarafından inşa edilen, Bosna Savaşının ardından yeniden inşa edilen tarihi Mostar Köprüsü’nü göreceğiz. Fotoğraflar çekecek ve köprü ile alakalı bilgi alacağız. Tarihi çarşı, cami ve sokakları gezdikten sonraki durağımız Bosna Hersek’in Başkenti olan Sarajevo. Konaklama Sarajevo’da.

Mostar – Sarajevo 2 saat 30 dakika

7.Gün: Sarajevo >> Belgrad

Sabah otelden ayrıldıktan sonra ilk olarak Sarajevo’nın su kaynağı Vrelo Bosne’yi gezeceğiz. Burası küçük göl ve şelalelerden oluşan doğal bir park konumundadır. Bir sonraki durağımız ise yakın zamanda yaşanan iç savaş sırasında yapılmış olan hayat tüneli. Tünelin açık olan bölümü ve müzeyi geziyoruz. Sarajevo şehir turuyla günümüz devam ediyoruz. Balkanların en büyük ve tanınmış çarşılarından olan Baş Çarşı ilk göreceğimiz tarihi mekan. Yaya olarak gerçekleştireceğimiz şehir turumuzda; Gazi Hüsrev Bey Camii ve Kütüphane Binası, Katolik Katedrali ve Ortodoks Kilisesi, Birinci Dünya Savaşı’nın gerçekleşmesinde sebep olarak görülen suikastın gerçekleştiği Latin Köprüsü ve Milyaçka Nehrini göreceğiz.

Gezimizi bitirip Belgrad’a hareket ediyoruz. Konaklama Belgrad’da.

Sarajevo – Belgrad 6 Saat.

8.Gün: Belgrad >> Sofya

Sabah otelden ayrıldıktan sonra Belgrad gezimize başlıyoruz. Yeni Belgrad ve Eski Belgrad arasında akan Sava Nehrinden geçtikten sonra tarihi Belgrad yapıları karşımıza çıkıyor. Aracımızdan iniyor ve turumuza yaya olarak devam ediyoruz. Önce Belgrad’a Osmanlıdan kalan tek cami olan Bayraklı Camisini geziyoruz. Sonra Belgrad’ın en güzel yeri olan Kalemegdan’a çıkıyoruz. Kalemegdan ( kale meydan) tarihi yapıları ve Sava Nehrinin Tuna Nehriyle birleşmesini görebileceğimiz en güzel yer. Kale içinde bulunan İstanbul kapısı, Sokullu Mehmetpaşa Çeşmesi, Özgürlük Anıtı, Osmalı Topu’nu görebileceğiz. Kalemegdan’dan çıktıktan sonra Knez Mihailova Caddesine gideceğiz. Gezilerimizin ardından Sofya’ya hareket ediyoruz.

Belgrad – Sofya 5 saat.

9.Gün: Sofya >> İstanbul

Panoramik şehir turumuza başlıyoruz. St. Nedelya Kilisesi, Rus Kilisesi, Aya Sofya Kilisesi, Parlamento, Sofya Üniversitesi, Aleksander Nevski Katedrali, Başbakanlık, NDN Ulusal Kültür Sarayı turumuzda görülecek yerler arasında. Ayrıca ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yeniçeri elbisesi giyerek katıldığı balonun yapıldığı ordu evini de görme fırsatımız olacak. Turumuzun ardından verilecek olan serbest zamanın bitiminde İstanbul’a hareket ediyoruz.

İstanbul’a varış ve turumuzun sonu.

Sofya – İstanbul 7 saat

Konaklama

Gezimiz süresince 4 yıldızlı otellerde konaklayacağız.

  • Selanik- Holiday Inn
  • Üsküp- Holiday Inn
  • Ohrid- Hotel Millenium Palace
  • Podgorica- Premier Best Western
  • Mostar- Mostar Hotel
  • Sarajevo- Hotel Hollywood
  • Belgrad- Hotel Prag
  • Sofya- Ramada Otel

Vize Bilgisi

Gezimiz için Schengen vizesi gerekmektedir. Vize konusunda yardım talep eden kişilere anlaşmalı olduğumuz acenta aracılığıyla vize hizmeti verilecektir.

Bayram dönemleri ve diğer özel dönemlerdeki seyahatlerinizi planladığınız tarihte gerçekleştirmek için vize başvurularınızı seyahat tarihinden minimum 60 gün önce yapmanız gerekmektedir.

Notlar

Gezi Biçimi

Balkan turunda kullanacağımız rota tur programımızda belirttiğimiz gibidir. Bu rotada yol alırken grubumuza ait özel araç kullanılır. Bir kente ya da ören yerine vardığımızda ortak program uygulanarak oryantasyon yapılır. Kentin önemli yerlerinde, görülecek eserlere ve ziyaret edilecek yerlere birlikte gidilir. İsteyenler ortak programlara katılır, isteyenler için serbest program üretebilecekleri koşullar yaratılır. Rehberimiz, ilgi alanlarınıza göre neler yapabileceğinizi, nereleri görebileceğinizi, istediğiniz yerlere nasıl ulaşabileceğiniz önerir ve gerekli ilişkileri kurmanızı sağlar. Katılımcıların gidilecek yerler konusunda ön araştırma yaparak bu yolculuğa çıkmaları önerilir. Yolculuk sırasında grup lideri-rehber yol akışında, rotada ve programda değişiklik yapabilir.

Ulaşım

Ulaşımda rahat ve konforlu aracımız gezi süresince bizimle olacaktır.

Yeme & İçme

Yolculuk sırasında yerel mutfaklardan yararlanırız. Temiz ve ekonomik lokantalarda yeriz. Programda belirtilenler dışındaki yemeklerin tamamı katılımcılara aittir ve serbesttir. Katılımcılar akşam yemekleri için ortak programa katılabilecekleri gibi kendi programlarını da yapabilirler.

Ücret

Süre: 8 Gece 9 Gün

Ücret kişi başı 750 Euro

Ücrete Dahil Olanlar

– 8 Gece Konaklama

– Rehberlik

– Otellerde Alınan Kahvaltılar

– Özel Aracımızla Ulaşım

– Seyahat ve Kaza Sigortası

– Programda Yazılı Tüm Turlar

– Alan ve Şehir Vergileri

Ücrete Dahil Olmayanlar

– Yurtdışı Çıkış Harcı

– Vize Ücreti (120 Euro)

– Şahsi Harcamalar

– Programda Bulunan Müzelerin Giriş Ücretleri

– Öğlen ve Akşam Yemekleri

– Balkan Gecesi (35 Euro)

* Bu gezi TURSAB A sınıfı seyahat acentası Düş Patikası tarafından gerçekleştirilmektedir.