Gezgin Kadınlar Fas Turu – 2017

Bu turumuz sona ermiştir. Güncel turlarımızı incelemek için Ana Sayfamızı ziyaret edin.

Tarih: 22 EYLÜL- 1 EKİM 2017

Süre: 9 Gece 10 Gün

Kontenjan: 10 KİŞİ

* Bu gezi 10463 lisans numaralı TÜRSAB A grubu seyahat acentası Başka Türlü Macera Turizm Ltd Şti ile yapılmıştır.

Program

 

1. gün: İstanbul – Kazablanka

Yolculuğumuzun ilk durağı tabi ki İstanbul. Havalimanında buluştuktan sonra bizi Fas’ın Kazablanka şehrine götürecek uçakta yerimizi alacağız.

2. gün: Kazablanka – Rabat

Yolculuğumuzun ilk durağı 1942 yılında çekilen ve sinema tarihinin en özel yapımlarından biri olarak kabul edilen filme de adını veren Kazablanka. Havalimanından aracımızla önce eski şehir Medina’yı, sonrasında havalı otelleri, barları ve kafeleriyle şehrin göz bebeği La Corniche ve dünyanın en büyük camilerinden biri olarak kabul edilen Hassan II camii’ni göreceğiz.

Kazablanka’da çok zaman harcamayacağız, çünkü önümüzde çok daha ilginç noktalar var. Rotamızda önce Rabat şehri ve onun mavi renge boyalı evlerinden oluşan kasbahı var. Atlas okyanusunun hemen kıyısında yer alan Rabat şehri Fas’ın başkenti aynı zamanda.

3. gün: Chefchaouen (Şafşavan)

Rabat sonrası rotamızda masmavi bir şehir var. Masmavi derken ciddiyiz. Maviden gözünüzü alamayacaksınız. Riadımız hemen mavi şehrin kıyısında.

4. gün: Volubilis – Meknes – Fes

Şafşavan Fas’daki rotamızın en kuzeyindeki şehir, dolayısıyla maviye de doyduktan sonra artık yüzümüzü güneye dönme vakti gelmiş olacak. Önce Roma İmparatorluğu’nun zeytin peşinde koştuğu antik Volubilis sonra da Meknes şehrindeki molalarımızın ardından akşama doğru Fas’ın kültür hazinesi Fes şehrine ulaşmış olacağız. Geceleme Fes’in ara sokaklarındaki riadımızda.

5. gün: Fes

Bu sabah uyandığınızda dünya üzerindeki diğer şehirlere pek benzemeyen, daracık sokakların (daracık derken yer yer 30 cm) müthiş konaklara açıldığı, dünyanın en eski üniversitesine, nakış gibi işlenmiş medreselere ve rengarenk dabakhanelere evsahipliği yapan 1200 yaşında bir kente açacaksınız gözlerinizi. Tüm gün bu sokaklarda nefes alacağız. Gece yine Fes’teyiz.

6. gün: Midelt Atlas – Erfoud – Merzouga

Bugün çöl yolculuğumuz başlıyor. Yol üzerinde önce Midelt Atlas’a ve muhteşem ormanına uğrayıp maymunları ziyaret edeceğiz. Sonrasında Ziz vadisini ve kanyonları geçerek önce Erfoud’a sonrasında da Merzouga’ya yani Sahara Çölü’ne ulaşacağız. Ancak konaklayacağımız çadırlara ulaşmak pek de kolay değil malesef. Kum tepeleri arasında 1 saatlik bir de deve yolculuğu sonunda yıldızların altında uyuyacağımız kampa ulaşacağız.

7. gün: Toudra Kanyonu – Dades Vadisi 

Kahvaltı sonrası yönümüzü batıya çevirip Marakeş’e doğru ilerlemeye başlayacağız. Toudra Kanyonu’ndaki yürüyüşümüz sonrası ve Dades Vadisi’ne ulaşacağız, geceyi de burada geçireceğiz.

8. gün: Ouarzazate – Ait Ben Haddou – Marakeş

Kahvaltı sonrası yola devam edeceğiz ve Ouarzazate’ye ulaşacağız. Unesco Dünya Miras Listesi’ndeki Ait Ben Haddou köyüne yapacağımız ziyaret, Atlas dağları üzerindeki kanyon keşfimizle devam edecek. Geceleme Marakeş’te.

9. gün: Marakeş

Ve son durak Marrakeş pek çoklarına göre Fas’ın en güzel şehri, kırmızı şehir. Binaların rengi ve güneşin batışı bu şehri bambaşka bir hale getiriyor. Meydanlarında, sokaklarında, bahçelerinde uzun uzun dolaşıp bu çok özel şehri keşfedeceğiz. Her zamanki gibi dileyenlerle bir de bu fantastik şehrin gecelerine akacağız, gündüzleri kadar güzel olup olmadığını beraber göreceğiz. Geceleme yine Marakeş’te.

10. gün: Marakeş – Kazablanka – İstanbul

Eve dönme zamanı. İstanbul uçuşumuz için yeniden Kazablanka’nın yolunu tutacağız.

Konaklama

1. Konaklamaya çok önem veriyoruz. Fas’ta çok konforlu ve temiz yerlerde konaklayacağız. Bunların bazıları riad denilen konağa benzeyen geleneksel evler.

2. Planlanan konaklama 1 odada 2 kişi kalacak şekildedir.

Vize Bilgisi

Bu seyahat için vize almamıza gerek yok 🙂

Notlar

1. Eylül ayı sonunda orada olacağız. Gündüzleri güneşli ve sıcak olmasını bekliyoruz. Ortalama sıcaklık gündüzleri 25 derecenin geceleri de 15 derecenin üzerinde olması bekleniyor. Mevsime uygun kıyafetleri seçmek gerekir.

2. Güneş’ten korunmak için yüksek UV korumalı güneş kremi getirmen iyi olur. Özellikle Sahra çölünde güneş etkili. Yüzünüzü berberiler gibi kapatmak için şeş denilen türban’dan Fas’tayken satın alabilirsiniz.

3. Yemekleri restoranlarda yiyeceğiz ancak yine de ağırlık olmayacak şekilde Türkiye’den çerez, çikolata gibi atıştırmalıklar getirebilirsin.

4. Fas hijyen açısından ortalama bir ülke. Ancak yine de eliniz için temizleme jeli, ıslak mendil ve tuvalet kağıdı gibi şeyleri de yanınıza almanız iyi olur.

5. Orada gerekli bilgileri yerel rehberden alacağız ancak yine de gideceğimiz şehirlerin tarihi ve kültürü hakkında biraz ön araştırma yapman çok yararlı olur.

6. Fas’ın para birimi Dirhem. 1 TL yaklaşık olarak 3 Dirhem.

7. Özel harcamalarını düşünmeksizin günlük 25$’lık bütçe yeterli olur.

8. Konakladığımız otellerde genellikle wi-fi bulunuyor ancak yavaş. İstersen havalimanında yaklaşık 15$ ödeyerek sim kart satın alabilir ve orada bulunduğun sürece telefonundan internet kullanabilirsin.

9. Konakladığımız yerlerde saç kurutmak makinesi bazen olmuyor. Gerekli olduğunu düşünüyorsan yanında getirebilirsin.

10. Sinema tarihinin kült filmlerinden Kazablanka 1942 yılında Fas’ta çekilmiş, gelmeden önce izlemekte fayda var.

11. Fas’ın resmi dili Arapça.

12. Elektrik prizleri için dönüştürücü gerekmiyor.

13. Fas’ta alışveriş yapmayı düşünüyorsan valizinde yeterli alan olmasına özen göster. Dönüşte poşetlerle uçağa binmek zor olabiliyor 🙂

14. Havayolu firmasının bagaj limitlerini lütfen kontrol et. Limitleri aşman halinde havayolu senden ek ücret talep edebilir.

15. Fas Türkiye’den 3 saat geride.

16. Adınıza seyahat sigortasını yapıyoruz. Aşılar gibi seyahat öncesi önlemler kendi sorumluluğunuzdadır. Gidilen ülkeye göre detaylı bilgiler burada yer alıyor. http://www.seyahatsagligi.gov.tr/

Ücret

9 Gece 10 Gün

Ücret kişi başı 1890 USD

Ücrete Dahil Olanlar

  • İstanbul-Kazablanka gidiş dönüş uçak biletleri
  • Tüm konaklamalar ve sabah kahvaltıları
  • Tüm giriş ücretleri
  • Ülke içi ulaşımında kullanacağımız bize ait aracımızın masrafları
  • Rehberlik hizmeti
  • Seyahat sigortası

Ücrete Dahil Olmayanlar

  • Kişisel harcamalar
  • Öğle ve akşam yemekleri