Gezgin Kadınlar İran Turu- 2019

Bu turumuz sona ermiştir. Güncel turlarımızı incelemek için Ana Sayfamızı ziyaret edin.

Özcan Yurdalan ile İRAN Turu

Tarih: 22-29 EYLÜL 2019

Süre: 7 GECE 8 GÜN

Kontenjan: 15 KİŞİ 

Deneyimli seyyah Özcan Yurdalan ile birlikte yapacağımız bu yolculukta  turistik turların tersine gidilen mekanları tüketmeyi değil, yeniden üretmeyi önemseriz. Yolculuk izlenimlerimizin yaratıcılığımızı ortaya çıkarmasına fırsat verip, anılarımızı sözle, görüntüyle ya da yazıyla kalıcı hale getirmek için imkan yaratmaya, katılımcı arkadaşlarımızın özel ilgi alanlarını değerlendirebileceği koşullar sağlamaya özen gösteririz. Tur liderimiz Özcan Yurdalan’la fotoğraf yorumları yapar, seyahat kültürü ve tarihi sohbetlerine katılır, gezi edebiyatına dair değerlendirmelerde bulunur ve her zaman yol halleri üzerine konuşuruz, İran izlenimlerimizi paylaşırız. Yolculuğu birlikte üretmeye özen gösteririz.

Program

1. Gün İstanbul >> Tahran

Türk Havayolları’nın TK878 sefer sayılı uçuşu ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan saat 01:30’da Tahran İmam Humeyni Havalimanı’na uçuyoruz. Havaalanı’nda bizi karşılayacak aracımız ve yerel rehberimizle birlikte Tahran’a doğru hareket edeceğiz. Kahvaltımızın ardından Tahran’ı gezmeye başlayacağız. Öğlen sularında otelimize yerleşeceğiz, kısa bir dinlenmeden sonra başkentin hareketli yaşantısına tanık olacağız. Gülistan Sarayı’nı, Kapalıçarşıyı ve Mücevher Müzesi’ni ziyaret edeceğiz.

Konaklamamız Tahran’da.

2. Gün Tahran >> Kaşan >>Abyaneh >> İsfahan

Kahvaltının ardından Kaşan’a hareket edeceğiz. M.Ö. 4.yy’dan beri insan yerleşimlerine sahne olmuş Kaşan, eşsiz sivil mimari örneği olan geleneksel evleriyle saray misali muhteşem yapılarıyla ünlü. Çöl ortasında bir vaha olan Kaşan’ın sokaklarını gezeceğiz, müze evlerde dönemin yaşam biçimi ve gelenekleri konusunda gözlem yaparak bilgi alacağız. Şehirden ayrıldıktan sonra İsfahan’a doğru yola devam edeceğiz. Yol üstündeki bir sapakta istikametimizi dağlara doğru çevireceğiz. Abyaneh UNESCO’nun desteğiyle onarılmış bir dağ köyü. Abyanehliler yüzlerce yıldır geleneksel giysileri ve yaşam biçimleriyle Abyaneh’i özgün bir mekan olarak korumayı bilmişler. Köyün dar sokaklarında gezineceğiz fotoğraf çekme ve sohbet etme imkanımız olacak.

Konaklamamız İsfahan’da.

Tahran – Kaşan 249 km 2,5 saat.
Kaşan – İsfahan 210 km 2,5 saat (+6 saat yoldaki ziyaretler)

3. Gün İsfahan

Bugün tüm gün “Dünyanın yarısı İsfahan”dayız. Sabah İsfahan’ı gezmeye başlayacağız. Safevilerin efsanevi başkenti İsfahan, “Nısf-e Cehan” yani dünyanın yarısıdır. Siose, Çhubi, Khacu Köprüleri, Azadi Çayhanesi ve Charbagh Caddesi ile Chehel Sütun Sarayı göreceğimiz yerler arasında. Dünyanın en büyük avlusu Nagş-e Cehan Meydanı’nda, Kapalıçarşıda ve Zayende Nehri boyunca yürüyüşler yapacağız. Şehrin gecesini Zayende Nehri kıyısında yaşayacağız.

Konaklamamız İsfahan’da.

4. Gün İsfahan >> Yezd

Sabah saatlerinden başlayarak İsfahan’ı gezmeye devam edeceğiz. Vank Katedrali’ni ziyaret edeceğiz. Daha sonra Yezd’e doğru yola çıkacağız. Yolda Meybold’a uğrayacağız, Kervansaray’ı ziyaret edeceğiz. Yakchal denilen buz deposunu göreceğiz. Gece geç saatlerde Yezd’de olacağız.

Konaklamamız Yezd’de.

İsfahan – Yezd 314 km. 4 saat (+4 saat yoldaki ziyaretler)

5. Gün Yezd

Yezd, Dünyanın yaşayan en eski kentlerinden biri. Dar sokakları, ilginç binaları ve yüzlerce yıldır kullanılan doğal serinletme sistemi olan badgirleriyle UNESCO tarafından dikkatle izlenen bir kent.  Zerdüştlerin kutsal ateş tapınağını, Amir Çakmak Külliyesi’ni, Mescid’i Cuma ve Sessizlik Kuleleri’ni ziyaret edeceğiz. 

Konaklamamız Yezd’de.

6. Gün Yezd >> Persepolis >> Şiraz

Sabah Şiraz’a doğru yola çıkacağız. Abarkuh’da anıtsal sedir ağacını görmek için duraklayacağız. Persepolis’i ziyaret edeceğiz. UNESCO korumasındaki şehir M.Ö.6.yy’da I. Darius tarafından kurulmuş. Antik kent, Pers uygarlığının başlıca eserlerinden biri. Çarpıcı kabartmalar ve saray kalıntıları arasında gezinirken geçmiş yaşamların izlerine tanık olacağız. Persepolis’ten sonra bir saat mesafedeki Şiraz’a giderek akşam saatlerinde otelimize yerleşeceğiz.

Konaklamamız Şiraz’da.

Yezd – Şiraz- 425 km 5 saat.

7. Gün Şiraz

Tam gün güllerin, şairlerin ve aşkın şehri Şiraz’ı dolaşacağız  Bir zamanların saltanat kenti Şiraz, Hafız’ın, Sadi’nin, Hacı Kirmani’nin şehridir. Kerim Han kalesiyle birlikte zengin çarşısı, Saray’ı Müşir bedesteni, Renkli camii bezemeleriyle Naser al Molk Camii, Şii Geleneğinde büyük bir yeri olan Şah Cerah Türbesi, İran ünlü şairi Hafız Şiraz-i’nin türbesini ve sivil mimari örneği olan Narencistan’ı göreceğiz. Saat 23:00’de Şiraz Havalimanı’na hareket edeceğiz.

8. Gün Şiraz >> İstanbul

Türk Havayolları’nın TK885 sefer sayılı uçuşu ile Şiraz’dan saat 02:00’de İstanbul Atatürk Havalimanı’na uçuyoruz. İstanbul’a varış saatimiz 04: 55.

Konaklama

4 yıldızlı otellerde konaklayacağız.

Odalarımız 2 kişiliktir.

Notlar

 • Konaklayacağımız otellerde odalar iki kişiliktir. Gezimize katılan arkadaşlarımız oda arkadaşı olarak eşleştirilir. Tek konaklamak isterseniz, tek kişi farkı 300 dolar.
 • Seyahatimizde şehir içi ve şehirler arası ulaşımda kendimize ait aracımız kullanılmaktadır.
 • Seyahat sigortanız tarafımızca yapılmaktadır.

Ücret

7 Gece 8 Gün

Ücret kişi başı 1850 Dolar

Ücrete Dahil Olanlar

 • THY İle İstanbul – Tahran Uçak Bileti
 • THY İle Şiraz – İstanbul Uçak Bileti
 • 7 Gece Konaklama
 • Rehberlik
 • Kahvaltılar
 • Özel Aracımızla Şehirler Arası Ulaşım
 • Araç İçi İkramlar
 • Seyahat ve Kaza Sigortası

Ücrete Dahil Olmayanlar

 • Yurtdışı Çıkış Harcı
 • Bahşişler
 • Öğlen ve Akşam Yemekleri
 • Programda Bulunan Müzelerin Giriş Ücretleri

* Bu gezi TURSAB A sınıfı seyahat acentası Düş Patikası tarafından gerçekleştirilmektedir.