Image Alt

Gezgin Kadınlar Kahvaltısı & Kadıköy Moda Turu

15 Ocak 2023

Gezgin Kadınlar Kahvaltısı & Kadıköy Moda Turu

Deneyimli rehberimiz önderliğinde Anadolu yakasının kalbi sayılan Kadıköy sokaklarında; sanata, tarihe, insana ve hayata dair bir yolculuğa çıkıyoruz. İstanbul’u İstanbul yapan birçok eserin izinde olacağız.


Tur Başlangıç Saati: Haldun Taner Sahnesi Önü saat 10.00
Tur Bitiş Saati: Moda İskelesi 16.30


ÜCRET

Ücret kişi başı 500 TL

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

  • Rehberlik
  • Kulaklık Dinleme Sistemi
  • Kahvaltı
  • Bahşişler

Ödeme seçenekleri ve taksit imkanları için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Kadıköy’de Haldun Taner Sahnesi’nin önünde saat 10:00’da buluşup turumuza başlıyoruz. Haldun Taner Sahnesi, Beşiktaş İskelesi ve Şehremaneti binası ilk göreceğimiz yapılardan olacak. İstanbul’un eski yerleşim alanlarının çoğunda olduğu gibi Kadıköy bölgesinde de birçok gayrimüslim yaşamış. Şimdilerde sayıları gittikçe azalan bu insanların zanaat anlamında çok yetenekli olduklarını da biliyoruz. Ancak şuanda eski yapılardan nadir örnekler görebiliyoruz, onlardan bizlere kalan sinagog ve kiliselerin korunması için ciddi bir emek harcanıyor.

Göreceğimiz ilk kilise bir Ermeni Kilisesi olan Surp Takavor Kilisesi. Sonraki durağımız ise Eufemi Kilisesi ve ünlü şair Nazım Hikmet’in evi. Nazım’ın Türkiye’den kaçarken yaşadığı son yer olan bu evi gördükten sonra, ünlü şairlerimiz Fazıl Hüznü Dağlarca ve Cemal Süreya’nın evlerini ziyaret ediyoruz. Moda’ya doğru giderken Eski Rum ve Ermeni evlerini görecek, Bahariye Caddesi üzerindeki Süreyya Sineması hakkında geniş bilgi alacağız. Sanat sokağı, Aya Triada Kilisesi, Sarıca Köşkü, Aya Katerina Ayazması’nı göreceğiz. Ve henüz bitmedi… Fotoğraf çekmeye doyamayacağınız Moda turumuz devam ediyor. Pek çok filmin çekildiği, bir dönem Kadıköy Kız Lisesi olarak da kullanılan Mahmut Muhtar Paşa Köşkü’nde sıra. Türkiye’de ilk kalorifer tesisatı bu köşkte kullanılmış. Sabancı Müzesi’nde yer alan ünlü at heykeli de bu konağın bahçesinden gitmiştir.

Moda denilince akla hemen sakin, nezih dokusu, sokakların bekçisi kediler, denizin bekçisi martılar, adalar ve günbatımı gelir. E tabii bir de Barış Manço. Barış Manço Müzesi, nostaljik tramvay, Moda Asemsen kilisesi (L’Assemtion) ve son durağımız olan Moda İskelesinde turumuzu sonlandırıyoruz.

Altta yer alan formu doldurarak ön kayıt yaptırabilirsiniz. En kısa sürede sizinle iletişime geçip gerekli detayları ulaştıracağız.