Gezgin Kadınlar Karadeniz Turu- 2019

Bu turumuz sona ermiştir. Güncel turlarımızı incelemek için Ana Sayfamızı ziyaret edin.

Doğu Karadeniz Yaylaları ve Batum Turu

6 GECE 7 GÜN

Tarih: 18-24 AĞUSTOS 2019

Kontenjan: 14 KİŞİ 

Büyülü yaylalar, muhteşem bir doğa, şelaleler, dereler, hiçbir yerde karşılaşamayacağınız yöreye özgü birçok endemik hayvan ve bitki türü… İşte burası Doğu Karadeniz.

Doğu Karadeniz tam anlamıyla bir cennet! Yok olmaya direnen bu doğa, nice güzellikleri de içinde barındırıyor. Kendine has kültürü, Karadeniz gibi deli dolu ama tatlı mı tatlı insanı, tulumu, kemençesi ve horonu ile bizleri çağırıyor.

Program

1. Gün Trabzon – Sümela Manastırı – Uzungöl – Çamlıhemşin

Sabah saat 05.00’da İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda buluşuyor ve Anadolujet Hava Yolları ile saat 07.10’da başlayacak olan yolculuğumuz sonrasında saat 08.55’te Trabzon Havalimanı’na varıyoruz. Kahvaltının ardından gezimize Altındere Vadisi Milli Parkında bulunan Sümela Manastırı ile başlıyoruz. Bulutların içindeki manastır olarak bilinen Sümela Manastırı’nı fotoğraflayıp, restorasyon tamamlanır ise manastırın içinde geziyoruz. Sonrasında yerli yabancı herkesin ilgisini çeken Uzungöl Milli Parkına gideceğiz. Uzungöl; Haldizen Deresi’nden beslenen bir set gölüdür ve dağların arasında olduğu için görseli çok güzeldir. Göl etrafındaki gezimizden sonra Uzungöl’ü de tepeden görebileceğimiz Lustra Yaylasına çıkıyoruz. Fotoğraf ve yayla gezimizin ardından Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine doğru yola koyuluyoruz. Fırtına Deresini takip ederek ilerliyor ve otelimize yerleşiyoruz.

2. Gün Zil Kale – Gito Yaylası – Palovit Şelalesi

Sabah derenin güzel sesi ve kuşların cıvıltısı ile uyanıyoruz. Fırtına Vadisinde derenin sesini dinleyerek, onu süsleyen köprüleri fotoğraflayarak, konaklarını ve içindeki yaşamları seyre dalarak bu güzel güne başlıyoruz. Doğu Karadeniz’in en çarpıcı dağı Kaçkar Dağı’nın zirvesinden akıp gelen derelerin birleşmesi sonucu şelaleler ve Fırtına Deresi oluşur. Derenin uzunluğu 57 km’dir. Vadi adını dereden alır. Bu dere birçok bitkiye, hayvana, insana yaşama fırsatı sunar. Bizi de gezimizin iki günü misafir edecektir. Bugünkü ilk durağımız Zil Kale. Fırtına Deresi kadar meşhur ve zirvede bulunan kaleden etrafı seyretmek çok keyifli olacak. Ardından Çat Vadisi’nden geçerek Şimşir Ormanı’na ulaşacağız. Ormandaki molamızın ardından aslında bir Hemşin yaylası olan Gito yaylasına hareket edeceğiz. Manzara tek kelimeyle harika! Yaylada Verçenik, Kaçkar ve Karçal Zirvelerini hava açıksa görebileceğiz. Yayladan dönüşte Palovit Vadisinden geçerek Palovit Şelalesine gideceğiz. Şelale gezimizin ardından otelimize dönüyoruz.

3. Gün Pokut – Sal – Ayder – Borçka

Sabah kahvelerimizi Şenyuva (Çinçiva Köyü)’da içiyoruz. Burası bir dizi ile de gündeme gelen ufacık bir köy. Köyde gezinip tarihi Şenyuva Köprüsü’nde fotoğraflarımızı çekeceğiz. Sonrasında yola devam. Köyden geçerek Doğu Karadeniz’in en güzel yaylası olarak tabir edilen Pokut Yaylası’na ve yanı başında yer alan Sal Yaylası’na gideceğiz. Sal ve Pokut Yaylaları arasında kolay bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Manzara yaylada yürüdüğümüz yolda peşimizi bırakmayıp bize eşlik edecek, bir de şansımız varsa bulut denizini seyredeceğiz. Pokut Yaylasından sonra Ayder Milli Parkı’nda bulunan Ayder Yaylasına gidiyoruz. Daha sonra Tar Vadisinden bulut şelalesine keyifli ve kolay bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Yürüyüşümüz bittikten sonra Borçka’da bulunan otelimize gidiyoruz. 

4. Gün Artvin – Şavşat

Kahvaltımızı yaptıktan sonra keyifli bir yolculuk ile Borçka üzerinden Şavşat’a gidiyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan Artvin şehir merkezi ve dünyanın en büyük Atatürk heykelinin bulunduğu Atatepe’yi geziyoruz. Sakin şehir listesinde yer alan Şavşat’a hareket ediyoruz. Şavşat’ta gezimize Şavşat Kalesi ile başlıyoruz. Ardından Tibet Kilisesi ve bir doğa harikası olan Şavşat Kara Gölü gezdikten sonra otelimize yerleşiyoruz. 

5. Gün Maral Maçahel – Borçka

Kahvaltımızı yaptıktan sonra Şavşat’tan ayrılarak UNESCO tarafından tescillenmiş Türkiye’nin tek biyosfer alanı olan Maçahel’e hareket ediyoruz. Programımıza Maral Köyü’nde bulunan Maral Şelalesi ve ahşap süslemeleri ile bizleri tarihsel yolculuğa çıkaracak olan camiileri gezerek devam ediyoruz. Maçahel merkezde yapacağımız yürüyüşün ardından konaklama için Borçka’da bulunan otelimize geçiyoruz. 

6. Gün Karagöl – Batum

Kahvaltımızın ardından Borçka ilçesinde bulunan Karagöl Tabiat Parkı’na gidiyoruz. Bu güzel yerde vakit geçirip, göl çevresinde yürüyüş yapıyoruz. Sonra Hopa’ya uğruyor ve Karadeniz müziğini herkese sevdiren, genç yaşta kaybettiğimiz Kazım Koyuncu’nun anıt mezarını ziyaret ediyoruz. Bir sonraki durağımız Sarp Sınır Kapısı oluyor. Ülkemizi Gürcistan’a bağlayan sınır kapısından Çoruh Nehri’nin Karadeniz’e dökülen yerine konumlandırılmış Batum’a giriş gerçekleştiriyoruz.

Batum’da ilk olarak Avrupa Meydanında göğe yükselen Kafkasların mitolojik yüzünü gösteren Medea heykelini görüp, sonrasında Piazza Meydanına gidiyoruz. Batum’un en güzel yerlerinden biri olan meydan, Avrupa şehirlerinin meydanlarını anımsatıyor. Havayı saran taze kahve kokusu ile hoş bir atmosfer sunan meydanda verdiğimiz serbest zamanın ardından Tiyatro Meydanında, altın renkli Poseidon heykelini görüp fotoğraf molası veriyoruz. Tiyatro binasını, Meryem Ana Katedralini ziyaret ediyor, sonrasın da alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Konaklamamız Batum şehir merkezindeki otelimizde olacak. Akşam dileyen misafirlerimiz ile Batum ile özdeşleşmiş olan ışıklı su gösterilerini izlemeye gidiyoruz. 

7. Gün Batum – Mençuna – Trabzon – İstanbul

Kahvaltımızın ardından Batum Botanik Parkını geziyoruz. Batum gezimizi tamamladıktan sonra Sarp Sınır Kapısından yurda girerek Arhavi ilçesinde yer alan Mençuna Şelalesi ve Çifte Köprüleri görmeye gidiyoruz. Şelaleye yarım saatlik kolay bir yürüyüşle ulaşıyoruz. Gördüğümüz manzara bizi çok sevindirecek. Artık dönüş vakti deyip biriktirdiğimiz güzel anılar ile birlikte Trabzon Havalimanı’na hareket ediyoruz. Trabzon Havalimanı’ndan Anadolujet Hava Yolları ile saat 21.35’de İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na hareket ediyoruz. 

Konaklama

Doğu Karadeniz ve Yaylaları turumuzda yapacağımız konaklamalarımız genel olarak bölgenin ekolojik düzeni ile uyumlu zamanında kiler olarak kullanılmış bölge ağzıyla serender yani bungalovlarda veya yaylalardaki evlerde gerçekleştirilecektir. Batum’da ise 5 yıldızlı Hotel Sputnil’te konaklanılacaktır.

Otelimiz

Odalarımız 2 kişiliktir.

Notlar

Gezimize gelirken mutlaka kendi sağlığınız ve gezi düzeni adına yanınızda bulunması gereken önemli malzemeleri almalısınız. Gezi sırasında uzun süre doğada olacağımız için sizleri düşünerek bu uyarıyı yapıyoruz.

Gerekli malzemeler neler?

 • Rahat bir bot; su geçirmeyen, bilekli, outdoor tipi,
 • Yağmurluk,
 • Tüm gün yanınızda olacak ihtiyaçlarınız için küçük sırt çantası (kol çantası olmamalı ),
 • Şapka,
 • Güneş gözlüğü,
 • Güneş kremi,
 • İlaçlarınız.

Ücret

6 Gece 7 Gün

Ücret: Kişi başı 3100 TL.

Tek kişi farkı 600 TL.

Ücrete dahil olan hizmetler

 • İstanbul – Trabzon gidiş dönüş uçak bileti
 • 6 gece konaklama
 • 6 gün kahvaltı
 • 5 gün akşam yemeği
 • Rehberlik
 • Seyahat sigortası
 • Milli Park giriş ücretleri
 • Gezi boyunca karayolu ulaşımı

Ücrete dahil olmayan hizmetler

 • 6. gün akşam yemeği
 • Öğlen yemekleri
 • İlk gün kahvaltısı
 • Kişisel harcamalar
 • Bahşişler

* Bu gezi TURSAB A sınıfı seyahat acentası Düş Patikası tarafından gerçekleştirilmektedir.