Gezgin Kadınlar Küba Turu – 2018

Bu turumuz sona ermiştir. Güncel turlarımızı incelemek için Ana Sayfamızı ziyaret edin.

Tarih: 3-14 KASIM 2018

Süre: 11 GECE 12 GÜN

Kontenjan: 15 KİŞİ 

Ben Küba’yım. Günün birinde Kristof Kolomb buraya gelmiş ve seyir defterine şunları yazmış; ”Burası insan gözünün görebileceği en güzel kara parçası.” Küba bir hayal, Küba bir merak… Herkesin ömrü hayatında yolunun bir kere düşmesi gereken bir yer Küba. Unesco’nun yaptığı bir araştırmaya göre de dünyada en çok görülmek istenen yer.

2017’de yaptığımız Küba gezimizin ardından yoğun istek üzerine 2018’de de Küba’ya gidiyoruz.*

Program

1. Gün İstanbul >> Havana

Saat 00.00’da Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde Aeroflot Havayolları kontuarı önünde buluşarak saat 02.40’da Aeroflot Havayolları ile Moskova aktarmalı Küba’ya hareket edeceğiz. Havana’ya öğlen saat 13.40’da varacağız. Bizi alanda karşılayacak aracımızla şehir içinde geniş bir tur yaptıktan sonra konaklayacağımız evlere yerleşeceğiz. Akşam saatlerinde bulvar kafelerinden ve barlardan yükselen müzik eşliğinde geç vakte kadar canlılığını sürdüren Havana gecelerine biz de katılacağız.

2. Gün Havana

Bugünü Havana’ya ayırdık. Kentin tarihi dokusu oldukça etkileyici. Katedral Meydanı, Armas Meydanı, Castillo De La Real Fuerza Kalesi’ni göreceğiz. Şehrin sokaklarında gezinirken günlük hayata tanık olacağız. Ernesto Che Guevara’nın müze olan evini ziyaret edeceğiz. Devrim Müzesini ziyaret ettikten sonra Malecon’ a gideceğiz. Ernest Hemingway’in müdavimi olduğu barlar sokağında dolaşacağız ve serbest zamanda Havana akşamının tadını çıkaracağız.

3. Gün Havana >> Cienfuegos >> Trinidad

Kahvaltının ardından Havana’dan ayrılıp Amerikalıların Küba Devrimi’ni bastırmak için çıkartma yaptığı Praya Giron, nam-ı diğer Domuzlar Körfezi üzerinden Cienfuegos’a doğru yola devam edeceğiz. Kent mimarisinin yanı sıra coğrafi anlamda da çok güzel bir yer olan Cienfuegos sokaklarında dolaşacağız, tarihi tiyatroyu ziyaret edeceğiz. Cienfuegos’tan ayrıldıktan sonra iki saat kadar sürecek yolculukla Trinidad’a varacağız. Tropik sahili ve eğlence mekanlarının yanı sıra kirlenmemiş bir doğaya sahip şehri gezeceğiz.

4. Gün Trinidad >> Ancon

Bu gün Trinidad sokaklarını dolaşmaya devam edeceğiz. Arnavut kaldırımlı caddelerin, renkli yapıların ve tropik iklimin şehre kattığı özgün havayı soluyacağız. İznaga Kulesi’ni gördükten sonra Trinidad’a döneceğiz. Birçok ünlünün uğrak yeri olan meşhur Tropik Ancon Plajı ve Karayip esintisi bizleri bekliyor. İsteyen arkadaşlar şehirde kalarak kendi deneyimlerini yaşayacak. Trinidad akşamında geç saatlere kadar merdivenler ve sokaklardaki hayata katılacağız.

5. Gün Trinidad >> Santaclara >> Havana

Sabah rotamızı Santa Clara’ya çevireceğiz. Bir buçuk saat kadar sürecek yolculuğun ardından devrimin en önemli tanığı olan şehre ulaşacağız. Santa Clara’da Ernesto Che Guevara’nın mozolesini ziyaret edeceğiz. Daha sonra Che’nin kumandasındaki gerilla birliğinin raydan çıkararak ele geçirdiği treni ve Batista güçlerinin lojistik desteğini keserek zaferin yolunu açan bu önemli olayın izlerini göreceğiz. Daha sonra Havana’ya doğru hareket edeceğiz. Yolculuğumuz üç saat kadar sürecek. Gece Havana’da serbest zamanımız olacak.

6. Gün Havana >> Vinales

Sabah Havana’dan ayrılacağız. Yaklaşık iki buçuk saatlik yolculukla Vinales Vadisi’ne gideceğiz. Dünya’da ender görülen kaya yapısı ve yemyeşil doğası ile ünlü Vadi UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınmış. Kaliteli tütünlerin üretildiği vadideki atölyelerde puro üretiminin inceliklerini göreceğiz. İsteyen arkadaşlarımızla at binerek çevreyi gezeceğiz. At binmek istemeyenler doğada keyifli bir yürüyüş yapacak. Evrim teorisinin resmedildiği dünyanın en büyük kaya resmi Mural de la Prehistoria’yı göreceğiz.

7. Gün Vinales >> Las Terrazas >> Artemisa >> Havana

Kahvaltının ardından yola çıkıyoruz. 1 saat yolculuktan sonra ilk durağımız, devrim sonrasının ormanlaştırma projelerinden biri ve eko-turizmin Küba’daki başkenti cennet mekan, Las Terrazas. Dağların ortasında bir göl ve gölün etrafında bir küçük kasaba Las Terrazas. İsteyenler burada yüzme keyfi yapabilir isteyenler de tropik ormanda yürüyüşe çıkabilir. Las Terrezas’tan sonra Havana’ya doğru yola devam ediyoruz ve yol üzerinde Artemisa ve Pinar del Rio’ya uğruyoruz.

8. Gün Havana >> Varadero

Kahvaltı sonrası bugün nispeten serbest ve relax bir gün olacak. İsteyen misafirler Havana sokaklarında alışveriş ve fotoğraf safari yapabilecek. İsteyen ise Miami’yi karşısına alıp Varadero kıyılarında Karayip denizinin tadını çıkarabilecek. Akşam Küba’nın sanat galerisi olarak nitelendirilen Fabrika Arte’ye gidiyoruz dans edip eğlencenin tadını çıkarıyoruz.

9. Gün Havana >> Ernest Hemingway Köyü >> Cojimar

Bugün yazar Ernest Hemingway turuna katılacağız. Yazarın Ambos Mundos otelde 7 yıl kaldığı 511 nolu odayı, Havana’ya 20 dakika uzaktaki küçük bir Küba balıkçı köyü olan ünlü romanı İhtiyar Balıkçı ve Deniz’i yazdığı yer olan ve yazarın öğlen yemeklerini yediği Cojimar köyüne gidip Las Terezzas restaurantta öğle yemeğimizi yiyeceğiz. “Çanlar Kimin İçin Çalıyor” romanından kazandığı para ile aldığı Muhteşem La Vigia çiftliğindeki evi La Finca’yı, bugün Hemingway Müzesi olarak kullanılan evini gezeceğiz. Öğlen yemeği sonrası Havana’ya geri dönüp serbest zaman Ernest Hemingway’i hatırlatacak La Bodeguita del Medio’da, La Floridita’da daikiri içebilir, hemen her sokakta ve barda şarkı söyleyen müzisyenlere eşlik edebilirsiniz. Latin Müzik yapılan sokak cafelerinde hoşça vakit geçirebilir ve kentin en hareketli caddelerinden biri olan Calle Obispo’da yürüyüş yapabilirsiniz. Bu cadde üzerinde el sanatları ile ilgili küçük dükkanlar, kitapçılar, galeriler, barlar ve cafeler bulabilirsiniz.

10. Gün Havana

Bugün klasik ve üstü açık arabalar ile Havana turu yapıyoruz. Daha sonrasında Havana’da foto safari ve Küba’ya özgü alışverişlerimizi yapıyoruz. 

11. Gün Havana>> İstanbul

Son günümüzde Küba’ya veda edip Aeroflot Havayolları’nın saat 14.40 uçuşu ile İstanbul’a dönmek için yola çıkıyoruz.

12. Gün İstanbul

Uçakta geçireceğimiz gece yolculuğunun ardından Moskova aktarmalı olarak İstanbul’a akşam saatlerinde ulaşıyoruz.

Konaklama

Küba’da yerel yaşamı daha iyi gözlemlemek amacıyla casa denilen evlerde konaklayacağız. Odalar 2 kişiliktir.

 

Vize Bilgisi

Bayram dönemleri ve diğer özel dönemlerdeki seyahatlerinizi planladığınız tarihte gerçekleştirmek için vize başvurularınızı seyahat tarihinden minimum 60 gün önce yapmanız gerekmektedir. Küba turuna katılacak misafirlerimiz için Küba vize ücreti 50 € ‘dur. Vizeler toplu olarak tarafımızca alınacaktır.

Notlar

Para Birimi

Küba’nın CUC ve Peso olarak iki para birimi mevcuttur. 1 CUC 1 Euro’ya eşittir. Turistler için genellikle CUC para birimi kullanılırken; Peso devletin işlettiği yerlerde geçerlidir ve halk kendi arasında kullanır. Fiyatları devlet belirlemektedir.

Ulaşım

Küba gezimizde kendimize ait olan aracımızla konforlu bir şekilde şehirlerarası seyahat edeceğiz.

Yeme & İçme

Küba’da yemek için birçok alternatif mevcut. Devletin işlettiği Paladar’lardan tutun, otellerin restoranlarına ve özel işletmelere kadar birçok yerde yemek yiyebilirsiniz. Eğer ki domuz eti tüketiyorsanız yerel restoranları deneyip yerel yemeklerin tadına da bakabilirsiniz. Tabağınızda seçtiğiniz ana yemeğe göre genelde yemeğin yanında siyah fasülye, pilav, muz kızartması, salata veya tatlı patates gibi garnitürler de oluyor.

İnternet

Küba’da internet ulaşımı oldukça kısıtlı. Şehir merkezlerinde internet kartı alarak internete girebilirsiniz. Ancak internetin iyi çekmediğini vurgulayalım.

Önemli Bilgiler

  • Küba’ya güzel bir mevsimde gideceğiz havanın güneşli ve sıcak olmasını bekliyoruz. Buna uygun kıyafetler yanınıza almanızı öneririz.
  • Güneşten korunmak için güneş kremi almanızı öneririz.
  • Küba’da kredi kartı pek kullanılmamaktadır. Yanınızda nakit Euro bulundurmanızı tavsiye ederiz.
  • Islak mendil, kağıt mendil ve su yanınızda bulundurmanızı öneririz.
  • Seyahat sigortanız tarafımızca yapılmaktadır. Gittiğimiz bölgeler için aşı gerekmemekle birlikte kendi sorumluluğunuzdadır.

Ücret

10 Gece 11 Gün

Ücret kişi başı 2300 Euro

Ücrete Dahil Olanlar

– İstanbul – Havana Uçak Bileti

– Havana – İstanbul Uçak Bileti

– 9 Gece Konaklama

– Rehberlik

– 9 Kahvaltı

– Şehirlerarası Ulaşım

– Seyahat ve Kaza Sigortası

– Müzelerin Giriş Ücretleri

– At Safari

– Tekne Turu

Ücrete Dahil Olmayanlar

– Küba Vizesi (50 €)

– Yurtdışı Çıkış Harcı

– Öğle ve Akşam Yemekleri

– Şahsi Harcamalar

– Bahşişler

* Bu gezi TURSAB A sınıfı seyahat acentası Düş Patikası tarafından gerçekleştirilmektedir.