Gezgin Kadınlara Göre Seyahat -1

1. Duygu Şar- Biz Evde Yokuz

www.bizevdeyokuz.com

FullSizeRender

Gezmek bana kendimi çok güçlü hissettiriyor. Ve özgür tabii ki. Ama kendimin tek patronu benim gibi bir özgürlüğü kastetmiyorum. Kastettiğim, yolda bir şeyler yaşadıkça, öğrendikçe, bir şeyleri becerdikçe içimde uyanan hayat önüme demir çıkarırsa da bükebilirim hissi.
Beni az çok tanıyor, ve seyahat anlayışımı biliyorsunuz artık; benim için farklı yerler görmek demek değil. Gözlemlemek değil, deneyimlenmek, gittiğim yerlerin bir parçası olmak ya da bana bir şeyler katan deneyimler yaşamak beni heyecanlandırıyor.

Parçası olmaktan kastım, gittiğim yerlerde bir ailenin evine konuk olmak, bir düğüne gitmek, içeride hiç turist olmayan bir esnaf lokantasında yemek yemek, okullarına uğramak gibi şeyler. Bir gün ormanda hamakta, öbür gün yer yatağında uyurken kendimi joker gibi hissediyorum her ülkede her ortama ayak uydurabildikçe. Ve İran’dan Kanada’ya, Guatamala’ya, insanların hıçkırık tutmuş birisinin konuşmaya çalışmasını izlerken gülüyor olması, bana huzur veriyor, her ne kadar yöntemlerimizde farklı olsak da içimizde hepimiz aynı olduğumuz için…

Bana bir şeyler katan deneyimlerden kastım da Tayland’da bir fil rehabilitasyon merkezinde gönüllü olmak, Peru’da Salkantay dağına tırmanmak, Borneo’da yağmur ormanlarında köylerden köylere trekking yaparak gitmek gibi şeyler…

Bunların herkese göre olmadığını kabul ediyorum. Kimisi benim burada işte bu yüzden gezmeyi seviyorum dediğim şeylerden zerre kadar hoşlanmayabilir ama ben Etiyopya’da kabilelerle kalırken onlardan pirelenmiş olmanın benim konfor algımı sonuna kadar esnetmesine, bir dağı tırmanırken yaşadığım zorlukların beni zihinsel ve bedensel olarak terbiye etmesine, vize almadan gittiğim (uzun hikaye) Meksika’dan içeri girebilmek için pasaport görevlisine attığım bin taklaya, şirret bir Lufthansa görevlisi valizim 5 kilo fazla diye check-inimi yapmadığı için onun karşısında 5 kiloluk kıyafeti üst üste giyip inatla o uçağa inmiş olmaya aşığım. Çünkü bütün bunlar bana kendimi hayata daha hazır, daha güçlü ve neticede de daha özgür bir kadın olduğumu hissetiyor.

Sanırım seyahat, kendi potansiyelimizi keşfetmenin en güzel yollarından… Demiri gerçekten bükebilirim miyim bilmiyorum, ama öyleymiş gibi hissetmek de güzel. ?

2. Evrim Kanbur – While Travelling

http://whiletravelling.com/tr/

14080864_10154484997373841_1141997471_n

Hayatta hep bir şeyler isteriz ama sadece istemek yetmez. İlk başta sizi sınırlayan o fikirlerinizi değiştirmelisiniz. Çünkü değişmiş bir zihinden daha güçlüsü yoktur. Saçınızı, kıyafetinizi, evinizi, arabanızı, eşinizi değiştirebilirsiniz ama düşünce sisteminizi değiştirmedikçe aynı döngü içinde kontrolü bahanelerinize bırakarak dönüp durursunuz. Çünkü değişiklik içsel değil, yüzeysel olmuştur. Sihirli anların, gerçek yaşamın konfor alanımın dışında olduğunu anlayınca bu döngüye dur diyerek bir kişiyi bile tanımadığım, kültürünü ve dilini bilmediğim Şangay’a taşındım.

Şangay’a geldikten sonra da her yıl 1-3 ay sırt çantamı alıp tek başıma yeni diyarları keşfe çıkıyorum. Tek çıkıyorum çünkü seyahatteki özgürlüğüm “Hayatta bu kadar yol aldıysam, daha neleri başarabilirim”i hayal ettiğim bir zaman dilimi benim için ama her yeni tanıştığım insan bu yolculuğuma bambaşka bir güzellik katıyor. Doğum günümü de farklı diyarlarda, farklı kültürlerde, farklı insanlarla ya da tek başıma kutlayarak kendime daha önce hiç yapmadığım, farklı tecrübeler hediye ediyorum. Sirklerden kurtarılan fillerin psikolojilerini ve iletişim dillerini öğrenmek, onları gölde yıkarken onların da beni yıkamaları, ertesi yıl Kamboçya’da Pol Pot rejiminden kurtulmuş harika bir adamın kurduğu Angkor Wat Ağaç Okulu’nda uzak köylerden gelen, ailesini kaybetmiş çocuklara İngilizce öğreterek, bu yıl da ilk defa motor kullanmayı öğrenip Vietnam’ın güneyindeki Phu Quoc Adası’nın gizli sahillerini, yerel pazarlarını, köylerini keşfe çıkarak hayata baktığım o pencereyi genişletiyorum… Seyahat ediyorum çünkü uzaklar ve farklılıklar yaratıcılığımı artırıyor. Seyahat ederken kendimi yeniden yaratıyorum, sahip olduklarım için şükrediyorum, farklı hayatları öğreniyorum ve hiç tanımadığım insanların hayatında bir fark yaratıyorum, içimdeki saklı becerileri keşfediyorum, girişimciliğimi, sınırlarımı zorluyorum, problem dediğim konuların ne kadar da önemsiz kaldığını görüyorum ve yolcuğumu da okuyucularımla paylaşarak onları da bu ve benzeri maceralara çıkmaları için yüreklendiriyorum. Korkularınızın hakim olduğu hayatı değil, hayallerinizin gerçekleştiği hayatı yaşamak için o ilk adımı atın!

3. Ferda Tangüner & Banu Tuncer- İki Kadın Bir Dünya

http://www.ikikadinbirdunya.com/

14171882_10154442098263810_700684078_n

Seyahat etmek korkularınla savaşma şeklidir. Sana öğretileni unutup kendini tekrar bulmaktır… Başını çevirdiğin yöne gitmek, kendi yolunu çizmektir… Birey olmaktır… Kadın olmaktır… Kadın olarak gezmek bir kukla oyununda yönetilmekten yöneten konumuna geçmektir, ipleri gerçek anlamda eline almaktır.

4. Gülçin Söğüt- Tatlı Gezgin

http://tatligezgin.com/

14218401_10154452255528810_1877668973_n

Hayatı keşfetmek! Uzun süredir yoldayım ve bu artık benim için yaşam biçimi olmuş durumda… Doğduğum andan itibaren ailemden, toplumdan, kültürümüzden ve eğitim sistemi içinde öğrendiklerimi çantama koyarak çıktığım yolda yeni yaşamları, hayatları, kültürleri görerek, eğitim sistemleri ve yaşam tarzlarını öğrenerek hayatı ve dünyayı kendimce keşfedebilmek! Bir kadın olarak yolda karşılaştığımız iyi ya da kötü onca şeyin üstesinden gelip hayatımı ve kendimi daha iyi tanıyabildiğim için, birçok şeyi eksi ya da artısı ile kıyaslayabildiğim için şanslı olduğumu düşünüyorum.

5. Gülşah Merve Yüksel

https://www.facebook.com/G%C3%BCl%C5%9Fah-Merve-Y%C3%BCksel-1645607039008341/

 

 

14087764_641932075966271_1059535755_o

Geziyorum çünkü gezdikçe kendimi keşfediyor, kendi sınırlarımı aştığımı fark ediyorum. Özgürlüğü ise sadece yalnız seyahat ettiğimde hissediyorum. ?
 
6. Sema Taştan Çelepci- Geziyorum Öyleyse Varım
 
 
14159084_10153805240933015_2048970368_n
 
Gezgin olmak insanın ruhunu iyileştiriyor. Hele bir de kadın gezgin olmak benim için biraz da bize sunulan toplumsal sisteme ve baskılara başkaldırı aslında. Gezmek sadece yeni yerler keşfetmek değil benim için. Yolda ruhumu arındırmak, gittiğim her yerden kendime bir şeyler katmak.
 
7. Sevil Mert- Çok Okuyan Çok Gezen
 
 
IMG_1121
 
Yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak, yeni kültürlerle tanışmak yani dünyayı doymak bilmeyen bir açlıkla keşfetmek, sadece dünyayı değil dünyadaki kendini, kendindeki yeni dünyaları da keşfetmek seyahat etmek benim için. “Dünya Ana”nın bir parçası olmak -ki bereketi, doğurganlığı, cömertliği ile anamızdır dünyamız-, bütünün bir parçası olmak, o cömert kadının bir parçası olmak seyahat etmek…
 
8. Seyhan Ahen- Gezmenin Sonu Yok
 
 
14182507_10154055829133732_644147858_n
 
Türk örf ve adetlerine göre yetiştirilmiş bir kadın olarak seyahat ederken ‘’Kadın başıma’’ bir çok şeyin üstesinden gelmem, korkmadan ve yılmadan sorunlarla baş ediyor olabilmem içimdeki seyahat arzusunu kamçılayan yegane hislerden bir kaçı. Her seyahat bana yeni bir tecrübe kattığı gibi, son 7 yılda yollarda kendimi keşfettiğimi ve bambaşka biri olduğumu söyleyebilirim.
 
9. Şule Özürün Bendler- Ülke Kokusu
 
 
14194368_10154491299197302_1146701777_n
 
Gezmek,keşfetmek kadın olsun erkek olsun bir alışkanlık oluyor sonrasında.ama biz kadınlar için yüzlerine bir bakın… Her gezisinde daha dinç, enerji dolu ve gençleşmiş görürsünüz. Bizim vücudumuzun pili gezmekle şarj oluyor.
 
10. Tuğçe Makarnacı- Bilinmeyen Rota
 
 
14088789_10153738188846471_1940739866_n
 
Neden bir kadın olarak tek başıma seyahat ediyorum? Ben de bilmiyorum. Böyle sorunca acayip gelmiyor mu size de? Kadın, erkek farkı yaratmak saçma. Neden seyahat ediyorum? Vallahi ben de bilmiyorum. Öyle kafam bozuldu kendimi yollara vurdum durumu yok. 12 yaşında bir film izledim, aklıma düştü. Yeni yerler görmeyi seviyorum, yeni insanlar tanımayı seviyorum, yeni yemekler tatmayı seviyorum. Seviyorum seyahati. Ulvi bir anlam yüklemeye gerek var mı be?! Tatlı canım öyle istiyor, gidiyorum işte…
 
 
** Yazının devamı gelecek.
 
 
İnstagram: Gezgin Kadınlar