Gezmek İçin İlk Adım

Malum ülkemizde kadına şiddetin bol olduğu kadının ise huzurunun az olduğu bir ülkede yaşıyoruz… Ama biz gezginler bu tabuyu yıkacağız ben buna inanıyorum. İlk gezim benim için çok heyecan vericiydi… ilk gezim den daha sonra bahsedeceğim. Şimdi gezgin olmaya nasıl ilk adım atılır onu anlatacağım.

 Bir hafta sonuna doğru yaklaşıyorduk ve bu pazar bir şey yapalım dedik. 3 arkadaşız. Tamam ama ne yapalım, Tren garına gidip trene atlayalım hangi bileti bulursak onu alıp nereye olursa olsun oraya gidelim. Yatılı kalma ihtimaline karşı bir günü de ertesi güne bıraktık. Sabah ilk tren Adana ya gidiyordu ve oraya tren biletini aldık. Sabah 7. 15 de tren istasyonunda bulunduk ama gel gör ki aldığımız tren biletimiz numara sızdı. Yani en son peronda kaptığın yere oturuyorsun,  eğer yer yok ise ayaktasın. Şunu belirtmek isterim Niğde den Adana ya gidiyoruz. Normalde 2 saat sürüyor otobüs ile ama tren ile 5 saat… 🙂  Binmeden önce  yanımdaki ablam diyor ki:

– Hande,
+Efendim abla
-Tren e bindiğinde olabildiğince düşünmeden koşarak gidiyorsun ve yer buluyorsun. Son hız.
+Tamam nereye gideceğim
-Son vagona
Sonra beni hazırladık 😀 sırt çantamı bana engellememesi için bel ve omuz kayışlarını sıktık ve trenin gelişine hazırlandık. Ve tren geldi.. Koşma şeklim Usain Bolt ile eş değerdi herhalde. Yanımdan valiziyle gelen amcaların tepesinden üstesinden sağından solundan atlayarak aralarından sıyrılarak çoğunun da bana kızarak yanlarından geçtim. Teyzenin bir tanesi iyi kızmıştı ama umursamadım. neyse trene bindik ve gel gör ki koltukların hepsi önceki istasyonlardan dolmuş ve elimizdeki biletlerle ayakta kaldık. biletçiye biletimizi gösterdik ve 2 kişilik koltuk verdi biletlerimize. Ama biz 3 kişiydik. ve şanssız bedevi ben koltukların ortasında kaldım cam kenarında bir kişi koridor kenarında bir kişi ortada ben.. mutlu mesut yavaş yavaş yanımdaki arkadaşlarım uyuyarak ben onlara sataşarak 5 saati tamamladık. öğle saatleri Adana da idik ve Adana’yı karış karış gezdik,bol bol fotoğraf çektik Kazım büfe de muhteşem atom içtik, Adana insanının sıcaklığı ile tanıştık ve dolu dolu eğlendik. Tüm her şeyi yaptıktan sonra gece treni ile geri döndük.
Şimdi buradan sorusu olanları duyar gibiyim ve yapman gereken tek şey bunlar.
1. Plan yapmadan sadece ama sadece en az kendine 2-3 gün ayır. Bu süre senin için yeterli.
2. Bilinmeyen bir yere tren bileti al ve hiç düşünmeden o trene atla… Maddi durumun yeterli değilse zaten trene atla çünkü en ucuz ulaşım aracı tren. Ciddi miktarda harçlığın cebinde kalıyor.
3. Gittiğinde gezeceğin yerler bitmedi ise 1 gün orada kal ve ertesi gün dönersin.
Bu gezinin sana faydası eğer ilk gezin olacaksa özgür olmanın ne demek olduğunu bir nebzede olsa anlıyorsun. Çünkü en yakın arkadaşın ve sen hiç kimseyi tanımadığınız ve yabancısı olduğun bir şehirdesin. Paranı zamanını ekipmanını organize olmanın kıymetini daha iyi anlıyorsunuz. Kenan Doğulunun ilk adımı sen at şarkısı benden size armağan olsun ve ilk adımı atmanız dileğiyle… :).
Yazı ve Fotoğraflar: Hande Tokmak
Instagram: hndetkmk