GİZLİKENT ŞELALESİ, MUĞLA

Fethiye denilince akla ilk gelen yerler Ölüdeniz veSaklıkent’tir. Yıllar önce görme fırsatı bulduğum bu doğa harikası iki yeri geçtiğimiz yaz tekrar ziyaret ettim.


Bu ziyarette yeni bir yer çarptı gözümüze. Saklıkent’in yaklaşık 500 metre gerisinde kalan Gizlikent Şelalesi. Yorgun olmamıza ve günün geceye yaklaşmasına rağmen gitmeye karar verdik. İyi ki de vermişiz. Belki de tatilimin en harika anlarıydı.


Öncelikle çok sayıda merdivenden inmek gerekiyor. Şelaleye giden yol akarsuyun kendisi. Zaman zaman içinden, zaman zaman da dışından olmak üzere 250 metrelik yolu, yaklaşık 15-20 dakika yürüyorsunuz. Orta zorlukta bir yürüyüş denilebilir. Belirli yerlerde dinlenebilir bu enfes güzellikteki kanyonun tadını çıkarabilirsiniz. Zira yürürken dikkatli olmaya çalışmaktan çevreyi inceleyemiyor insan.


Şelaleye vardığımda güzellik karşısında adeta heyecanlandım. Soğuk suyu sevmesem de kendimi bir şekilde şelalenin altında buldum. Asırlık çınarların dışarıda kalan köklerinden sızan suyu seyrettim ve

büyülendim.  


Not Defterimden;

*Ayakkabı tercihiniz kaymayan lastik ve ayağınıza tam oturan cinsten olsun. Suyun akış gücü Saklıkent kadar güçlü değil fakat zaman zaman artıyor ve kaymaların önlenmesi açısından lastik iyi bir tercih. Eğer yanınızda yoksa kanyonun girişinde kiralayabilirsiniz.

*Şelalenin altına girdikten sonra kuru kıyafetlere ihtiyacınız olabilir, sırt çantanızda bulundurabilirsiniz ya da içinize mayo/bikini giymek uygun olabilir.
*Çevreyi inceleyerek yürümeye dikkat edin, doğanın geometrisi hayranlık verici.
*Çocuklar için pek uygun bir yürüyüş olmayabilir.
*Dönüşte sedirlerde yorgunluk çayı/kahvesi içmeyi ihmal etmeyin 🙂

Yazı ve Fotoğraflar: Merve Tuğçe Sagun
İletişim: sagunmervetugce@gmail.com