Hola Madrid!

Hola Señor y Señora!! Hola Madrid!!! İspanyollar çok sıcakkanlı olduğu için mi? Yakın arkadaşım Madrid’de yaşadığı için mi? İspanyolca çok güzel bir dil olduğu için mi? Neden bilmiyorum ama ben İspanya’yı ve Madrid’i çok sevdim. Madrid’e seyahat etmeyi Avrupa’da bir kaç merkezden sonra giderim hatta Barcelona’ya giderim, Madrid sonra belki giderim dediğim şehirler bölümündeydi. Yakın arkadaşım eğitim için Madrid’e gidince sayahat rotam değişti ve Madrid ilk sıraya yerleşmiş oldu.

Unutulmaz anılar ekledim bu seyahattan kendime ve iyi ki yolum düşmüş Madrid’e. İspanyolların sıcakkanlı olması ülkenin havasına suyuna bile yansımış sanki,mart ayının sonunda gitmiştim Madrid’e ve hava inanılmaz sıcaktı. Güneş yakıyor.. Ben ekstra mutlu ,sokak suyu içiyor zaten en çok suya ihtiyaç oluyor. Ve tabi Sangria ve Churros uzun uzun bahsedeceğim.

Sangria milli İspanyol içeceği fiyatı ucuz her yerde aynı lezzette değil maalesef. Maricastaña’da en iyisini içebilirsiniz. 2,5-3 Euro civarı fiyatı. Maricastaña ‘da yer bulursanız yemek yemenizi de tavsiye ediyorum. Ama baştan söyleyeyim çok kalabalık. Ciddi ciddi yer bulmak için sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Ve gelelim meşhur Churros! Evet Madrid’e herkes şunu söyler ‘Barcelona’da yaşayanlar  bilmez churros’u’. Bu tatlı Madrid’de çok yaygın, Barcelona’da değil! Neden? Bilmiyorum ama lezzetini tartışmıyorum mükemmel. Ufak bir hatırlatma yapmak isterim 2 kişiyseniz 1 tane almanız bence yeterli. Ölçü olarak 1 kişi için fazla. Ve benim gibi bu bu tatlıya hayran olursanız İstanbul’da Moda’da Churros yapan bir cafe var:)

Prado Müzesi

Madrid hem tarihi hem de modernleşmiş bir şehir. Ulaşım ağı kolay ve pratik. Avrupa’nın en kalabalık 5.şehri. Ama bana göre sakin ve huzurlu. (Tabi istanbul’da yaşayan biri olarak bunu söylüyorum.)

Madrid’de gezilecek yerleri kısaca özetleyim: Plaza Mayor (en ünlü meydanı) Prado Müzesi, (Bu müze Madrid’in en büyük müzesi ve gerçekten tüm müzeyi dolaşmanız tam 1 günüzü alır. Ücret:10 Euro ve pazartesi günü ücretsiz) Retiro Park (Benim favorim çünkü gerçekten bir park ancak bu kadar huzur verici olabilir) Gran Via,Puerta del Sol, Debod Tapınağı ve Santiago Bernabéu Stadyumu (o kadar etkileyici ki stadyumdan çıkınca gerçek bir Real Madrid taraftarı olmuştum).

Madrid’in başkent olmasının sebebi çok farklı değil. Kral II.Felipe İspanya’nın merkezinde olduğu için Madrid’i başkent yapmayı uygun bulmuş. İspanya iç savaşı (1936-1939) sırasında ağır bombardımanlara maruz kalan Madrid büyük bir yıkıma uğramış. Ancak bundan sonra geniş çaplı bir onarım dönemi başladı ve sonraki yıllarda tarihi yapıları koruma tedbirleri alınmış.

Çok pahalı bir şehir olduğu söylemem Madrid’in. Yeme-içme ve alışveriş gerçekten ortalama. Çok uygun fiyatlara çok lezzetli yemekler yedim. Alışveriş için indirim mutlaka ama mutlaka yaptırın. Ekonomik kriz nedeniyle gerçekten sizi kırmıyorlar. Ve tabi ulaşım yine ortalama. Metro biletleri ve Toledo gidiş-dönüş ücreti gerçekten çok uygundu.(Toledo için gidiş-dönüş 6,5 Euro ödedim).

Templo of Debod

Debod Tapınağı, Madrid, İspanya’da yeniden inşa edilen antik Mısır tapınağıdır. 1960 yılında Aswan’ın yeniden yapılanması sırasında anıtlar ve arkeolojik sitler büyük zarar görmeye başlayınca Unesco uluslararası bir çağrı yaparak ülkeleri zengin tarihi efsaneyi korumaya çağırdı. Bu çağrıya cevap İspanya’dan geldi. Mısır hükümeti Abu Simbel Tapınakları’nı koruması karşılığında Debod’u İspanya’ya bağışladı. (1968). Tapınağın çevresindeki su havuzu Nil nehrini temsil etmektedir. Bu tapınak ücretsiz gezebileceğiniz yerler arasında.

Madrid gerçekten çok yeşil bir başkent. Parkları çok güzel ve çok fazla. Zengin tarihi mirasının yanı sıra canlı bir kültür ve sanat merkezi olarak da önem taşır. Bir çok park ve orman alanı mevcut. Benim gibi uzun bir seyahat planladıysanız mutlaka  Casa de Campo gitmenizi tavsiye ediyorum.

Parque del retiro

Casa de Campo

Puerta De Alcalá

Puerta de Alcalá İspanya’nın başkenti Madrid’deki Plaza de la Independencia meydanında yer alan neoklasik üsluba sahip bir anıt.

Gelelim gece hayatına, İspanyollar eğlenmeyi seviyorlar ve sıcakkanlı insanlar. Gece yaşantısı Madrid’de sakin. Barlar 23:00 ‘da kapanıyor gece klüpleri daha geç saate kadar hizmet veriyor.

Unutmadan söylemem gerekir ki! İspanyolca dünyada çok konuşan bir dil olduğu için yer yer İngilizce sıkıntı olabiliyor. Gençler ve halkın  büyük çoğunluğu İngilizce konuşmak istiyor. İspanyolca ya da işaret ederek size tarif ediyorlar. Bileni çok iyi ve seri konuşuyor bilmeyeni hiç bilmiyor. 🙂

Plaza Del Rey

Almudena Cathedral

Roma Katolik katedralidir. Aynı zamanda Madrid başpiskoposluğunun yönetim merkezidir.

Madrid yazımın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bir kültürü tanımanın en önemli unsurlarından biri tabi ki müzik, ben de yazımın sonunda bu yüzden dolayı İspanyolca şarkılarla sonlandırmak istiyorum.

Yazı ve Fotoğraflar: İpek Usta

İletişim: ipekusta@hotmail.com

Web: ipekusta.wordpress.com

Instagram: ipekusta