KENDİ SANATINI GÖSTER

Kelimelerle ifade edemediğimiz veya bir sürü kelimeyle ifade edebileceğimiz bir duyguyu, düşünceyi tek bir resimle göstermek. Bu yeteneğe sahip olup bunu sokaklara taşımak…
İşte size sokak sanatı!
Peki nedir bu giderek yaygınlaşan sanat akımı?
Sokak sanatına bir Fransız Devrimi desek, yerinde bir kalıp kullanmış oluruz. Fransız sokak sanatçısı Levalet, uzun zamandır sokak duvarlarını süslemekte. Oldukça gerçekçi çalışmalarıyla dikkat çeken Fransız, resimlerine gerçek objeleri de katmasıyla herkesin ilgisini toplamayı başardı.Sokak sanatına ilginin artmasıyla birlikte Londra’nın doğu bölgelerinde “Street Art London” adı verilen yürüyüş turları düzenlenmeye başlanmış. Sokak sanatçılarının rehberlik ettiği bu turların süresi 2-4 saat civarında sürüyor. Sokaktaki bütün o graffitiler ve sanatçılar hakkında bilgi almak için muhteşem bir yol bu yürüyüş turları. Fransa’da başlayıp Amerika, İngiltere, İspanya gibi dünyanın pek çok ülkesine yayılan sokak sanatının geleceği fazlasıyla açık görünüyor.
Sokak sanatçılarının birçoğu hayatları boyunca dünyanın farklı yerlerine gidip, kentlerin sokaklarını kendine özgü sanatlarıyla dolduruyorlar. Düzenli bir hayatı olan sokak sanatçıları olsa da sanatçıların bazıları evsiz. Bu sanatçılar hayatını sanata adamış, evini dünyanın bütün kentleri bellemiş insanlar. Bir nevi kendini tanıtma kaygısı gütmeden, özgün sanatı için dünyayı gezen insanlar.
Gelelim sanatın ve sanatçının değerinin bir gün bilinmesini umut ettiğim canım ülkeme…
Sokaklarda sıkça rastlamışsınızdır özgün ve yaratıcı ellerle çizilen resimlere. Kimi zaman özlü bir sözle süslenmiş resimler, kimi zaman sadece bir graffiti çalışması, kimi zaman bir fırça darbesiyle basitçe çizilmiş anlamı yüksek resimler…Kaldırım kenarlarına, yıkılmış duvar kalıntılarının üzerine, dükkan kepenklerinin üzerine, sokak duvarlarına, kısacası resim çizilebilecek her yerde kendini göstermiş olan görsel bir sanat akımı. Siyasi ve güncel olayların da yazı ve resim çalışmalarıyla duvarlara taşındığı bu akım, kimi zaman da sadece kendi sanatını göstermek niyetinde. Kimi görselin kime ait olduğu belli değil, kimi görsel de imzalı, kendini belli eden cinsten. Bu akım yaygınlaştıkça çizime ve sanata ilgili olan, yetenekli gençler için de bir kapı açılmış oluyor. Gençler hem yaratıcılıklarını hem de sanatını gözler önüne sererek, görenleri kendine hayran bırakıyor.
Sokak sanatı hem dışavurumcu hem de gençlerin yaratıcılık konusunda kendilerini rahat ve emin hissettikleri bir alan. Elbette ki bu sokak sanatçıları içinde sadece gençler yok. Realitede de resimle uğraşan sanatçılar da bu akıma gönül vermiş durumda. Hem bu sanatçılarımızın değerinin bilinmesi hem de gençlerin sanat yolunun açılması ve desteklenmesi açısından sokak sanatına önem vermemiz gerektiğini düşünüyorum.Londra’daki gibi sokak sanatına dair yürüyüşler düzenlenebilir veya bu sokak sanatıyla uğraşan gençler için çizimlerini ve özgün sanatını gösterebilecekleri alanlar açılabilir.
Sokaklarımızdaki özgün ve yaratıcı çalışmalara baktığımda mutlu oluyorum ve heyecanlanıyorum. Sokak sanatı konusunda çok umutluyum. Çünkü sanat her yerde olmalı ve herkese ulaşmalı.
Her yerin cıvıl cıvıl resimlerle, şairlerin sözleriyle, yaratıcı sanat çalışmalarıyla dolduğu sokaklarla bütünleşmiş bir Türkiye dileğimle…
Cemre Nur Meleke

İletişim: cemrenur@meleke.com