Kendini Keşfet

Hayat bir yolculuk derler hep hadi o zaman yola çıkma zamanı hanımlar. 🙂

Herkesin yola çıkacağı doğru bir zaman vardır ve bence o zaman kendini keşfetmeye başladığın ve daha fazla keşfetmek istediğinde ortaya çıkıyor. Benim hikayem ise şöyle başlıyor;

Üniversitenin son sınıfında hayallerimi gerçekleştirmek kendimi keşfetmek için ve en güzel yaşlarımın hızla akıp gittiğini farkettim ve geçmişe dönüp baktığımda hayallerimi bir takım bahaneler yüzünden gerçekleştirememiş olmak istemedim. Unutmayın yola çıkmak için tek engel kendinizsiniz para, zaman, aile, sevgili bunlar sadece birer bahane ve bu bahaneleri kendimin de önüme engel koyduğumu farkettiğim an kafam denk etti. Bir sabah ‘evet ben bunu yapacağım’ dedim ve bir arkadaşımın da gazıyla Amerika için ilk adım attım. Vize almak kolay değil ve kesinlikle stresli bir süreç acaba verecekler mi? İngilizcem yeter mi? Gibi bir takım sorular insanın aklını karıştırmıyor değil ama kendinizden şüphe etmezseniz alırsınız sadece kendinize güvenin ve istediğiniz şeyin peşinden koşun. 🙂

Çalıştım, para kazandım ve kazandığım parayı yedim. Çok zorluk çektiğim noktalarda oldu ama emek vermeden ekmek olmaz ne de olsa. Çocukluk hayalimdi benim Niagara Falls’u görmek ve gördüm hem de 4 kez falan her defasında ayrı etkilendim. New York, Boston, Las Vegas, Los Angeles, Grand Canyon ve daha pek çok yer gördüm. Görüp gezdikçe kendime daha çok yaklaştığımı hissettim.

Din, dil, ırk, renk ayrım değildi. İnsanlık hala vardı, bunu anladım 4 aylık Amerika maceram boyunca. Las Vegas’ın doyasıya tadını çıkarın. Grand Canyon’da vahşi olun, bütün zorlukları başarabileceğinize inanacaksınız. Niagara Falls size rüzgarı hissettirecek, Boston’da gençliğin ve zamanın kıymetini anlayacaksınız, Los Angeles’da siz bile farketmeden bir ilham kaplayacak içinizi. Universal Studios’da çocukluğunuzu tekrar yaşacayaksınız. New York City uyumayan şehir sizi de uyutmayacak, Times Square’de zamanı durdurmak isteyeceksiniz. Route 66 dünyanın en eski ve en uzun karayolu, kaldırın parmaklarınızı korkmayın otostop çekin durmasalar bile denediğinizi, korkmadığınızı gösterin. Yalnız gittiğim ve tek bir sabahta karar verdiğim bu yolculuğa yalnız çıkmama rağmen pek çok insan ile geri döndüm, mükemmel insanlar tanıdım.

Her eyaleti ayrı bir ülke gibi olan bu özgürlük kıtasının tadını çıkarın. Durmayın fırsatınız oldukça her ülkenin, farklı kültürlerini yaşayın ve oralara bizden bir şeyler götürün. Bir Türk bayrağı taşıyın ve onlara kim olduğumuzu gösterin.

Unutmayın, olay sadece gezmek değil, asıl mesele kendini keşfetmek korkmadığını göstermek hayata karşı. Uçağa daha önce hiç binmemiş bir insan olarak 15 saat uçtum ve o her bir saatte özgürlüğümü ellerime aldım. Özgürlüğü tatmış bir ruhu bir daha esir edemezsiniz ruhunuzun kanatları var.

Benim diyeceğim şudur ki; yol açık, yola çık. Türkiye’de gezgin kadınlar var.

Hızlı yaşayın, korkmayın, keşfedin, rüzgarı hissedin ve gezerken okuyun.

Yazı ve Fotoğraflar: Hale Akçay

İletişim: akcayhale93@gmail.com

Instagram: haleakcy