Konya Gezi Rehberi

Herkese merhaba. Geçtiğimiz hafta sonu arkadaşlarımla Konya’ya gittim. Bu ikinci gidişimdi. Daha önce görmediğim Meke Gölü ve Sille Köyü programda olunca tekrar gitmek istedim.

Yaklaşık 9 saatte ulaştık. Geziye Meke Gölü ile başladık. Meke Gölü krater gölü. Konya’ya bir -bir buçuk saat uzaklıkta. Araçtan inince yarım saat kadar uyanmış doğa içinde yürüyerek krater gölüne ulaştık. Değişik ve güzeldi.
Gölden ayrılıp lale tarlalarına geçtik. Türkiye’nin en büyük lale tarlaları buradaymış. Uçsuz bucaksız lale tarlası renk renk lalelerle gözlerimize ziyafet çekti.

Burada fotoğraflarımızı çekip ayrıldık ve Konya merkeze geldik. Akşam Mevlana Kültür Merkezindeki Sema Gösterisini izledik. Ücretsiz gösteri yaklaşık bir buçuk saat sürdü. Alt katta bulunan hediyelik eşya satan dükkanları gezebilirsiniz.

İkinci gün ise ilk durağım Konya Tropikal Kelebek Bahçesi oldu. Çeşit çeşit renk renk kelebekler tropikal bahçede özgürce uçuyorlar. Oluşumlarını seyredebileceğiniz alanları, kurutulmuşları, beslenmeleri hepsini burada görebilir, hediyelik eşya kısmından ise kelebekli hediyelikler alabilirsiniz.

Altta tropikal bahçedeki suni şelale:

Kelebeklerden ayrılıp Sille Köyüne geçtik. Burası Konya’ya 8 km mesafede eskiden Rumların yaşadığı, ortasından nehir geçen etrafında kafelerin ve restore edilmiş evlerin bulunduğu şirin bir köy.

Köydeki bir şapeli saat müzesi yapmışlar. Tepeye çıkıp müzeyi gezebilirsiniz küçük ama güzel.

Konya’da görebileceğiniz en önemli yer tabi ki Mevlana Müzesi ve Türbesi.

Mevlana Türbesinden çıkınca meydandaki caddeden ilerleyerek Alaeddin Tepesine çıkabilir Alaeddin Camii’ni gezebilirsiniz. Atatürk Evi Müzesini, Etnografya Müzesini, İstiklal Harbi Şehitleri Abidesini de gezebilirsiniz.
Konya’ya gelmişken Mevlana şekeri ve Konya gevreği almadan, bamya çorbası, fırın tandır ve etli ekmek, tirit yemeden dönülmez. Hepsi güzeldi fakat özellikle et suyuyla pişmiş bamya çorbası enfesti.

Bunları tadabileceğiniz yerler Konyamutfağı, Tiritçi Mithat, HacıŞükrü, Alibaba fırın kebap, Bolu Lokantası.

Harika bir geziyi tamamlayıp, güzel yerler görüp, enerji depolayıp, stres atıp döndük kürkçü dükkanına.
Yeni rotalarda görüşmek üzere.
Yazı ve Fotoğraflar: Hande Azap
İletişim: handeazap@gmail.com
Web: www.sarimutfak.blogspot.com.tr
Instagram: sarimutfak_hande