Likya Yolu Ölüdeniz Kalkan Trekking Turu- 2021

Bu turumuz sona ermiştir. Güncel turlarımızı incelemek için Ana Sayfamızı ziyaret edin.

Tarih: 5-9 NİSAN 2021

Kontenjan: 14 KİŞİ

İlyada Destanı ve Işıklar ülkesine masalsı yolculuklarla güzel mi güzel yürüyüş keyfi… Eğer Likya Yolu’nda yürüyorsanız bu hesaplaşmaya tarihi, kültürü, dünyayı ve insanoğlunu katmadan edemezsiniz. İçinde bulunduğunuz tabiat ve Likyalılardan kalma anıtsal mimarilerle süslü yolda yürürken başka bir şansınız olamaz!

Likya trekking yolu dünyanın en iyi ve ilk 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biridir. Likya yolu doğa yürüyüş parkurları, Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikaların İngiliz Kate Clow tarafından işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuştur. Likya yolu doğa yürüyüşü yollarına yeni ilave edilen yeni yürüyüş parkurları ile beraber Likya trekking yolunun toplam uzunluğu yaklaşık 550 km’dir. Likya trekking turu, Akdeniz’in güzelliğini ve Antik Likya döneminin gizemini bizlere yaşatmaktadır. Likya trekking turu rotaları üzerinde Sdyma, Pyndai, Phellos, Apelia, Theimussa, Letoon, Xanthos, Patara, Antiphellos, Apollonia, İdyros, Simena, Myra, Limyra, Gagae, Olympos, Sura, Belos, Phaselis ile birlikte bir çok antik kent yer almaktadır. 

Likya trekking yolu turunda, Likya yürüyüş yolunun beş günlük bölümünü yürüyeceğiz. Likya trekking yolu ve Likya hiking yolu rotalarında eşsiz güzellikteki kumsallarda dinlenip, muhteşem denizlerde yüzerek, bedenlerimizi, ruhumuzu dinlendireceğiz. Likya doğa yürüyüşünde rotamız üzerinde yerleşim yerleri, zeytinyağı üretim yerleri ve üzüm bağları , tarım alanları , antik kentler, liman kentleri, askeri ve kule yerleşimleri yer almaktadır. Yüzme keyfi ve doğa yürüyüşü yapacağımız bu bölge önemli bir konumda yer alır. Arkeotrek rotaları arasında olan Likya trekking yolunda, tunç çağından itibaren bölgede görülen deniz ticareti, mor boya, sedir ağacı, zeytinyağı ve üzümün yıllanmış hikayelerini, Likya birliğinin bugün altı büyük antik kentinin (Ksanthos, Patara, Pınara, Olympos, Myra ve Tlos) gizemli keşfine çıkacağız.

Program

1.Gün: Ovacık – Faralya (Kelebekler Vadisi)

Farklı illerden ve İstanbul’dan gelen misafirlerimiz ile Dalaman Havaalanı’nda saat 10:00’da buluşuyoruz. Bizi bekleyen aracımıza binerek Fethiye’ye doğru hareket ediyoruz. Yolda kahvaltımızı yapıyoruz. Ardından aracımız ile Likya trekking turumuza başlayacağımız Likya Yolu’nun başlangıcı olan Ovacık’a geliyoruz. Baharın cıvıltısı ile canlanan doğa ve mis gibi havada, görsel bir şölen sergileyen gizemli bir coğrafyanın içine karışıyoruz. Ovacık’tan başlayarak Faralya (Kelebekler Vadisi)’ne kadar uzanan harika manzaranın eşliğinde yürüyeceğiz. Bu muhteşem rotaya doyamayacaksınız. Eşyalarımızı aracımız, Faralya’da konaklayacağımız otelimize getirecek. Akşam yemeğinin ardından yaşamaya doyamadığımız anları hafızalarımızda tazeleyerek yeni güne enerji dolu başlamak adına dinlenmeye çekiliyoruz.

Yürüyüş mesafesi: 12 km

2.Gün: Faralya – Kabak Koyu

Otelimizde yapacağımız kahvaltının ardından, Likya doğa yürüyüşümüzün parkuruna giriş yapıyoruz. Faralya’dan başlayarak eşsiz güzelliğe sahip Kabak Koyu’na sahilden yürüyeceğiz. Bu rotanın manzarası muhteşem. Kabak Koyu’na vardığımızda iki saat yüzme molası vereceğiz. Ardından aracımız ile otelimize dönüş yapacağız.

Yürüyüş mesafesi: 12 km

3.Gün: Kabak Koyu – Patara

Otelimizde yapacağımız kahvaltının ardından ayrılıyoruz. Aracımız ile Kabak Koyu’na gitmek üzere yola çıkıyoruz. Kabak Koyu’ndan başlayacak olan yürüyüşümüz, Likya yolu trekking rotalarının en güzel parkurlarından biri. Yol boyunca eşsiz güzelliğe sahip olan Yedi Burunlar manzarası bize eşlik edecek. Alınca’da yürüyüşümüzü tamamlayıp sonrasında aracımız ile Patara’ya geçiyoruz. Ardından dillere destan olan 12 km’lik sahil uzunluğu ve 1500 metreye ulaşan genişliği ile dünyanın 1. en uzun plajı ünvanına sahip incecik kumdan oluşan plajına kendimizi bırakıp, bakir havasını ciğerlerimize çekerek denizin keyfini çıkartıyoruz. Unutulmaz anları fotoğraf makinalarımız ile ölümsüzleştirerek Patara’da konaklayacağımız otelimize dönmek üzere yola çıkıyoruz.

Yürüyüş mesafesi: 9 km

4.Gün: Sarıbelen – Gökçeören-Kaş

Kahvaltımızın ardından yürüyüş programımıza başlıyoruz. Likya trekking patikalarını arşınlamaya devam ediyoruz. Otelimizden ayrıldıktan sonra bugünkü yürüyüşümüze başlayacağımız Sarıbelen sırtlarına aracımız ile gideceğiz. Sarıbelen Köyünden başlayacak olan yürüyüşümüzü Gökçeören Köyünde tamamlayacağız.

Yürüyüş mesafesi: 13 km

5.Gün: Delik Kemer- Patara-Dalaman – İstanbul

Kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılıyoruz. Aracımız ile yürüyüşe başlayacağımız Kalkan sırtlarına geliyoruz. Bu rotamız inişlerden oluşmakta olup kolay bir rotadır. Yürüyüşte bize Patara kumsalı görseli eşlik edecek. Aracımızdan indikten sonra Delik Kemer’e giden sırt hattı boyunca yürüyeceğiz. Delik Kemer hattını geçerek Gelemiş Köyünde yürüyüşümüzü tamamlıyoruz. Bizi bekleyen aracımız ile Dalaman Havaalanı’na doğru yola koyuluyoruz. Bu güzel coğrafyaya, Likya Yolu’nun diğer bölümünde görüşmek üzere veda edeceğiz. Dalaman Havaalanı ayrılma saatimiz 18:00’dir. 

Yürüyüş mesafesi: 12 km 4 saat

Konaklama

Onur Motel Faralya 2 gece

Golden Light Hotel Patara 2 gece

Otel konaklamaları 2 kişiliktir. Geziye tek katılan arkadaşlar eşleştirilir.

Tercihen tek konaklamak isteyen arkadaşlar için tek konaklama farkı 480 TL‘dir.

Ulaşım

Tur Başlangıç Saati: Dalaman Havalimanı saat 10.00
Tur Bitiş Saati: Dalaman Havalimanı saat 18.00

Havayolu ya da otobüs ile gelecek olan misafirlerimizin biletlerini bu saatlere uyumlu olarak almaları gerekmektedir. 

Tur Sırasında Kullanılan Araç Bilgisi:

• Ulaşımlarımız kişi sayısına göre en konforlu araçlar ile sağlanmaktadır.
– 16 Kişilik  Mercedes Sprinter & Volkswagen Crafter
– 27 Kişilik  Isuzu Novo Lux & Otokar Sultan Maxi 

COVID Önlem

•       Etkinlik için maksimum kişi sayısı 14 olacaktır.

1.      Böylece rehberimiz ve tur liderimiz gezi esnasında katılımcılarla daha detaylı ilgilenebilecektir.
2.      Tur aracı ve gezilen yerlerde temasa girilen kişi sayısı azalacağı için Covid riski azalacaktır.
3.      Butik konaklama ve butik yemek tesisleri tercih edilebileceği için grubumuza özel hizmet alınabilecektir.
4.      Daha sakin ama az kişi sayısının sonucu ile bir o kadar seri hareket edebileceğiz.
5.      Çevre insan etkileşiminde; az insan az bulaşma ilkesi ile rahat hareket etme özgürlüğü yaşayacağız.
•       Butik ve özel turlarımızda, konaklama yerlerimizi konaklama kapasitesi az olan butik oteller, bungalov, pansiyonları tercih ediyoruz.
•       Araçlarımızı günde 2 kez Sağlık Bakanlığı araçlarında uygulanması gereken dezenfekte kurallarına göre dezenfekte ediyoruz.
•       Sağlık bakanlığı tarafından ‘’Güvenli tesis’’ olarak belirlenen hijyen kurallarına uyan, ekstra olarak da bizim istediğimiz standartlar da hijyen uygulaması yapan tesislerde konaklama yapacağız.
•       Araca giriş ve çıkışlarda kullanılabilmesi için; araç girişinde dezenfektan şişesi olacak.  Araçlarımızda temassız ateş ölçer mevcuttur.
•       Turlarımız doğa ile iç içe olacağımız kültür/doğa konseptindedir. Şehirlerin kalabalığından uzak bölgeleri gezeceğiz.  Doğa içerisinde izole olacağız ve hijyen kuralları ile güvenle gezeceğiz.
•       Ekibimizde yer alan, rehber ve kaptanlarımız hijyen eğitimlerini tamamladı. Her yeni tura başlarken testleri yapılarak güvenle yanınızda yer alacaklar.
•       Turun başında misafirlerimize hijyen paketi dağıtılacaktır. Pakette; ıslak mendil, mini kolonya, eldiven ve günlük 5 adet maske bulunacaktır.
•       Tur misafirlerimizle paylaşacağımız bilgi formu ve tur araçlarımız içerisine asacağımız detaylı bilgilendirme formları oluşturduk. Aşağıdaki tüm konuların detaylarını bu formlarda belirteceğiz.
1.      Ekibin (Rehber, Tur lideri, Kaptanlar) uyması gerekenler
2.      Tur katılımcılarımızın tur esnasında uyması gereken detaylar
3.      Minibüslerde havalandırma, temizlik ve dezenfeksiyon kuralları
4.      Yemek salonu ve genel kullanım alanlarında uyulması gerekenler

Notlar

Tüm eşyalarımızı aracımız taşıyacak olup, yürüyüş esnasında sadece içinde su ve sandviç olan küçük sırt çantamızı kullanacağız. Müze kartınızı lütfen yanınızda bulundurunuz.

Önerilen malzemeler: Yürüyüş botu veya uygun spor ayakkabı, baton, yağmurluk, güneş kremi, şapka, güneş gözlüğü, sinek kovucu, deniz malzemeleriniz, yedek kıyafetler, yedek ayakkabı, sandalet veya terlik, su matarası veya su şişesi, küçük sırt çantası, saç kurutma makinası, kişisel ilaçlarınız, fotoğraf makinası ve pilleriniz, çeşitli atıştırmalık, kuru meyve, meyve.

Kimler Katılabilir?: Dünyaca ünlü Antik Likya yolunun eşsiz doğası eşliğinde en güzel parkurlarını yürümek isteyenler, yürümeyi doğa sporlarını ve değişik aktiviteleri seven herkes katılabilir.

Faaliyet, ‘’Ben yürümek istemiyorum, muhteşem doğanın içerisinde dinleneceğim’’ diyen katılımcılara da açıktır.

Ücret

4 Gece 5 Gün

Ücret kişi başı 2890 TL

Tek kişi farkı 480 TL

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

 • 4 gece konaklama
 • 4 kahvaltı
 • 4 akşam yemeği
 • Rehberlik
 • Seyahat sigortası
 • Transferler
 • Hijyen paketi
 • Araç içi ikramlar

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

 • Uçak biletleri
 • Öğlen yemekleri
 • Müze & Ören yeri girişleri

 

* Bu gezi TÜRSAB A sınıfı seyahat acentası Düş Patikası (8657 Vitray Travel) tarafından gerçekleştirilmektedir.