MAASAI KABİLESİ İLE 24 SAAT

Tanzanya’nın yerli kabilesi Maasai insanlarıyla geçirdiğimiz 24 saat boyunca onlara dair çok şey öğrendik. 21. yüzyılda modern insana göre ‘’en ilkel şekilde’’ yaşayan bu doğa insanını yakından tanımak ister misiniz? Fotoğraflar eşliğinde Maasai insanlarının hayatına götürüyorum sizleri şimdi.

Maasai halkı Tanzanya ve Kenya sınırında yaşayan yerli bir halk. Kendi kültürlerini tanıtmak için bir Almanın desteğiyle küçük bir köy kurmuşlar. Bu köy Maasai insanın yaşadığı yaşam şartlarının birebir aynısını yansıtıyor. Yeni nesil Maasai yerlilerinden okula gidip İngilizce öğrenenler, bu köyü gelip ziyaret eden turistlere rehberlik ediyor ve halkını, kültürünü tanıtıyor. Biz de işte bu köyü, OLPOPONGI Köyü’nü ziyaret ettik ve onlarla 24 saat geçirdik.

MASAİ Kabilesi ile 24 Saat

MAASAİ Kabilesi ile 24 Saat – İlk Karşılama

Geleneksel şarkıları ve danslarıyla karşılandık. Bir de beni kolumdan tuttukları gibi aralarına aldılar. Boynuma kolyelerinden taktılar.

İlk selamlaşma…

MASAİ Kabilesi ile 24 Saat

Maasai insanlarıın yaşadığı evlerden biri. Biz bu evde bir gece geçirdik. Bu evleri Maasai kadınları yapıyor. Evlenen her Maasai kadını, önce eşinin annesinin evinde 6-7 ay kalarak bir nevi evlilik için eğitim alıyor. Sonra kendi oturacağı evi inşa ediyor.

MASAİ Kabilesi ile 24 Saat

Bu Maasai Köyü bir aileye ait. Her Maasai erkeği, evlendikten sonra kendi köyünü kuracağı yaşa kadar büyüklerinin yanında kalıyor. 40’lı yaşlarından sonra kendi köyünü kurması için izin çıkıyor ve büyüklerinin uygun gördüğü bir alana köyünü kuruyor.

MASAİ Kabilesi ile 24 Saat

Maasai evinin içi. Sadece iki odası ve küçücük pencereleri var. Evler kerpiçten. Odamız biz kalacağımız için biraz daha iyi şartlarda. En azından böcek ve sineklerden korunmak için tül ve yatağın üzerinde ince bir battaniye var. Maasai insanları ise sadece çalı çırpıdan hazırlanan yataklarda yatıyorlar. Evin ortasında da ateş yakma alanı var. Yemeklerini o ateşin üzerinde pişiriyorlar.

MASAİ Kabilesi ile 24 Saat

İngilizce bilen bu Maasai bize kültürleri hakkında bilgi verdi.

MASAİ Kabilesi ile 24 Saat

Bu tatlı Maasai kadını 90’lı yaşlarında. Maasai Bibi olarak anılıyor. Yani Maasai’nin yaşlı teyzesi.

MASAİ BİBİ ve BEN

Maasai Bibi ve ben

MASAİ BİBİ

Maasai Bibi bana Maasai kadınlarının nasıl su taşıdığını gösteriyor.

MASAİ BİBİ'den ders alırken

Maasai Bibi’den ders alırken

Biraz pratik yapmak şart :))

Biraz pratik yapmak şart :))

Küçük bir Masai bebeği.

Küçük bir Maasai bebeği.

Maasai Bibi’nin evine konuk olduk ve bize Maasai çayı pişirdi.

MASAİ BİBİ

Yerdeki o kapta sütle pişirilmiş çay var!

Masai Bibi'nin evinde çay içerken.

Masai kadınları…

Maasai kadınları…

Takılarıyla, kıyafetleriyle gerçekten çok güzeller…

Masai kadınları…

Maasai Bibi. Beni görür görmez kulaklarımda delik olup olmadığına baktı. Sanırım bir kadının nasıl olurda hiç takı takmıyor oluşu ilginç geldi ona :))

MASAİ Kabilesi ile 24 Saat

Biz rehberlerimizden rica ederek, bizi başka bir Maasai kabilesine daha götürmelerini sağladık. Amacımız gerçek bir Maasai köyü görmekti. Turistler için şartları değiştirilmemiş olan bir Maasai Köyü’nü görme fırsatını yaşadık ve fark ettik ki yaşam şartarı gerçekten çok zor… Orada ise bu küçük yakışıklıyla tanıştık.

MASAİ yakışıklısı

Maasailer için inek herşey demek. Tüm hayat, tüm ticaret inek üzerine kurulu. Ne kadar çok ineğin varsa o kadar zenginsin demek. İneklere bakmaktan, onları sağmaktan ailedeki kadın sorumlu. Bu nedenle de bir erkeğin sahip olduğu inek sayısı arttıkça daha çok kadınla evleniyor. Mesela 100 ineği varsa bir erkeğin, onun yaklaşık 10 karısı var demektir. Çünkü o 100 ineğin bakılması, sütlerinin sağılması gerek. Köye gittiğimizde ineklerin otlanmadan geri dönüş vaktiydi. Hepsini köy bahçesinin ortasına toplamışlardı ve köyün kadınları sütleri sağıyordu.

MASAİ Kadını

Bu güzel Maasai kadını 40’lı yaşlarını geçmiş bir 7 çocuk annesi… Bizi evine davet etti. Çay ikram etti. Hijyen konusunu aklıma hiç getirmemeye çalışırken, koca bir sinek sürüsü içinde ikram ettiği çayı içtim. Dediğim gibi, yaşam şartları hiç kolay değil.

MASAİ Kadını

Maasai Köyü’nde inekler köyün tam ortasında tutuluyor. Bunun nedeni, en değerli varlıkları olan inekleri vahşi hayvanların saldırılarından korumak.  Sabahın ilk ışıklarıyla Maasai’nin genç savaşçıları hayvanları vahşi hayvanların yaşadığı yerde otlatmaya çıkartıyor. Gün boyu onlara doğada eşlik ediyor. Akşam karanlık basmadan onları evine geri getiriyor. Hiç kolay bir görev değil.

Akşam karanlık basmadan eve geri getirilen ineklerin seremonisi oldukça ilginçti.

Masailer için İnek Her Şey Demek

Masailer için İnek Her Şey Demek

Geleceğin Masai savaşçısı…

Geleceğin Maasai savaşçısı…

Kısa süreliğine misafir olduğumuz 2. Maasai Köyü’nden geceleyeceğimiz Maasai Köyü’ne doğru yola çıkarken küçük Maasailer peşimizi bırakmadı.

Masailer...

Küçük Maasailerle vedalaşırken…

Küçük Masailerle vedalaşırken…

Masai'de akşam gün batımı…

Maasai’de gün batımı…

Maasai akşamında kamp ateşimiz. Günlerden 31 Aralık. Biz yeni yıla işte bu şekilde merhaba dedik…

31 Araık 2014 Masai Köyü

Gece olur ve biz gaz lambamızla Maasai evimizin yolunu tutarız. Bu Maasai evinde uyumak hiç de kolay değildi. Ben gece gözümü bile kırpmadım desem abartmış olmam. Uyuduğumuz alan o kadar dar ve basıktıki, o insanlar o küçücük evlerde nasıl oluyor da bir yaşam geçiriyorlar, tüm gece bunları düşündüm. Aynı dünya üzerinde, bu kadar farklı yaşantılar, akıl alır gibi değil.

Geceyi geçirdiğimiz Masai Evi

Maasai Köyü’nde kaldığımız gecenin ertesi günü 2 Maasai savaşçısıyla etrafta kısa bir gezinti yaptık. Bize doğada nasıl ayakta kaldıklarını anlattılar.

Masilerle doğayı keşfe çıktık

 

Temiz dişler için Misvak...

Temiz dişler için misvak…

Sineklerden korunmak için elimizden geleni yapsakta bir kaç kere ısırılmaktan kendimizi koruyamadık. Hazır Maasai’lerle beraberken, bana doğal ilaçlarından vermelerini istedim. Onlar da bir ağacın özünü sinek ısırıklarının üzerine sürdüler. Faydalı oldu mu diye sorarsanız, kesinlike evet.

Sineklerden konumadık ama ilacı doğada bulduk...

Sineklerden korunamadık ama ilacı doğada bulduk…

Ve ilk insanlar ateşi bulur :)) Biz denedik pek başarılı olamadık. Öyle çubuk çevirmekle ateş yakmak kolay değil.

Ve ilk insanlar ateşi bulur :))

Veda zamanı…

Ve Veda Zamanı...

Olpopongi Maasai Köyü’nde unutulmayacak bir 24 saat geçirdik. 21. yüzyılda bambaşka hayatlara tanık olduk. Bir gün bile olsa onların yaşantısını deneyimleme şansını yakaladık. Unutulmazlarımız arasına girdi… Tanzanya’ya giderseniz Maasailerle tanışmadan gelmeyin. Bunun için Olpopongi Köyü’ne yapılan turlara katılabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linki tıklayın.

http://www.olpopongi-maasai.com/en/

Gökçe Demirci

Web Sitesi: http://offtheroadonthetrack.com/

Facebook: https://www.facebook.com/Offtheroadonthetrack

Instagram: https://www.instagram.com/offtheroadonthetrack/

Twitter: https://twitter.com/demircigokce