Image Alt

Maçahel Yaylaları Trekking Turu

08-12 Ağustos 2023

Maçahel Yaylaları Trekking Turu

Maçahel, Türkiye’nin Artvin ili ve Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti’ne yayılan vadinin ve tarihsel bölgenin adıdır. Eskiden kullanılan adı Bicihiani’dir. Türkiye’de kalan kısmı Artvin’in Borçka ilçesinin dağlık alanlarıdır. Maçahel Bölgesi’nin Vadi boyunca akan, ana kollarını Uğur-Maral ve Efeler derelerinin oluşturduğu akarsu Maçahel Suyu olarak anılmakta olup, sınırı geçtikten sonra, Acara Suyundan önce sağdan Çoruh Nehrine birleşir. Macahel Bölgesi Camili, Efeler, Düzenli, Uğurlu, Kayalar ve Maral Köylerinden oluşmaktadır. Maçahel Bölgesi aynı zamanda zengin bitki ve canlı çeşitliliği sebebi ile Biyosfer Rezerv Alanı seçilmiştir.

Ayrıca Maçahel Avrupa ve Asya’nın tek ılıman iklim yağmur ormanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Maçahel yaylaları trekking turunu yürüyeceğimiz rotalarda  ‘”Yeşil Cennet” olarak anılan eşsiz güzellikteki bu coğrafyada, yeşilin her tonunu göreceğiz. Maçahel doğa yürüyüşünde yaylaları adımlayarak manzaranın keyfine dalıp, doğal güzellikler ile ruhumuzu harmanlayacağız.


KONAKLAMA

Konaklamamızı yörenin şartlarına uygun butik otelde yapacağız. Otel konaklamaları 2 kişiliktir. Geziye tek katılan arkadaşlar eşleştirilir.

Tercihen tek konaklamak isteyen arkadaşlar için tek konaklama farkı 1600 TL‘dir.


ULAŞIM

Tur Başlangıç Saati: Trabzon Havalimanı toplanma saati 10.00
Tur Bitiş Saati: Trabzon Havalimanı’na varış saati 19.00’dır. 20.30 ve sonrası seferlere  bilet alınabilir.

Havayolu ya da otobüs ile gelecek olan misafirlerimiz biletlerini bu saatlere uyumlu olarak almaları gerekmektedir.

Tur Sırasında Kullanılan Araç Bilgisi:
Ulaşımlarımız kişi sayısına göre en konforlu araçlar ile sağlanmaktadır.
– 16 Kişilik Mercedes Sprinter & Volkswagen Crafter, 14 Kişilik Ford Transit


ÜCRET

4 Gece 5 Gün

Ücret kişi başı 9700 TL

Tek kişi farkı 1600 TL

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

 • 4 Gece Butik Otel Konaklama
 • 4 Kahvaltı
 • 4 Akşam Yemeği
 • Rehberlik
 • Seyahat Sigortası
 • Tur Esnasında Ulaşım
 • Hijyen Paketi
 • Araç İçi İkramlar

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

 • İstanbul – Trabzon Gidiş Dönüş Uçak Bileti
 • Tüm Öğlen Sandviçleri
 • Müze ve Ören Yeri Girişleri

Ödeme seçenekleri ve taksit imkanları için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

1.Gün: Trabzon >> Borçka Karagöl Milli Parkı >> Maral Köyü

Sabah Trabzon Havaalanı’nda saat 10:00’da toplanıyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan yöresel ürünlerin tadına bakabileceğimiz mekanda kahvaltımızı yapıyoruz. 3,5 saat sürecek yolcuğumuz ardından Borçka ilçesinde bulunan Karagöl Tabiat Parkı’na gidiyoruz. Bu güzel yerde vakit geçirip dinleniyor ve göl çevresinde yürüyüş yapıyoruz. Aracımız ile yapacağımız 1,5 saatlik yolculuğun sonunda Maçahel bölgesinde bulunan Maral Köyü’ne ulaşıyoruz. Maral Köyü’nün anlamı; bitişik, yakın, komşu yöre (mindevne, midamo) anlamına gelmektedir. Burada bulunan Maral Şelalesi’ne gidiyoruz. Gezimizin ardından otelimize gidiyoruz. Otelimiz kendinizi köyünüze gelmiş gibi hissedeceğiniz manzarası harika bir aile işletmesi. Bu bölgede yaşayan halk samimi ve içten. Enfes güzellikte Gürcü yemekleri yapmaktalar. Akşam yemeğinden sonra manzara eşliğinde dinlenme, sohbet ve keyif zamanı.

2.Gün: Maral Köyü >> Gorgit Tabiatı Koruma Alanı >> Gorgit Yaylası

Sabah kahvaltımızı  yaptıktan sonra Maral Köyü’nde bulunan Elemit Camii’sini geziyoruz. Yıllara meydan okuyan bu ahşap camii ilginç mimarisi ve el işçiliği ile ilginizi çekecek. Maçahel yaylaları doğa yürüyüşümüze başlayacağımız noktaya aracımız ile bir buçuk saat doğanın içinde yolculuk yaparak ulaşıyor, Gorgit Yaylası Tabiatı Koruma Alanı’na varıyoruz. Yürüyüşümüze buradan başlayacağız. Gorgit Yaylası’na yapacağımız yürüyüşümüzde doğanın güzellikleri bizlere eşlik edecek. Yürüyüşümüzün sonunda aracımız ile otelimize dönüyoruz. Akşam yemeğimizden sonra sohbet ve muhabbet bizi beklemekte.

Yürüme Mesafesi: 7 saat.

3.Gün: Maral Köyü >> Carapira Yaylası >> Merata Yaylası >> Kuyruklu Göl

Kahvaltı sonrası aracımızla bir buçuk saat yolculuk yaprak yürüyüşümüze başlayacağımız Çaripira Yaylası’na varıyoruz. Çaripira’dan başlayan yürüyüşümüzde Merata Yaylası’nı geçerek Kuyruklu Göl’e varacağız. Burada mola verip dinlendikten sonra Maral Köyü’ne inişe geçeceğiz. Yürüyüşümüz otelimizde bitecek. 

Yürüme Mesafesi: 8 saat.

4.Gün: Lekoban Yaylası >> Nagadirev Gölü >> Ladivake Yaylası

Kahvaltı sonrası aracımızla bir buçuk saat yolculuk yaprak yürüyüşümüze başlayacağımız Lekoban Yaylası’na varıyoruz. Maçahel yaylaları doğa yürüyüşümüze buradan başlıyoruz. Yirmi dakikalık bir yürüyüşle Nagadirev Gölü’ne varacağız. Burada vereceğimiz kısa bir molanın ardından Ladivake Yaylası’na yürüyeceğiz. Harika bir hava ve yemyeşil doğanın bize sunduğu manzara eşliğinde yürüyüşümüzü tamamlayacağız ve aracımız ile otelimize geçeceğiz.

Yürüme Mesafesi: 6 saat.

5.Gün: Mençuna >> Trabzon >> İstanbul

Kahvaltımızı yaptıktan sonra Karçal Dağları ve Maçahel Vadisi’ne veda ediyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan Hopa’ya uğruyor ve Karadeniz müziğini herkese sevdiren, genç yaşta kaybettiğimiz Kazım Koyuncu’nun anıt mezarını ziyaret ediyoruz. Gezimizin son durağı ise Arhavi ilçesinde bulunan Kamilet Vadisi’nde yer alan Mençuna Şelalesi ve Çifte Köprüler. Mençuna Şelalesi’ne yarım saatlik kolay bir yürüyüşle ulaşıyoruz. Eşsiz güzelliğe sahip şelaleden sonra Arhavi ilçesini geçerek Trabzon Havalimanı’na doğru yola çıkacağız. Trabzon Havaalanı’na varış saatimiz 19:00’dır. 

Önemli not: Tüm eşyalarımızı aracımız taşıyacak olup, yürüyüş esnasında sadece içinde su ve sandviç olan küçük sırt çantamızı kullanacağız. Müze kartınızı lütfen yanınızda bulundurunuz. Macahel Yaylaları Trekking Turumuz için trekking malzemeleriniz önemlidir. Turu gerçekleştireceğimiz dönemde yağmurluk başta olmak üzere aşağıda belirtilen malzemelere de özen göstermeniz önemlidir.

Önerilen malzemeler: Yürüyüş botu veya uygun spor ayakkabı, baton, yağmurluk, güneş kremi, şapka, güneş gözlüğü, sinek kovucu, deniz malzemeleriniz, yedek kıyafetler, yedek ayakkabı, sandalet veya terlik, su matarası veya su şişesi, küçük sırt çantası, kişisel ilaçlarınız, fotoğraf makinası ve pilleriniz, çeşitli atıştırmalık, kuru meyve, meyve vb.

Kimler Katılabilir: Dünyaca ünlü Karçal dağları silsilesinde bulunan Macehel Yaylarında görseli en güzel parkurlarını yürümek isteyenler, Yürümeyi doğa sporlarını ve değişik aktiviteleri seven herkes katılabilir.

Faaliyet, ‘’Ben yürümek istemiyorum, muhteşem doğanın içerisinde dinleneceğim’’ diyen katılımcılara da açıktır.

Altta yer alan formu doldurarak ön kayıt yaptırabilirsiniz. En kısa sürede sizinle iletişime geçip gerekli detayları ulaştıracağız.