Negril, Jamaika

Selam gezgin kadınlar??, Şu anda Miami‘de havalimanındayım. Harika bir Jamaika tatilini geride bıraktım, evime New York‘a dönüyorum✈️ Uçağımın aktarmasını beklerken de iki faydalı bir şey yapayım dedim?

image1

En çok gezen mi yoksa okuyan mı bilir diye bir şey vardı ya ? Heh işte, ben sanırım görsel bir kişilik olduğumdan dolayı görerek daha kolay öğreniyorum. Şimdi öğrendiklerimi sizlerle de paylaşıyorum? Jamaica akvaryum gibi bir ülke, her yer yemyeşil. Evler rengarenk, etrafta cok fazla inşaat halinde yarım bırakılmış ev görüyorsunuz. Sebebini sordum, “İnsanlar çalışıp para biriktirince ev yapmaya başlıyor, parası bitince yarım bırakıp bir daha para biriktirmeye başlıyor, tekrar para kazanınca inşaata devam edip yavaş yavaş da bitiriyor” dediler. Tabela diye bir şey yok, tabela yerine renkli el yazısı kullanılıyor. Korna basmak ülkede vazgeçilmez, kafaları kıyak deli gibi araba kullananlar size sürekli “Teşekkürler Tanrım yine ölmedim” şükrünü ettiriyor?

image2

image4

Trafik soldan akıyor ve tek yön olması gereken tüm caddeler iki yönlü artı bir de deli şoförler var işte?? Halk Hristiyan, kırık İngilizce konuşuyorlar. Sadece pazar günleri kiliseye giderken uzun kollu giyiyorlar onun dışında hep yaz olduğundan gerek duyulmuyor. Saça yapılan rasta dini inançla alakalı. Günün içinde bazen çılgın gibi bir yağmur yağıyor max 30 dk sonra yine güneş. Tütün tarlaları, tropical meyve ağaçları her yerde. Jamaica’nın kızları baya güzel, hem yüz hem fizik olarak. Bob Marley en büyük aşkları, reggie music vazgeçilmezi insanların, ayrıca olimpiyatlarda da birçok başarıları var , sporda da çok basarılılar, herkes aşırı kaslı?

image5

Ülkede en tehlikeli bulunan şey; tanımadığın insanlarla bir yerlere gitme, gece tek başına sokağa çıkma! Ki biz buna çok fazla yabancı değiliz??Gitmeden ülke hakkında çok dikkatli olmam gerektiği yönünde uyarılar aldım arkadaşlarımdan, o yüzden güvenli bir oteller zinciri olan Rui Tropical Palace’i seçtim ve gerçekten çok memnun kaldım, her şey beklentimin çok üzerindeydi. Havalimanından otele ulaşım ve Jamaica içinde katıldığım The blue hole ve Ricks Cafe turlarında ise bana Gary’s Jamaica Taxi eşlik etti, kendisi dünya tatlısı bir insan, bilgilerine internetten ulaşabilirsiniz. Türk vatandaşlarından vize istemiyorlar, priceline.com’dan uçak ve otel dahil uygun turlar bulabilirsiniz, çıkıp çıkıp gelin☺️ (arkadaş grubuyla gelmenizi tavsiye ederim).

image8

image9

Para birimi olarak Jamaica doları var fakat her şey US doları üzerinden fiyatlandırılmış o yüzden sadece US doları bulundurmanız yeterli. Kısacası insanlar çok arkadaşçıl, mutlu hep birlikte şarkılar söyleyerek yaşadığı doğal güzelliklerle dolu bir ülke. Her zaman daha fazlasını isteyen elindekiyle mutlu olamayan şehir insanının aksine fakirlikleri en büyük zenginlikleri olmuş bu insanların. Gary’e “Şansın olsa başka bir ülkede yaşamak ister miydin?” diye sordum, cevap tereddütsüz kısa ve netti; “Hayır!”

image6

image7

Yazı ve Fotoğraflar: Pınar Fazlıoğlu

İnstagram: https://www.instagram.com/pinaroloji/