Nice, Fransa

Nice, Fransa’nın güney sahillerinde bulunan beşinci büyük şehridir.

Yaz döneminde oldukça kalabalık olan bu şehir Avrupalıların deniz turizmi için akın ettiği yerlerin başında geliyor. Bunun dışında Akdeniz iklimi ve canlılığı burada da kendisini hissettiriyor. Türkiye’de Antalya ne ise bu bölgede de Nice o demek.

Menton’dan St. Tropez’e kadar olan sahil şeridi Cote d’Azur olarak geçiyor ve anlamı da gök mavisi kıyı demek.
Monaco’nun da içinde bulunduğu bu bölge gerçekten görülmeye değer bir sahil şerididir.Her şehri ayrı ayrı anlatmak isterim o yüzden bu yazıda sadece Nice incelemesi yapalım.

1

Nice Türkiye’den giden biri için cazip bir yer değil çünkü iklim aynı mutfak aynı insanlar aynı karışıklık bile aynı. Antalya ne kadar kozmopolitse Nice de o kadar .Ben bol fotoğraf ekleyeyim gidip gitmemeye siz karar verin 🙂

2

Özellikle karşı kıyıdan kaçak yollarla gelen bir çok yabancı burada yaşıyor ve zaman zaman tehlikeli olabilecek şeyler yaşanıyor.
Başıma gelen bir olayı kısaca özetleyeyim.Bindiğimiz tramvay arızalandı ve inmemiz istendi. Burada yaşayan göçmenlerden biri (bir kadın) sinirlendi ve bağıra bağıra tramvayın kapısını tekmeledi. Fazladan yürüyeceği en fazla 500m için küfürler edip şiddet dolu hareketlerde bulundu.
Geç saatte dönmemeye karar verdik ve yine durakta bu sefer birkaç Türkle karşılaştık. Galatasaray Üni. okuyan bu cici kızlar dil eğitimi için Nice’de bulunuyorlarmış ve onlar da tehlikeli bölgelerin olduğunu ve gidemediklerini söylediler.
3
Gelelim burada yapabileceklerinize 🙂
Hotel Negresco’ya gidebilir ve ilginç dünyasını gezebilir ve dekorasyon çılgınlığını inceleyebilirsiniz.
Burada 6000den fazla sanat eseri varmış ve görmek isteyenler için 100 yıllık bir müze gibi  http://www.hotel-negresco-nice.com/
Bunun dışında akşamları çocuklu bütün Nicelileri görebileceğiniz yer  Place Massena diye geçen şehir merkezindeki meydan. Havanın sıcak olmasıyla birlikte serinlemek isteyen ve bunu da eğlenceli hale getiren kişiler yerden fışkıran sulara atıyor kendini 🙂 Turistler de bu eğlenceyi izliyor ve katılıyor .
4
Bizim gittiğimiz tarihte Jazz Festivali vardı ve akşam oldukça eğlenceli geçti bu yüzden 🙂
5
Bu meydandan sahile ulaşmanız için birkaç sokak geçmeniz yeterli. Sahil şeridi yayalara ayrılmış durumda.Koşanlar paten binenler bisikletlilerle birlikte sporla yaşayan bir halk.
Ayrıca çok fazla poliklinik hastane ve sağlık tesisiyle Fransa’nın medikal şehri gibi burası.
6
Sahil boyunca deniz kıyısında yüksek bina hiç görmedim ve keşke ülkemizde de böyle olsaydı diye düşünmedim değil.
Niceden yarım saat daha batıya giderseniz Cannes şehrine , doğuya giderseniz de Monaco’ya varmış olursunuz.
Her ikisine de giden otobüsler var kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
Her döndüğünüzde yeni şeyler öğrenmiş  geziler yapmanız dileğiyle…
Yazı ve Fotoğraflar: Mine KARAKAYA   
İletişim: minekarakaya@yahoo.com
İnstagram /twitter /facebook : gezimine