Image Alt

Ölüler Günü Meksika Turu

31 Ekim- 8 Kasım 2024

Ölüler Günü Meksika Turu

Meksika turumuzda yerel halk ile beraber Meksika’nın en önemli törenlerinden biri olan Ölüler Günü törenlerine katılacağız. Ölüler Günü, kökeni Azteklere kadar dayanan amacı ölüleri anmak olan bir tören. Ölüler Günü Festivali’nin amacı ölenlerin unutulmamasını sağlamak. İnanışlarına göre gerçek ölüm, unutulduğunda olur. Ayrıca turumuz boyunca karşılaşacağımız diğer yerel törenlere de katılacak ve Meksika halkının yaşam tarzını ve inançlarını daha yakından tanıma şansı bulacağız.

Meksika turumuz ile Meksika’nın güzelliklerini bizimle keşfedin.


KONAKLAMA

Konaklamalarımız 4 yıldızlı otellerde olacaktır. Konaklamalar odalarda 2 kişiliktir. Geziye tek katılan arkadaşlar eşleştirilir.

Tercihen tek konaklamak isteyen arkadaşlar için tek konaklama farkı 350 Dolar.


ÜCRET

8 Gece 9 Gün

Ücret kişi başı 3750 Dolar

Tek kişi farkı 350 Dolar

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

 • THY ile İstanbul –  Mexico City Uçak Bileti
 • THY ile Cancun – İstanbul Uçak Bileti
 • Mexico City – Merida Ekonomik Sınıf Uçak Bileti
 • İstanbul Ev Havaalanı Transferi
 • 7 Gece 4 Yıldızlı Otel Konaklaması
 • 2 Gece Uçakta Konaklama
 • 7 Akşam Yemeği
 • 7 Kahvaltı
 • Transferler
 • Otel Alan Transferleri
 • Rehberlik
 • Seyahat Sigortası
 • Tüm Otoban ve Otopark Ücretleri
 • Programda Belirtilen Tüm Geziler
 • Müze & Ören Yeri Giriş Ücretleri

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

 • Kişisel Harcamalar
 • Öğle Yemekleri
 • Yurt Dışı Çıkış Harcı

Ödeme seçenekleri ve taksit imkanları için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

1.Gün İstanbul > Mexico City

Belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile İstanbul’dan gelen misafirlerimizi evlerinden alarak İstanbul Havaalanı’na gidiyoruz ve sizlerle THY kontuarı önünde buluşuyoruz. İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın saat 02:25 uçuşu ile Mexico City´e hareket ediyoruz.

Yerel saat ile 08:15’de Mexico City’e varıyoruz. Havalimanında bizi rehberimiz karşılıyor ve kahvaltımızın ardından Mexico City’i keşfe çıkıyoruz. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınan şehrin tarihi merkezi ile gezimize başlıyoruz. Meksika’da ana meydanlara Zocalo deniliyor ve buradan şehri tanımaya başlayacağız. Bu bölgenin en büyük özelliği geçmişte Aztek İmparatorluğu’nun başkenti olan Tenochtitlan şehrinin merkezi olması. Aztekliler burayı dünyanın da merkezi olarak kabul ediyorlardı. Bir Aztek tapınağının yerine inşa edilen Metropolitana Katedrali, Frida Kahlo’nun eşi olarak tanınan ünlü sanatçı Diego Rivera´nin Meksika tarihini anlatan duvar resimlerinin bulunduğu Palacio Nacional-Hükümet Saray göreceğimiz yerler arasında. Meydanın hemen yanında bulunan Templo Mayor Tapınağı ise şehrin ana tapınağıdır. Bugün bu tapınağın kalıntıları halen Zocalo meydanının yanında görülebiliyor. Meksika Güzel Sanatlar Sarayı Müzesini gezdikten sonra Azteklerin ve Mayaların tarihini en iyi anlayabileceğiniz muhteşem eserlerle dolu bir müze olan Antropoloji müzesini gezip otelimize giderek dinleniyoruz.

2.Gün: Mexico City

Kahvaltının ardından otelimizden ayrılıp ilk şehir yaşamının başladığı Aztek İmparatorluğu’nun başkenti olan Teotihuacan Tapınağı’nı keşfetmek için yola çıkıyoruz. Teotihuacan, arkeolojik olarak ülkenin en etkileyici yerlerinden biri olup antik dünyanın en büyük yerleşim birimlerinden biridir. Turumuzun en önemli bölümü Güneş ve Ay Piramidini göreceğimiz kısımdır. Güneşin hareketine göre bilimsel çalışmaların yapıldığı efsanevi tapınaklar bizi bekliyor. Kimler tarafından kurulduğu ve niçin aniden terkedildiği halen açıklığa kavuşmamış bu kadim şehrin kuruluş tarihi hakkında da farklı görüşler ileri sürülmektedir. Burada ayrıca Quetzalcoatl Tapınağı’nı ve duvarlarına işlenmiş Tüylü Yılan motiflerini de göreceğiz. Büyülendiğimiz bir günün ardından akşam yemeğimizi alıyor ve Meksika kültürünün bir simgesi olan Mariachi Show’a katılıyoruz. Şov sonrasında otele giderek dinleniyoruz.

3.Gün: Mexico City

Kahvaltının ardından Xochimilco Gölü üzerinde geleneksel motifleri görebileceğimiz, kolonyal yapının ilgi çekici mimarisi ve ilginç Aztek motifleri içeren tekneler ile ince hat boyunca Mexico yaşam tarzına tanıklık edeceğimiz Xochimilco (Soçimilko) tekne turuna katılacağız. Aztekler, sebze ve çiçek yetiştirmek için su kanallarının etrafında tarım alanları ve çiçek bahçeleri yapmışlar. Gezi sırasında günümüze kadar muhafaza edilmiş olan bu bahçeleri, çeşitli ağaçları ve yerel halka ait evleri göreceğiz. Ardından Frida Kahlo’ya ait yaklaşık 300 parça eşyanın bulunduğu “La Casa Azul – Mavi Ev”i geziyoruz. Burası her yıl dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi kabul etmektedir. Ardından Aztek Medeniyetinde ölüleri anmak için yapılan, geçmişten günümüze tüm ruhların birleştiğine inanılan, geleneksel olarak her yıl aynı tarihte gerçekleşen, rengarenk elbiseler giyilerek ve çiçekler ile süslenerek ölüleri karşılamaya hazırlanılan törenlere katılıyoruz. Meksika’nın en önemli kutlamalarından biri olan Ölüler Günü, Unesco tarafından manevi dünya mirası listesine dahil edilmiştir. Törenler şehir merkezinde ve kortej şeklinde yapılmaktadır. Turumuz boyunca birçok mekanda Ölüler gününe özel hazırlanmış ritüelleri de görme şansına ulaşacağız.

4.Gün: Mexico City > Merida

Kahvaltının ardından havaalanına giderek Yucatán yarımadasının en önemli şehirlerini keşfetmek için Merida uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. Merida; İspanyolların Meksika’yı ele geçirmesinden sonra Yucatán yarımadasının kültürel merkezi olan, kolonyal tipi renkli binalarla dolu keyifli bir şehir. Renkli sokakları geziyor ve şehri bol bol fotoğraflıyoruz. Şehir turundan sonra Uxmal Arkeoloji sit alanına gidiyoruz. Burada UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan Uxmal Tapınağı’nı ve sit alanını geziyoruz. Buradaki gezimizi de tamamladıktan sonra otelimize giderek dinleniyoruz.

5.Gün: Merida > Chichen Itza > Cancun

Otelden alacağımız erken kahvaltının ardından aracımız ile Merida’dan ayrılıyoruz. UNESCO tarafından koruma altına alınan ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen çok sayıda turisti ağırlayan, Maya İmparatorluğu dönemi ibadet merkezi olarak yapılan Chichen Itza turu için hareket edeceğiz. Bu yapı kompleksi günümüzde Meksika’nın en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik sit alanıdır. 2007 yılında Dünya Koruma Mirası listesine alınmıştır. Dünyanın 7 harikası içinde bulunan Chichen Itza’daki El Castillo (kale) adıyla tanınan Kukulkan (Kukuul Kaan) Piramidi’nin yüksekliği üst platforma nazaran 24 m’dir. İçinde altı tane farklı tapınak bulunan bu geniş alanı detaylıca geziyoruz. Ardından aracımız ile devam ediyor ve Valladolid ile Tulum bölgesi arasında bulunan Cenote Calavera bölgesine gidiyoruz. Cenote Calavera (mağara içinde oluşan kuyular) masmavi suların aktığı, sarkıt ve dikitlerin bulunduğu harika bir yer. Burada yemyeşil ve doğal göletlerde yüzüyoruz. Bugünkü gezimiz sonrasında Cancun’a hareket ediyor ve otelimize yerleşiyoruz.

6.Gün: Cancun > Tulum > Cancun

Kahvaltının ardından Tulum’a doğru yola çıkıyoruz. Bu bölge; Meksika’nın Karayip kıyılarında deniz kenarında bulunan, turistik cazibe merkezidir. Burada bulunan arkeolojik sit alanını geziyoruz. Tulum kalıntıları, Cancun’a yaklaşık 1 saatlik mesafede olup, Meksika’da Chicen Itza ve Teotihuacan’dan sonra en çok ziyaret edilen arkeolojik alandır. Kayalıkların üzerine inşa edilen bu yapılar deniz seviyesinden 12 metre yüksekliktedir. Bu gezimizin ardından Playa del Carmen’e gidiyoruz. Eğlence merkezinin başkenti olan Playa del Carmen’i gezdikten sonra otelimize gidiyoruz.

7.Gün: Cancun > Isla Mujeres

Kahvaltının ardından turkuaz sularda şnorkel keyfi ve dünyanın en güzel plajlarından birinde dinlenmek için Isla Mujeres’a (Kadınlar Adası) doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 30 dakikalık feribot yolculuğunun ardından Isla Mujeres Adası’na ulaşıyoruz. Lezzetli yemeklerin ve içeceklerin tadını çıkarıyoruz. Bugün tüm gün plaj keyfi yapıyor ve Meksika mutfağının lezzetlerini tadıyoruz.

8.Gün: Cancun > İstanbul

Kahvaltının ardından son hazırlıklarımızı yaparak Cancun Havaalanı’na gidiyoruz. Türk Hava Yolları’nın saat 14.30 uçuşu ile İstanbul’a dönüşe geçiyoruz.

9.Gün: İstanbul

Sabah saat 10.35’de İstanbul Havaalanı’na iniyoruz. Turumuzun sonunda İstanbul’dan gelen misafirlerimizi transfer araçlarımız ile evlerine bırakıyoruz.

Meksika: Türkiye Cumhuriyeti pasaportu için vize istiyor. Online bir form doldurarak alınan kolay bir vize.

 • Geçerli pasaport ve vize ile ülkeye girmek her yolcunun kendi sorumluluğundadır.
 • Olumsuz hava koşulları veya kontrolümüz dışındaki olaylar güvenlik nedeniyle bazı ziyaretler veya geziler iptal olabilir.
 • Bu tur için yolcu başına 23×2 kg bagaj ve 1 el bagajı kabul edilir. Yerel uçuşlarda ise 20 kg bagaj hakkı bulunmaktadır.
 • Uçuş süreleri 12 -14 saat arasıdır.
 • Kıyafet ve Gerekli Eşyalar – Kolayca giyilip, çıkarabilecek tişört , kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, aksamları için ince mont almanızı öneriz.
 • Para Birimi – Meksika´nin para birimi Meksika Pesosu´dur.
 • Saat birimi – Turkiye ile Meksika arasında 8 saat bulunmaktadır.

Kayıt ve sorularınız için bize 05325217014 numaramızdan ulaşabilir veya altta yer alan formu doldurarak ön kayıt yaptırabilirsiniz. En kısa sürede sizinle iletişime geçip gerekli detayları ulaştıracağız.