Image Alt

Ölüler Günü Meksika Turu

30 Ekim - 09 Kasım 2022

Ölüler Günü Meksika Turu

Meksika’ya Ölüler Günü Festivali’nde unutulmaz anılar biriktirmeye gidiyoruz.


KONAKLAMA

4 Gece Mexico City’de Konaklama (Holiday Inn Mexico City-Plaza Universidad)

1 Gece Merida’da Konaklama (Hampton Inn By Hilton Merida)

4 Gece Cancun’da Konaklama (La Quinta By Wyndham Garden Hotel)

Otel konaklamaları 2 kişiliktir. Geziye tek katılan arkadaşlar eşleştirilir.

Tercihen tek konaklamak isteyen arkadaşlar için tek konaklama farkı 650 Dolar.


ÜCRET

10 Gece 11 Gün

Ücret kişi başı 3850 Dolar

Tek kişi farkı 650 Dolar

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

 • THY ile İstanbul –  Mexico City Uçak Bileti
 • THY ile Cancun – İstanbul Uçak Bileti
 • İç Hat Uçak Bileti Mexico City – Merida
 • 4 Gece Mexico City’de Konaklama 
 • 1 Gece Merida’da Konaklama 
 • 4 Gece Cancun’da Konaklama 
 • Transferler
 • Otel Alan Transferleri
 • Kahvaltılar
 • 8 Akşam Yemekleri
 • 8 Öğlen Yemekleri
 • Rehberlik
 • Seyahat Sigortası
 • Hijyen Paketi
 • Tüm Otoban ve Otopark Ücretleri
 • Programda Belirtilen Tüm Geziler
 • Frida Kahlo’nun müzesine giriş bileti
 • Xochimilco’da trajinera´ya binmek
 • Arkeolojik zonaya giriş bileti
 • Tulum arkeolojik zonaya giriş bileti
 • Müze & Ören Yeri Giriş Ücretleri
 • Isla Mujeres’de Tam Gün Açık Büfe Bar ve Şnorkel Kullanımı

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

 • Kişisel Harcamalar
 • Yurt Dışı Çıkış Harcı
 • Vize Ücreti

Ödeme seçenekleri ve taksit imkanları için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

1.Gün İstanbul – Mexico City

İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın saat 02:30 uçuşu ile Mexico City´e hareket ediyoruz. Yerel saat ile 08:15’de Mexico City’ye varıyoruz. Havalimanında bizi rehberimiz karşılıyor ve otele transfer oluyoruz. Kahvaltıdan sonra  Mexico City keşfimiz başlıyor. Bugün panaromik olarak Mexico City’i geziyoruz. 

2.Gün: Mexico City- Ölüler Günü Festivali

Kahvaltıdan sonra sabah erken saatlerde Mexico City keşfimiz devam ediyor. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınan şehrin tarihi merkezi ile gezimize başlıyoruz. Meksika’da ana meydanlara Zocalo deniliyor ve buradan şehri tanımaya başlayacağız. Bu bölgenin en büyük özelliği geçmişte Aztek İmparatorluğu’nun başkenti olan Tenochtitlan şehrinin merkezi olması. Aztekliler burayı dünyanın da merkezi olarak kabul ediyorlardı. Bir Aztek tapınağının yerine inşa edilen Metropolitana Katedrali, Frida Kahlo’nun eşi olarak tanınan ünlü sanatçı Diego Rivera´nin Meksika tarihini anlatan duvar resimlerinin bulunduğu Palacio Nacional-Hükümet Saray göreceğimiz yerler arasında. Meydanın hemen yanında bulunan Templo Mayor Tapınağı ise şehrin ana tapınağıdır. Bugün bu tapınağın kalıntıları halen Zocalo meydanının yanında görülebiliyor.  Ardından Astek Medeniyetinde ölüleri anmak için yapılan, geçmişten günümüze tüm ruhların birleştiğine inanılan, geleneksel olarak her yıl aynı tarihte gerçekleşen, rengarenk elbiseler giyilerek ve çiçekler ile süslenerek ölüleri karşılamaya hazırlanılan törene hazırlanıyoruz. Bu törenler gündüzleri başlıyor ve tüm gün devam ediyor. Bugüne özel kostümler giymek isteyenler kostümlerini hazırlayabilirler. Mayaların Ölüler Günü törenlerine katılmak için Reforma Caddesine gidiyoruz ve törene dahil oluyoruz. Sonrasında geceleri kutlanan Ölüler Günü gece etkinliklerine dahil olmak için hazırlanın. San Andres MIXQUIC Panteona’da gidiyoruz. Burası Ölüler Günü etkinliklerinin en yoğun ve ihtişamlı kutlandığı, sokak dansları, ritüeller, mezarlık ziyaretleri, müzikli eğlencenin yer aldığı yer. Gece geç saatlere kadar devam eden festivalin sonuna kadar tadını çıkardıktan sonra otelimize dönüyoruz.

3.Gün: Mexico City

Kahvaltının ardından otelimizden ayrılıp ilk şehir yaşamının başladığı Aztek İmparatorluğu’nun başkenti olan Teotihuacan Tapınağı’nı keşfetmek için yola çıkıyoruz. Teotihuacan, arkeolojik olarak ülkenin en etkileyici yerlerinden biri olup antik dünyanın en büyük yerleşim birimlerinden biridir. Turumuzun en önemli bölümü Güneş ve Ay Piramidini göreceğimiz kısımdır. Güneşin hareketine göre bilimsel çalışmaların yapıldığı efsanevi tapınaklar bizi bekliyor. Kimler tarafından kurulduğu ve niçin aniden terkedildiği halen açıklığa kavuşmamış bu kadim şehrin kuruluş tarihi hakkında da farklı görüşler ileri sürülmektedir. Burada ayrıca Quetzalcoatl Tapınağı’nı ve duvarlarına işlenmiş Tüylü Yılan motiflerini de göreceğiz.

4.Gün: Mexico City

Kahvaltının ardından Frida Kahlo’nun kişisel eşyalarının sergilendiği Frida Kahlo Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Ardından Xochimilco Gölü üzerinde geleneksel motifleri görebileceğimiz, kolonyal yapının ilgi çekici mimarisi ve ilginç Aztek motifleri içeren tekneler ile ince hat boyunca Mexico yaşam tarzına tanıklık edeceğimiz Xochimilco (Soçimilko) tekne turuna katılacağız. Aztekler, sebze ve çiçek yetiştirmek için su kanallarının etrafında tarım alanları ve çiçek bahçeleri yapmışlar. Gezi sırasında günümüze kadar muhafaza edilmiş olan bu bahçeleri, çeşitli ağaçları ve yerel halka ait evleri göreceğiz. Ardından Frida Kahlo’ya ait yaklaşık 300 parça eşyanın bulunduğu “La Casa Azul – Mavi Ev”i geziyoruz. Burası her yıl dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi kabul etmektedir. Büyülendiğimiz bir günün ardından akşam yemeğimizi alıyor ve Meksika kültürünün bir simgesi olan Mariachi Show’a katılıyoruz. Şov sonrasında otele giderek dinleniyoruz.

5.Gün: Mexico city – Merida

Kahvaltıdan sonra havaalanına hareket ediyoruz. Yaklaşık 2 saatlik uçuşumuzun ardından bir kolonyal şehri olan Merida´ya varıyoruz. Otele yerleştikten sonra Merida şehir merkezine hareket ediyoruz. Merida; İspanyolların Meksika’yı ele geçirmesinden sonra Yucatan yarımadasının kültürel merkezi olan, kolonyal tipi renkli binalarla dolu keyifli bir şehir. Renkli sokakları geziyor ve şehri bol bol fotoğraflıyoruz. Şehir turundan sonra Uxmal Arkeoloji sit alanına gidiyoruz. Burada UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan Uxmal Tapınağı’nı ve sit alanını geziyoruz. Buradaki gezimizi de tamamladıktan sonra otelimize giderek dinleniyoruz.

6.Gün: Merida – Chichen Itza – Cancun

Otelden alacağımız erken kahvaltının ardından aracımız ile Merida’dan ayrılıyoruz. UNESCO tarafından koruma altına alınan ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen çok sayıda turisti ağırlayan, Maya İmparatorluğu dönemi ibadet merkezi olarak yapılan Chichen Itza turu için hareket edeceğiz.  Bu yapı kompleksi günümüzde Meksika’nın en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik sit alanıdır. 2007 yılında Dünya Koruma Mirası listesine alınmıştır. Dünyanın 7 harikası içinde bulunan Chichen Itza’daki El Castillo (kale) adıyla tanınan Kukulkan (Kukuul Kaan) Piramidi’nin yüksekliği üst platforma nazaran 24 m’dir. İçinde altı tane farklı tapınak bulunan bu geniş alanı detaylıca geziyoruz. Ardından aracımız ile devam ediyor ve Valladolid ile Tulum bölgesi arasında bulunan Cenote Calavera bölgesine gidiyoruz. Cenote Calavera (mağara içinde oluşan kuyular) masmavi suların aktığı, sarkıt ve dikitlerin bulunduğu harika bir yer. Burada yemyeşil ve doğal göletlerde yüzüyoruz. Bugünkü gezimiz sonrasında Cancun’a hareket ediyoruz ve otelimize yerleşiyoruz.

7.Gün: Cancun -Tulum- Cancun

Kahvaltının ardından Tulum’a doğru yola çıkıyoruz. Bu bölge, Meksika’nın Karayip kıyılarında deniz kenarında bulunan, turistik cazibe merkezidir. Burada bulunan arkeolojik sit alanını geziyoruz.  Tulum kalıntıları, Cancun’a yaklaşık 1 saatlik mesafede olup, Meksika’da Chicen Itza ve Teotihuacan’dan sonra en çok ziyaret edilen arkeolojik alandır. Kayalıkların üzerine inşa edilen bu yapılar deniz seviyesinden 12 metre yüksekliktedir. Bu gezimizin ardından Coba Piramidi’ni görebileceğimiz, Mayaların yaşadığı klasik şehir Coba’ya gidiyoruz. Turumuz sonrası aracımız ile otelimize hareket ediyoruz.

8.Gün: Cancun

Kahvaltının ardından turkuaz sularda şnorkel keyfi ve dünyanın en güzel plajlarından birinde dinlenmek için Isla Mujeres’a (Kadınlar adası) doğru yola çıkıyoruz. Lezzetli açık büfe öğle yemeğinin ve açık bardan en sevdiğimiz içeceklerin tadını çıkarıyoruz. Tüm gün plaj keyfi yapıyor ve Meksika mutfağının lezzetlerini tadıyoruz.

9.Gün: Cancun

Kahvaltının ardından bugünü denizin ve güneşin tadını çıkarabilmek için serbest gün olarak değerlendiriyoruz.

10.Gün: Cancun – İstanbul

Kahvaltının ardından son hazırlıklarımızı yaparak Cancun Havaalanı’na gidiyoruz. Türk Hava Yolları’nın saat 14.15 uçuşu ile İstanbul’a dönüşe geçiyoruz.

11.Gün: İstanbul

Sabah saat 10.10’da İstanbul Havaalanı’na iniyoruz.

Meksika, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu için vize istemektedir. İnternetten online bir form doldurarak alınan kolay bir vizedir.

Geçerli pasaport ve vize ile ülkeye girmek her yolcunun kendi sorumluluğundadır.

Bu tur için yolcu başına 23 kg bagaj ve 1 el bagajı kabul edilir.

Uçuş süreleri 12 -14 saat arasıdır.

Para Birimi – Meksika’nın para birimi Meksika Pesosu’dur.

Saat birimi – Türkiye ile Meksika arasında 8 saat bulunmaktadır.

KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ

Meksika PCR testi ve aşı kartı istemiyor. Karantina uygulaması bulunmamaktadır.  Gezi tarihi yaklaştıkça tüm güncellemeler katılımcılarla paylaşılacaktır.

Bu turumuz sona ermiştir. Güncel turlarımızı incelemek için Ana Sayfamızı ziyaret edin.