Oxford, İngiltere

Dünyanın en köklü üniversitesi, birbirinden görkemli tarihi yapıları ve müzeleriyle ünlü Oxford’un çoğu gezi rehberinde bulamayacağınız bir yönünü öğrenmek ister misiniz?

Londra’dan yaklaşık 1 saat süren bir tren yolculuğuyla vardığımız Oxford’da biz hepsi kendine özgü tarzlarda tasarlanmış restoranlara bayıldık! Şehirde kendinizi Harry Potter sahnesinde hissederken, bir anda Karayiplerde ya da Tayland’da hissetmeniz an meselesi. Tarihi yapılarla ilgili bilgilere kolayca internetten ulaşabilirsiniz.Buyrun, çocukla seyahat edenlere, ruhu çocuk olanlara ve alışılmıştan sıkılanlara Oxford eğlenceli yeme içme rehberi.

  • Thaikhun

Thaikhun’un kapısından girince İngiltere’nin tarihi sokaklarından Tayland’a ışınlandık. Lezzetli Thai yemekleri için ayrı bir yazı yazmak gerekir, biz size restoranın dekorasyonunu göstermek istiyoruz. Burada yemek yerken havada dev bir kayık, solunuzda ters bir bisiklet, sağınızda trafik ışıkları görebilirsiniz. Gündelik hayatımızda giderek daha az şaşırıyorken, biz burayı ve burada şaşırmayı çok sevdik.

  • George Street Social

Restorana girince ne olup bittiğini anlamanız için kısa bir süre etrafı incelemeniz gerekiyor. Lezzetli yemek menüsünün yanında masanızda oynamanız için kaselerde legolar var. Biz 90’lar çocukları olarak tabii ki çıldırdık! Diğer müşterilerin bıraktığı legolarla yarışamasa da kendimizce ufak sanat eserleri yarattık. Üstelik üst katta bir duvar sadece legolara ayrılmış. Sanat eserlerinizi bu duvara takarak yer çekimine meydan okuyabiliyorsunuz. Biz 30 yaşında iki kadın legolarla başlayıp, scrabble, dama, upwords gibi tüm kutu oyunlarını oynadık. 3 saatlik oyun maratonu sırasında tüm yetişkin dertlerimizi unuttuk, hatta yanımızdan Brad Pitt geçse farketmeyecektik.

 

  • Turtle Bay

Hazırsak, Karayipler’e geçiyoruz. Oxford’un ve onun büyüleyici tarihinin ortasında tropikal kokteyllerden, kıpır kıpır raggae müzikten ve tabii ki daha önce yeme fırsatımızın olmadığı yiyeceklerden bahsediyoruz! Bize maalesef, rezervasyon yaptırmadığımız için, Cumartesi akşamı yemek yemek istiyorsak 45 dakika beklememiz gerekeceğini söylediler. Karnı acıkınca sabırsızlanan insanlarız, bekleyemedik. Karayip yemeklerini bir sonraki seyahatimizde, hatta belki Karayipler’e bırakıyoruz.Size en azından kokteylleri denemeniz için uğramanızı tavsiye ediyoruz.

  • Atomic Burger

90’larda çocuk olup da burada çıldırmamak imkansız. Bize daha önce Oxford’un fantastik yüzünden bahseden olmamıştı, o yüzden Atomic Burger’e de Pazar sabahı erken saatte önünden yürürken denk geldik. Biz vitrine yapışıp birbirimize oyuncakları gösterip hafızalarımızı test etmekle yetindik. Siz içeri girip arka odaları ve bahçeleri de keşfedin.

  • Hoyle’s

Rehberimizin bonusu Hoyle’s. Hoyle’s hem günümüzün modern kutu ve kart oyunlarını hem de antika ve geleneksel oyunları bulabileceğiniz şirin bir dükkan. Biz karış karış gezdikten sonra kararımızı ikinci el bir MasterMind’da kıldık, oyunumuzu kolumuzun altına kıstırdık ve pazar keyfimizi 1600’lü yılların başında açılmış olan King’s Arms’ta oyun oynayarak tamamladık.

Hepimizin zaman zaman hayal gücünü zorlamaya, şaşırmaya ve çocuk olmaya ihtiyacı var. Biz Oxford’u çok sevdik!

Yazı ve Fotoğraflar: Hande Timör

İletişim: handetimor@gmail.com

Instagram: handetimor