Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Pasaport türleri nelerdir? Hangisi ne için kullanılır, kimlere verilir? Nasıl çıkarılır? Ne kadar harcama gerektirir, öğrenmek için yazının devamını okuyunGöz kırpan ifadesi

Pasaport Türleri

Bordo (Umuma Mahsus) : Kişiye mahsus, herkesin sahip olabileceği (elbette yasal olarak size engel olan herhangi bir suç vb. durumunuz yoksa) tür pasaport.

Yeşil (Hususi) : Emekli Sandığına bağlı kamu görevlileri ve memurlar ve 25 yaşını geçmemiş çocuklarına, eski bakanlara, il ve ilçe belediye başkanlarına, meclis üyeleri ve ailelerine emeklilik sonrası dahil olmak üzere verilen pasaport. 

Gri (Hizmet) : Kamu, idare vb. kuruluşların devlet tarafından yurt dışında görevlendirilen çalışanlarına verilen pasaport.

Siyah (Diplomatik) :  Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyelerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi olmayan Bakanlara, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Uyuşmazlık Mahkemesi, Sayıştay vb. görevlerde bulunanlara verilen pasaport türü. 

 

 

Genelin Bordo pasaport çıkarmakla uğraşmasından dolayı oraya değineceğim.

Nasıl Çıkarılır?

Önce e- pasaport sitesinden randevu alıyorsunuz. Emniyet’ten randevu almış oluyorsunuz, bir kaç maddelik formu işaretleyip, istediğiniz tarihte ve emniyette (randevusu müsait olanlardan) seçip yapabilirsiniz. Aşağıdaki belgelerle randevu zamanınızda emniyete gidiyorsunuz sonra en fazla bir hafta içinde eve teslim. Belgeler:

Kimlik aslı

2 adet biyometrik fotoğraf

Harç ve cüzdan bedelinin ödendiğine dair dekontlar (25 yaşını geçmemiş öğrenciler sadece cüzdan bedeli ödeyecek)

Varsa daha önce alınmış pasaportun aslı

25 yaş altı öğrenciler için öğrenci belgesi de gerekli

Emniyette parmak izinizi de isteyebilirler.

Masraflar

Harç BedeliDefter BedeliToplam
6 AY120,1  TL94  TL214,1   TL
1 YIL175,5  TL94  TL269,5   TL
2 YIL286,4  TL94  TL380,4   TL
3 YIL406,7  TL94  TL500,7   TL
4 – 10 YIL573,1  TL94  TL667,1   TL

Konuyla ilgili sormak istediğiniz başka şeyler varsa aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Randevu almak için: https://epasaport.egm.gov.tr/

Yazı ve Fotoğraflar: Nisan Köknar
İletişim: nisan@seyyaharkeolog.com
Facebook: Seyyah Arkeolog
Instagram: seyyaharkeolog
Twitter: @seyyaharkeolog