PORTLAND, OREGON

9-23 Nisan 2015 tarih aralığında yapmış olduğum  Oregon gezisini sizinle paylaşmak istiyorum.


Oregon eyaleti Amerika‘nın kuzey batısında yer almaktadır. Oregon’a gitmeniz için uçakla  en az 2 aktarma yapmak zorundasınız. Biz Almanya aktarmalı gittik üç buçuk saat uçtuk, bir saat alanda bekledik  ve sonra 10 saat Portland’a uçtuk. Geziye kızım Yaseminle birlikte çıktık. Oregon’a daha önce de pek çok kez gittim çünkü kız kardeşim ve yeğenlerim burada yaşıyor.


Eugena diye şehrin dışında bir kasabada  3 gün kaldık. Burası Portland‘a 1 saat uzaklıkta.Soğuk değil kar yağmıyor ama genelde iklimler değişime uğradığı için burada da kar biraz atıştırmaya başlamış bazen. Yağmur çok yağdığı için ben biraz Karadeniz’e benzetiyorum burayı. Her yer çok yeşil, ağaçlar çok yüksek ve dümdüz. Burada çok güzel doğa gezileri yapabilirsiniz.


Portland ise güzel bir şehir. Şık alışveriş yerleri, kültür sanat, eğlence ve yemek mekanları var. Normalde çok pahalı değil ama dolar yüksek olduğu için bize biraz pahalı geliyor. Amerika’da Cheesecake Factory’nin mutlaka pastalarını denemelisiniz. 


Bu arada bildiginiz gibi oralarda taksi elinizin altında yok ve çağıramıyorsunuz. Biz UBER diye bir program öğrendik kardeşimden, onu yükledik özel araç sizi gelip alıyor kredi kartı yüklemiş olduğunuz için de oradan ödemeniz alınıyor. Takibini internet üzerinden yapıyorsunuz, yani güvenli bir program, aklınızda olsun İstanbul’da da bu uygulama varmış ben henüz kullanmadım. 


Yazı ve Fotoğraflar: Nalan Rükün
İletişim: nalan.rkn@gmail.com