Savaş Filmlerinden Gezginlerin Rotasına- Vietnam!

Günaydın Vietnam!

Yakın tarihin en kanlı savaşlarından birinin yaşandığı, sömürge olmanın verdiği çöküntülerin izlerini hala taşıyan, kadınların ayakta kalmak için gece gündüz çalıştıkları bir ülkeye, Vietnam’a çevirdik bu kez rotamızı. Vietnam 1000 yılı aşan tarihinde Fransız sömürgesi olmuş, ikinci dünya savaşında Japon işgaline maruz kalmış, bizim Vietnam savaşı olarak bildiğimiz savaşta Amerika’ya karşı zorlu bir mücadele vermiş, yoksulluğun, hastalığın, açlığın gölgesinde çok uzun yıllar geçirmiş bir Güney Doğu Asya ülkesi. 1976 yılında Güney ve Kuzey Vietnam’ın birleşip tam bağımsız olmasıyla birlikte toparlanma sürecine giren Vietnam,  yıllar içerisinde gezginlerin filmlerde, fotoğraflarda gördükleri ülkeyi keşfetmek isteyecekleri bir turizm merkezi haline gelmiş. Bizim de filmlerden etkilenip Vietnam’ı keşfetmek istediğimizi itiraf etmeliyim. Aslında bizim Vietnam’da en çok görmek istediğimiz yerlerden bir tanesi Sapa idi fakat kötü hava koşulları oranın güzelliğini görmemize engel olacağı ve daha önceki seyahatlerimizde Bali’deki çeltik tarlalarını gördüğümüz için oradan vazgeçip, keşfetmek için başkent Hanoi’yi seçtik.

Bu şehre adım atar atmaz yollarda yürüyemeyecek kadar çok motosikletin olduğunu fark edeceksiniz önce. Daha sonra birçoğunuzun Vietnam savaş filmlerinde gördüğü, kafalarında bambudan yapılmış şapkalarıyla onlarca kiloluk meyveyi, sebzeyi sırtlarında taşıyan kadınlar gözümüze çarpacak ve Vietnam’da geçmişten günümüze en ucuz ulaşım aracı olan “cylo” ya da onların dilinde “Xich Lo’nun üzerinde şehir turuna çıkacağız. Tren yolunda bir odada 5 kişi yaşayanların yanına uğrayacak, küçük kafelerinde kahve içecek ve bu enteresan şehirden bol bol bahsedeceğiz. Aklınıza gelebilecek birçok hayvanın etinin yenebildiği ve onların açıkta, pazarlarda satıldığı, başları, kuyruklarıyla kızartılmış ördeklerin, yılan, kurbağa ve köpeklerin de sofralara koyulduğu menülere göz atacağız. Biraz daha yol çekip King Kong filminin çekildiği muhteşem Ha Long Bay’a, oradan yağmur altında köylü balıkçıların bambu botlarında mağara ve Tam Coc nehri yolcuğuna, hatta Çin esintileri göreceğimiz birçok tapınağa uğrayacağız. İnsanıyla, doğasıyla, yemekleriyle, trafiğiyle, alışverişiyle bir enteresan şehir Hanoi’ye kollarımızı açacağız.

 

Peki bu Hanoi Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Hanoi Güney Doğu Asya’da Vietnam’ın kuzeyinde Kızıl Nehir deltasına 90 km mesafededir. Hanoi’ye İstanbul’dan THY ile 10 saatlik bir uçuşla aktarmasız gidilebilir.  Bütçeniz direkt uçuş için yeterliyse tabi ki önerim İstanbul’da binip Hanoi’ye rahat rahat ulaşmanız. Yok, efendim ben sırt çantalı gezginim, üç beş kuruş bir araya getirip en ucuz yollarla oraya gidebilirim diyorsanız 20 saate varan aktarmaları göze alıp, farklı şehirlere uçup oradan da Hanoi’ye ulaşabilirsiniz. Zira bizim Hanoi’ye ulaşma hikâyemiz de oldukça uzun, macera dolu ama direkt uçuşlara nazaran oldukça ucuzdu. Biz Ankara’da yaşadığımız için zaten direkt uçuş şansımız yoktu. Noel zamanına denk geldiği için bütün yurt dışı uçuşları normale göre pahalıydı fakat Katar Havayolları’nın birkaç saatliğine yaptığı kampanya bütün planlarımızı değiştirdi. Aslında kampanya Doha aktarmalı Chiang Mai(Tayland) uçuşuydu ve gidiş dönüş kişi başı 1700 TL gibi bir maliyeti vardı. Normalde 3000 liradan başlıyordu. Hemen Chiang Mai Hanoi uçuşlarına baktık, yine direkt uçuş yoktu o yüzden Ho Chin Minh’e uğrayıp oradan Hanoi’ye geçmeye karar verdik. Bu kadar uzun sürecek bir yolculuk için Chiang Mai’de birkaç gün kalmanın hem daha mantıklı olacağını hem de orayı görmek için bir fırsat olacağını düşünüp böyle bir rota izlemeye karar verdik.

Vietnam Vizesini Nasıl Alacağız?

Vietnam seyahatinizi planlamadan önce bilmeniz gereken en önemli unsurlardan birisi de vize konusu.  Vietnam birçok ülkeye uyguladığı gibi Türk vatandaşları için de kapıda vize uygulaması yapıyor. Eğer Ho Chin Minh ve Hanoi’ye havayolu ile ulaşacaksanız mutlaka vize almanız gerekiyor. Türk vatandaşları için gereken başka bir belge ise önceden Vietnam yerel firmalarından ya da bu işi yapan Türk seyahat acentalarından birinden alınmış vize onay mektubu! Yeşil pasaportunuz varsa bu mektuba ihtiyacınız olmayacak. Peki, bu mektubu nasıl alıyoruz? Bu hizmeti veren birçok firmayı internetten bulabilirsiniz. Her firmanın fiyat politikası farklılık gösteriyor. Biz www.focusvietnam.com üzerinden kişi başı 60 dolar ödeyerek vize onay mektubumuzu aldık fakat 100 dolar isteyen firmalar da vardı. Bu internet sitelerine girdiğiniz zaman direkt olarak vize mektubu al gibi bir seçenek göremeyebilirsiniz ama iletişim kısmından vize almanız gerektiğini belirten bir mail atarsanız size konuyla alakalı dönüş yapıyorlar.  Genelde başvurduğunuz tarihten itibaren 7 iş günü içinde onay mektubunu size mail aracılığıyla gönderiyorlar. Havaalanına giderken bu belge mutlaka yanınızda olmalı. Unutmamanız gereken bir diğer şey ise fotoğraf! Yoksa bizim gibi bir fotoğraf için 10 dolar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Biz yaptık siz yapmayın!

Bütün bu belgelerinizle birlikte havaalanına vardığınızda kapıda vize kuyruğuna girmeniz gerekiyor ve bu sırada polise diğer belgelerinizle birlikte vermek için başka bir belge daha doldurmanız gerekli. Bu belge vize almak için gireceğiniz bölümdeki masalarda bulunuyor. Eğer başka bir uçuşunuz varsa ve pasaport kuyruğu çok uzunsa sıra size gelene kadar o belgeyi doldurmanızı tavsiye ederim çünkü bu süreç gittiğiniz döneme göre çok uzun sürebiliyor. Bütün belgeleri pasaportunuzla birlikte polise teslim ettikten sonra yarım saate yakın beklemeniz gerekiyor. İsimlerinizi anons edip size vizenizi veriyorlar. Bizim için çok sıkıntılı bir süreçti çünkü Ho Chin Minh’ten Hanoi’ye uçuşumuz vardı, vize kuyruğu ve pasaport sırası Noel zamanı olması nedeniyle inanılmaz uzundu ve bir sonraki uçuşumuza yetişmek için çok kısa bir zamanımız vardı. Siz mutlaka bu tür durumları göz önünde bulundurup uçuş saatinizi ona göre ayarlayın yoksa inanılmaz bir stres yaşayabiliyorsunuz. Biz bütün kuyrukları yalvararak geçmek zorunda kaldık.

Havaalanından Hanoi Şehir Merkezine Nasıl Ulaşacağız?

Hanoi’ye ulaştığınızda havaalanından şehir içine ulaşmanız için farklı araçlar kullanabilirsiniz. 86 no’lu Express otobüs ile şehir merkezine yaklaşık 1.5 dolar vererek ulaşabilirsiniz. Otobüsler sabah 6.25’te başlayıp gece 23.05’e kadar her yarım saatte bir sefer yapıyor. Eğer bu saat aralığını kaçırdıysanız taxi ya da Pick Up servisini kullanmak zorunda kalacaksınız. Havaalanında tanıştığımız Hanoili arkadaşlarımız taksi hizmeti için Taxi group araçlarının güvenilir olduğunu söylemişlerdi. Şehir merkezine götürmek için yaklaşık 15-20 dolar arasında istiyorlarmış. Tabi ki pazarlık yapmak da her zaman fayda var. Pick Up servisi ise internetten 16 dolar karşılığında alınabilir. Old Quarter bölgesinde kalacaksanız otobüsler o bölgeye yakın geçiyor ama otelinize gitmek için yeniden taksiye binmeniz gerekebilir.

Hanoi Şehir İçi Ulaşımı Nasıl Sağlayacağız?

Hanoi’ye vardığınızda hayatınızda hiç görmediğiniz kadar çok motosikleti bir arada görüp şok olacaksınız öncelikle onu söyleyeyim. Eğer Old Quarter bölgesinde gezmek istiyorsanız bizim yaptığımız gibi sürekli yürüyebilirsiniz. Bizim için yürüyerek etrafı keşfetmek çok eğlenceliydi fakat yok ben araç kullanayım diyorsanız;

  • Motosiklet kiralayabilirsiniz
  • Cylo denilen 3 tekerlekli bisiklet taksileri kullanabilirsiniz
  • Taksi çevirebilirsiniz

En Önemli Mevzu! Hanoi’de Nereleri Gezelim?

Ah ah Hanoi o yağmurun altında bizi nerelere sürükledin! Baştan söyleyeyim oraya giderken müze görmeyi ya da tapınak gezmeyi hiç planlamadık. Zaten dürüst olmak gerekirse şehir merkezinde pek de ilgimizi çeken bir şey yoktu. Amacımız oranın doğasını görüp, halka karışıp, sokak yemeklerini tatmaktı. Tabii ki şehir merkezine gitmişken müze, mozole gibi yerleri görmek isteyenler de olacaktır. Doğa turlarından bahsetmeden önce onlara da bir göz atabiliriz tabi. Eğer ben oraya gitmişken sadece doğa turlarına katılmam, tarihini falan da öğrenmek isterim derseniz aşağıda yazdığım ünlü müzeleri gezebilirsiniz.

Ho Chin Minh Mozolesi

Literatür Tapınağı (Temple of Literature)

Hoa Lo Cezaevi Müzesi (Hoa Lo Prison Museum)

Vietnam Ulusal Tarih Müzesi (National Museum of Vietnamese History)

Hoan Kiem Gölü (Hoan Kiem Lake)

Vietnam Askeri Tarih Müzesi (Vietnam Military History Museum)

Vietnam Devrimi Müzesi (Museum of the Viatnemese Revolution)

Bir Kıng Kong Efsanesi Ha Long Bay’a Götürelim Sizi!

İşteee bizim Vietnam’a gelme sebeplerimizden birisi Ha Long Körfezi. İzleyenler bilir Kong Skull Island filmi Ha Long Bay ve Ninh Binh’te çekilmiştir. Bu filmi çok sevdiğimizden Vietnam fikri ortaya çıkınca ilk araştırdığımız şey buraya nasıl gelineceğiydi. Bütün yerel tur firmaları günübirlik ya da bir kaç günlük Ha Long Bay turları düzenliyor. Bizim kaldığımız hostel aynı zamanda tur satışı da yapıyordu, oradaki fiyatları aldıktan sonra illaki ucuza getireceğiz diye birçok farklı tur şirketinden fiyat aldık ama en iyisinin bizim hosteldeki turlar olduğunu düşündük ve kişi başı 30 dolara günübirlik tur satın aldık. Size önerim eğer vaktiniz uzunsa günübirlik yerine mutlaka birkaç günlük cruise turu almanız yönünde olacak çünkü Ha Long Bay Hanoi’ye 3.5 saat uzaklıkta. O kadar yolu gidip sadece 3.5 saatinizi orda geçirmeniz biraz hayal kırıklığına sebep oluyor, biz o açıdan pişman olduk fakat vaktimiz olmadığı için bu seçeneği tercih etmek zorunda kaldık.

Peki Oraya Gidince Neler Yaptık?

Güzel bir tur gemisinde öğle yemeğimizi yerken tura başladık. Ha Long Bay fotoğraf meraklıları ve gezginler için adeta bir cennet! Ne yazık ki bizim tur yaptığımız gün çok yağmurlu olduğundan sislerin ardından görebildik o güzellikleri. Gemimiz bizi körfezdeki birçok mağaradan biri olan ve balıkçılar tarafından keşfedilen, içinde kendinizi bir filmdeymiş gibi hissedeceğiniz Hang Dau Go mağarasına götürdü. Sonraki etkinliğimiz ise Kayaking idi. Aslında size iki seçenek sunuyorlar isterseniz yerli balıkçılarla bambu botlarla gezintiye çıkabilirsiniz, isterseniz Luon Cave bölgesinde kayaging yapabilirsiniz.  O da bambaşka bir deneyim. Maalesef sadece 3 saatimiz olduğu için sadece bu iki etkinliği yapabildik ve Hanoi’ye geri döndük.

Biraz Da Filmdeymiş Gibi Hissedelim..Tam Coc’a Gidelim!

Ah ah sen ne güzeldin Tam Coc! Ha Long Bay’ın pabucunu dama atacağını hiç düşünmezdim ama yaptı. Ha Long Bay ile kıyaslandığında fiyat performans açısından kesinlikle daha iyi olduğunu düşündüğüm muhteşem yerdir burası. Turumuzu yine 30 dolara hostelden alıp sabah erken saatte 3 saat sürecek olan yolculuğumuza başladık.  Hava yine inanılmaz yağmurluydu o yüzden birkaç tur aktivitesinden feragat etmek zorunda kaldık. Bu durum bizi biraz üzse de bambu botlarla Ngo Dong nehrinde 1 saat boyunca  süzülmek paha biçilemezdi. Eğer oraya giderseniz o nehrin üstünde bol bol hayal kurun, hava yağmurlu bile olsa kollarınızı açıp etrafı keşfedin, botları ayaklarıyla süren balıkçı teyzeleri izleyin.

Vietnam nasıldı diye sorduklarında benim aklıma gelen en güzel anlar açık ara Tam Coc’ta geçirdiğim anlardır. Hayatımda tekrar görmek isteyeceğim yerlerden birisi oldu kesinlikle. Botlarla gezintimizi tamamladıktan sonra trekking ve bisiklet turu yapacaktık fakat hava koşulları izin vermediğinden tapınakları gezmeye başladık doğrudan. Çin esintilerini bolca gördüğümüz, birbirinden güzel tapınakları ziyaret ettik ve turumuzu tamamladık.

 Hep Dağ Tepe Mi Gezeceğiz? Geceleri Ne Yapacağız?

Old Quarter bölgesinde çok sayıda küçük küçük barlar bulabilirsiniz. İçki bize göre oldukça ucuz, içmeyi sevenler  60 ml’lik yerel bir birayı 3 liraya satın alabilirler. Genelde oturup içilen yerler rağbet görüyor Hanoi’de. Birkaç otel Noel zamanında daha çok gece kulübü tarzı hizmet veriyordu ama başka zamanlarda öyle yaptıklarını sanmıyorum. Yani eğlenmek için yine Old Quarter sokakları ve küçük barları size kucak açıyor olacak

Hocam Efsaneler Doğru Mu? Vietnam’da Köpek Mi Yiyorlar?

Hanoi gittiğimiz Asya şehirlerinin içinde sokak yemeklerinin en pis olduğu yer denilebilir. Sokak yemekleri  yemeye bayılan insanlar olarak etrafta, yerlerde satılan yemekler olduğunu görmek bizi şaşırtmadı fakat burası çok farklıydı. Etler yerlerde, açıkta satılıyordu. Et dediysek öyle sığır, tavuk eti falan sanmayın. O etlerin yanında kafalarıyla, kuyruklarıyla kızartılan ördekler ve kurbağalar da vardı. Yerel halka sorduğumda köpek eti satıldığını da söylediler fakat biz denk gelmedik. Old Quarter bölgesinde yemek yemek için insanlar genelde sokaklarda kurulan, minik taburelerin olduğu mekânları tercih ediyor.

Pub tarzı mekânlar bulmanız da mümkün ama  biz bütün pis görüntüye rağmen sokak yemeklerini tercih ettik çünkü gittiğiniz yerleri en iyi anlamanın yollarından birisi de yerel halkla birlikte, onların yerel yemeklerini tatmak. En sevdiğim yemek ise onların geleneksel yemeği olan, sunum şekline Hot Pot dedikleri bir yemekti. Sebzeler, etler, noodle hepsi pişmemiş şekilde masanıza geliyor ve siz masanızda kaynayan suya atıp pişiriyorsunuz. Hele yanında getirdikleri limonlu ve acı sos ile yerseniz efsane bir tat oluyor. Eğer yolunuz bir gün Hanoi’ye düşerse Hot Pot denemeden dönmeyin derim gerçekten çok lezzetli! Fransız sömürge zamanlarından kalan baget ekmek geleneği  ise sokak yemeği yemekten zorlanan Türklerin imdadına koşabilir. Hiç bir şey yiyemiyorsanız baget ekmek sandviç yiyebilirsiniz.

Hanoi’de Nerede Kalalım?

Yaptığımız araştırmaya göre Hanoi’de gezginlerin en çok tercih etiği bölge Hoan Kiem Gölü etrafındaki Old Quarter bölgesidir. Bu bölgede farklı bütçelere uygun birçok otel seçeneği bulunmaktadır. Otellerin yanı sıra hem yeme-içme  hem de alışveriş yapacağınız mekanlar vardır. Water Puppet tiyatrosunu da bu bölgede izleyebilirsiniz. Yani konaklamak için en iyi bölge diyebilirim.

Hanoi’ye Ne Zaman Gidelim?

Hanoi’de genel olarak nemli ve sıcak hava hakimdir. Mayıs ve ekim ayları arası genellikle sıcak ve yağışlı geçer. Kasım-nisan arası ise genelde ılık ve yağışsız bir hava hakimdir. Mart nisan döneminde yağış ihtimali düşüktür ve ziyaret etmek için ise bu dönem daha uygun olabilir.

 

Yapmadan Dönmeyin Dediklerimiz Var Mı?

Evet var!Pirinç tarlalarının arasında, dünyanın en güzel manzaralarından birine sahip olan Tam Coc’ta bambu botlarla gezintiye çıkmadan dönmeyin. Mümkünse bisiklete de binin. Hot Pot dedikleri yemeği mutlaka deneyin. Sağınızda, solunuzda, her yerde göreceğiniz mağazalardan ucuz mont, yağmurluk alın.

Pratik İpuçları Var Mı Bilmemiz Gereken?

Hanoi binlerce motosikletin bulunduğu ve çok gürültülü bir şehir olduğu için kalacağınız yerin caddelere çok yakın olmamasına dikkat edin. Mutlaka pazarlık yapın ve gitmeden Vietnam vizesi hakkında güncel bilgiler edinin.

Şimdilik benden bu kadar. Yeni yol yazılarımla yine burada olacağım. Bakalım sırada ne var? 🙂

https://www.youtube.com/channel/UC-7oJNLnrSd3lCCi0Hi86xA

Buket Çam Taşer

Instagram: buketcamtaser