TANRILARIN EVİ OLİMPOS

Bir yer vardır ki insanın kendisini en iyi hissettiği, ruhunu arındıran, tüm negatif düşüncelerinden uzaklaştıran, doğayı derinlemesine hissettir…
İşte orası: Olimpos. 


Olimpos Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı, Antalya’ya yaklaşık 80 kmuzaklıktadır.Tarih boyunca mitolojilere konu olmuş olan Olimpos MÖ 168’de kurulan Antik Likya’nın önemli bir ticaret limanı olup, korsanların barınağı haline gelmiştir. Tamamı arkeolojik ve doğal sit alanı olarak koruma altında olanOlympos, denize açılan ve ortasından Akçay deresinin aktığı bir vadi içine kuruludur. Su kanalları, surlar, lahitler gibi  kalıntılar antik şehrin içinde yer almaktadır Antik kentin kalıntıları arasında  1,5 km kadar yürüyerek Olympos sahiline ulaşılabilir. Antik şehre girişte müze kartınız varsa ücretsiz girebilirsiniz eğer yoksa giriş ücreti 5 TL’dir.


Yaz aylarında büyük deniz kaplumbağaları geceleri yumurtalarını bırakmak için Olimpos – Çıralı sahiline gelirler. Burası, deniz kaplumbağalarının yumurta bırakmaya geldikleri ender sahillerden birisidir. Eğer yaz döneminde Olimpos’a gelirseniz Caretta Carettaları yakından görme şansına sahip olabilirsiniz.


Olimpos sit alanı olarak kabul edildiği için yapılaşma yasaktır. Bu yüzden her yerde ağaç evler vardır. Gittiğinizde pek çok alternatifi olan bu ağaç evlerde ve bungalovlarda konaklayabilirsiniz. Odalarda tv ve teknolojik araçlar olmadığı için teknoloji detoksu yaparak rahatlayabilirsiniz. Bahçelerde bolca yer alan çardaklarda uzanıp doğanın ve sessizlğin tadını çıkarabilirsiniz.Konaklama için benim favori mekanlarım Rüya Pansiyon, Deep Green ve Kadir’in Ağaç Evleri’dir. Bunun dışında tabi ki pek çok seçenek de bulunmaktadır.Olimpos’ta genellikle pansiyonlarda kahvaltı ve akşam yemeği dahildir.Gittiğinizde mutlaka çeşit çeşit el yapımı gözlemelerini tadın, kavun içi harika Maraş dondurmasını mutlaka deneyin.


Olimpos aynı zamanda pek çok sportif aktivite yapabileceğiniz bir yerdir. Dalış, kaya tırmanışı, bisiklet bunların başında yer alır. Ayrıca günlük tekne turlarıyla çok güzel koyları da gezebilme imkanınız vardır.

Her ne kadar sessiz ve sakin bir yer olsa da gece hayatı da oldukça keyiflidir. Müzik zevkinize göre pek çok mekan içerisinden size uygun olanı tercih edebilirsiniz. Kaktüs Bar, Eski Yeni ve Öküz Bar denemenizi tavsiye edebileceğim yerler arasındadır.


Kendinize bir güzellik yapın, doğa ve, tarihin iç içe yer aldığı bu eşiz cenneti mutlaka görün. Keyifli seyahatler.

Yazı ve Fotoğraflar: Melike Özcan
İletişim: mel_oz80@hotmail.com
İnstagram: gezencadi