TEL AVİV, İSRAİL

Kitapların izini sürmeyi severim. Ayşe Karabat’ın ‘Kudüs’ün Gönüllü Sürgünleri’ isimli kitabını okurken,tüm dinler için kutsal kabul edilen, yüzyıllar boyunca uğruna savaşılıp kanlar dökülen Kudüs‘ü görmek için dizginlenemez bir istek duydum içimde. Hemen hazırlıklara başladım. Oraya ulaşmanın en kolay yolu Tel Aviv’e uçmak, oradan karayolu ile Kudüs’e varmak.


İSRAİL VİZESİ

Seyahatlerin en can sıkıcı kısmı, vize alma işlemleridir benim için. İsrail pek çok ülkeye olduğu gibi Türklere de vize uyguluyor ancak diğer ülkeler gibi vize ücreti almıyor. Pasaportunuzda İsrail vizesi varsa şayet İran, Kuveyt, Lübnan, Libya, Suudi Arabistan, Sudan, Suriye, Yemen ‘e giriş yapamıyormuşsunuz (teyit ettiğim bir bilgi değil) . Vizeyi pasaporta değil de ayrı bir kağıt üzerinde verebildiklerine dair okuduğum bir bilginin doğruluğunu konsoloslukta sorduğumda, bu durumun turistik vizeler için geçerli olmadığını,iş seyahati yapılması durumunda uygulanabileceğini söylediler.

 

TEL AVİV BEN GURİON ULUSLARARASI HAVALİMANINA VARIŞ
Tel Aviv’e İstanbul’dan yaklaşık 2 saatlik bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Dönemine göre bilet fiyatları yurt içi uçuşlarından bile daha ucuz olabiliyor. Okuduğum bazı bloglarda ülkeye girişin oldukça sıkıntılı olduğuna, valizlerin didik didik arandığına, uzun sorgu suallere maruz kalındığına dair bilgiler vardı. Ancak biz hiçbir problem ile karşılaşmadık. Hatta oğlum için aldığım muvaffakatnameyi dahi sormadılar( oğlumla babasız seyahat ettiğim için , babanın iznini ifade eden bir belge. Noterden alınıyor, kaymakamlıktan onaylatılıyor).

 


Tel Aviv’e varışta beni en çok şaşırtan şey yemyeşil, çiçek kokulu caddeleri oldu. Aynı coğrafyada, daha önce seyahat ettiğim diğer şehirlerin sarı ve çorak görüntüsünden eser yoktu burada. Rengarenk çiçekler, yemyeşil ağaçlarla çevriliydi her yer.

 

 


Gelelim Tel Aviv’de gezilip görülecek yerlere…

TAYALET

Ortadoğu’nun Barcelona’sı kabul edilen Tel Aviv’de, keyifli vakit geçirilecek yerlerin başında, pek çok kafesi, restaurantı, bisiklet ve yürüyüş yolları ve plajları ile ünlü Tayalet gelir.Burada Akdeniz’in berrak ve serin sularına dalıp serinleyebilir, gün batımının harika atmosferinde, nefis yemekler yiyebilir,şezlonglara uzanıp güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

 

 

 


YAFA (JAFFA)

Tayalet’ten güneye doğru yaklaşık 2 km sonra Yafa‘ya ulaşırsınız. Toplu taşıma araçları ile gidilebildiği gibi, ben ve oğlum yürümeyi tercih ettik.Tel Aviv’in tüm cadde ve sokakları, bebek arabası ve engelli araç kullanımına uygun şekilde düzenlenmiş.
Yafa ,dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biri. Günümüzde Tel Aviv şehrinin bir parçası haline gelmiş. Osmanlılar döneminde de önemli merkezlerden biri imiş. Eski şehrin merkezi Kdumim Meydanı ,tarihi kalıntıları, hediyelik eşya dükkanları, kafeleri, restaurantları, sanat galerileri ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. St.Peter Kilisesi, Al-Bahr Camii, Yafa Müzesi, saat kulesi ve liman başlıca ziyaret noktaları.

 

 

 


YARKON PARK
Tel Aviv’de beni en çok etkileyen yerlerden biri de, şehrin kuzeyinde, Yarkon Nehri boyunca uzanan ve bana New York’un Central Park’ını anımsatan Yarkon Park oldu.Yemyeşil doğası, nehri, kuş sesleri ile gizli bir cennet adeta, yılda 16 milyon ziyaretçiyi ağırlayan bu park. Bisiklet, basketbol, tenis, mini golf, kaya tırmanışı, kano ve daha pek çok sporu yapabileceğiniz bir alan. Küçük çocuklar, bebekler ve hatta köpekler için de pek çok oyun alanı mevcut içerisinde. Küçük bir hayvanat bahçesi dahi var.

Pek çok ünlü ismin konserlerine de ev sahipliği yapmış: Paul McCartney,The Rolling Stones, Madonna, U2, Justin Timberlake, Rihanna, Depeche Mode, Guns N’ Roses, Red Hot Chili Peppers, Elton John, Tina Turner, Aerosmith, Ozzy Osbourne, Metallica, Linkin Park, David Bowie, Eurythmics, Korn, Foreigner, The Prodigy, Justin Bieber, Westlife & 5ive, Joe Cocker, Robbie Williams, One Republic, Lady Gaga.

 

 


Son olarak, Tel Aviv, hareketli ve çılgın gece hayatı ile de meşhur. Ancak seyahatlerime 2 yaşındaki oğlum eşlik ettiğinden beri, bizim için gece hayatı 21.00 den sabah 08.00 e kadar uyumak demek 🙂

Yazı ve Fotoğraflar: Utku Özbay
İletişim: utkuozbay@hotmail.com