Thassos, Halkidiki Plaj Önerileri

Yaz tatili için en uyun rotalardan biri Halkidiki&Thassos. Bodrum’dan yakın, Çeşme’den ucuz ve damak tadımıza uygun mutfağıyla tatilcilerin son dönemlerde bir numaralı tercihi haline geldi. Halkidiki ve Thassos’ta çok fazla plaj olduğu ve hangi plaja gitmeliyim sorusunu çok duyduğum için plajları derleyip paylaşmak istedim sizlerle.

Halkidiki Plaj Önerilerim:

Sani Beach: Burası aslında bir otelin tesisi ancak dışarıdan da girebiliyorsunuz. Denizi çok temiz, sığ ve ılık. Tesisin denize yiyecek ve içecek servisi var, biz hizmetten çok memnun kaldık.

sani beach

Orange beach: Plajı tamamen kayalık olan, insanların kayalıklara havlu ya da zor bela sandalyelerini koyduğu, rengi muhteşem güzel ve havuzları kıskandıran bir plaj. Deniz yatağı ya da su içerisinde oynayabileceğiniz eşyalarınız varsa oldukça keyif alabileceğiniz bir yer. Kayalık olduğu için güneşlenme imkanı yok, su içerisinde vakit geçirmek daha keyifli. Üstelik çok da derin değil. Yunan sanatçının taşlara oyduğu kadın heykeli de bu plajdaydı. Ancak kendisine Yunan resmi makamları tarafından, çevreyi tahrip etme suçuyla dava açılınca, kendi eliyle yıktı.

orange beach
Armenistis: Burası aslında bir kamp mekanı. Kamp deyip geçmeyin, bu kamplar evin açık alandaki hali gibi. Aklınıza minik çadırlar gelmesin, harika bir kamp alanı. Deniz kenarında voleybol oynayanlar, farklı aktivite yapan insanlar, salaş restaurantlar, krep satan büfeler… Armenistis, Halkidiki tatili için vazgeçilmez olmalı. 

Thassos Plaj Önerilerim:

Golden Beach: Şezlong ve şemsiyesi olan ve 1 frappe (meşhur kahveleri, çok acı olduğu için ben sevmedim) bile içseniz ücretsiz tüm gününüzü geçirebileceğiniz plaj. Şezlong ücreti yok, bir şeyler içmeniz yeterli. Yan yana restaurantlarda öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz. Güzel, ılık ve sığ bir denizi var. Wi-fi bedava..

golden beach

Marbel Beach: Adından anlaşılacağı gibi her yerin mermer olduğu bir plaj. Mermer ocaklarının dibi. Yolundan dolayı gitmesi zor bir plaj, arabanız yeniyse ya da kıyamıyorsanız hiç gitmeyin derim. Çünkü yolu asfalt değil. Plajda şemsiye ve şezlong ile beraber tesis de yoktu ilk gittiğimiz sene. 1 yıl sonra gittiğimizde Marbel’in hemen yanında bir tesis yapılmış. Tesis ve hizmet güzel. Denizin içerisi mermer tozu ile dolu olduğundan berrak değil, aksine su beyaz.

marble beach

Aliki Beach: Muhteşem bir denizi olan ve yüzmekten çok keyif alacağınız yeşilliklerin içinde bir koy. Antik çağda yerleşim yeri de varmış. Şemsiye ve şezlong var ancak koyun sahili küçük olduğu için tanımadığınız insanlarla dip dibe oluyorsunuz. Yemek de yiyebileceğiniz birkaç restaurant var. Öğle yemeğini burada almayı taahhüt ederseniz şezlong ve şemsiye ücretsiz. Ya da burada oturursanız öğle yemeğini bu mekanda yemeniz lazım 🙂

Paradise Beach: Geniş bir sahil şeridi olan ve 8 Euro’ya 2 kişi şemsiye ve şezlong kiralayabildiğiniz, berrak ve ılık bir denizi olan güzel bir plaj. Plajda yemek yiyebileceğiniz ve içecekleriniz alabileceğiniz bir restaurant bulunmaktadır. Plajda duş restaurantın yakınında var ve duş almak için 0,5 Euro atmanız gerekiyor. Ama akan suyla 2 kişi duş alabiliyor:)

paradise beach
Makryamos Beach: Bu plaj aslında bir otele ait. Giriş için kişi başı 3 euro ödüyorsunuz ve sonrasında da otelin resepsiyonundan şezlong ve şemsiye kiralıyorsunuz (8-10 euro). Biz 2 sene de buraya uğradık. İnsan arada sırada da olsa lüks bir yer arıyor 🙂 Ancak her ikisinde de deniz dalgalıydı ve dalga beraberinde ağaç kabuklarını da getirmişti. Otelde yemek yiyebileceğiniz güzel bir restaurant var. En çok da otelin tesisinde yer alan geyikleri beslerken eğlendik. Wi-fi bedava

La Scala: Çok meşhur olan bu plajı biz pek sevmedik çünkü denizi berrak ve temiz değildi. Ancak tesis güzeldi. Giriş ücretsiz. Dip Not: çok yakınlarında bir koya kanalizasyon dökülüyor.

Giola: Google’da yaptığınız tüm aramalarda en üst sırada görselleri çıkar. Kayalıkların içinde bir delik. Alttan deniz ile buluşuyor. Bİraz yüksek. Ulaşım imkanı çok kısıtlı. Otopark yok. Uzun süre yokuş yukarı yürümek zorunda kalacaksınız. Değer diyorsanız gidebilirsiniz.
giola 2

San Antonio Beach: Adanın güneyinde yer alan bu beach çoğunlukla yabancıları ağırlıyor. Türk aileleri görmek mümkün değil. Denizi diğer koylara nazaran daha bulanık. Tesis ve restaurant var. Yoğun plajlardan bunalırsanız buraya kaçabilirsiniz. Çoğu tesiste wi-fi da var.

Yazı ve Fotoğraflar: Ezgi Davutoğlu Özokutucu

İletişim: ezgidavutoglu@gmail.com

Web: www.moveandtravel.com/

İnstagram: www.instagram.com/moveandtravel/