Türkiye’den Kosta Rika’ya Uzanan Macera ‘Bavulda Sevgi Projesi’

Uzun süredir konfor alanımın rutinlerinde sıkışıp kaldığımı ve kendimle olan ilişkimin ne kadar yüzeyselleştiğini fark ettiğimde, hemen yeni bir şeyler denemem gerektiğine karar verdim. Kararımdan 1 ay sonra bavulumda Suriyeli çocukların boyayıp süslediği hediye battaniyelerle, tek başıma, Kosta Rika’da bir hayvan barınağına çalışmaya gidiyordum.

Kosta Rika Orta Amerika’nın kahvesi, yemyeşil doğası, şelaleleri, yanardağları ve tabii ki tembel hayvanlarıyla meşhur cenneti. 1 haftalık Kosta Rika deneyimimde ülkenin başkenti olan San Jose’de Costa Rica Animal Rescue Center’da konakladım. Burada bakıma muhtaç hayvanların iyileştirilmesi ve doğaya geri bırakılması hedefleniyor. Hayvanların hepsinin hikayesi bambaşka. Sahibi tarafından barda alkole alıştırılıp müşterileri eğlendirmesi için her gün sarhoş edilirken kurtarılmış bir maymun da var, elektrik hatlarına takılıp yaralanan tembel hayvanlarda…

Kampta geçirilen süre boyunca her sabah diğer gönüllülerle beraber yapılan toplantıdan sonra günlük sorumluluklarınızı paylaşıyorsunuz. Fazla kilolarından dolayı sağlık sorunları olan kör domuz Rosie’yi koşturmak, tek bacağı olmayan tembel hayvan Violetta’nın günlük egzersizlerine yardımcı olmak, hayvanların yaşam alanlarını temizlemek, elinizdeki meyveler ve vitaminlerle en sağlıklı yiyecekleri hazırlamak, gece hayvanlarını karanlıkta rahatsız etmeden beslemek, maymunların sıkılmamaları ve zihinsel travmalarını atlatmaları için destekleyici oyuncaklar hazırlamak bu sorumlulukların birkaçı.

Fırsat buldukça seyahat etmek en büyük hobim. Ancak bu seyahat benim tek başıma ilk maceram oldu. Konfor alanımın dışına adım attıkça ne kadar özgürleştiğimi fark ettim. Deneyimimin ilk günlerinde çok zorlandığımı itiraf etmeliyim. Ama açık havada hiçbir böcekten korkmadan uyumaya alıştığımda, elimi süremeyeceğimi sandığım meyve, sebze artıklarını hayvanlar için her sabah rahatça ayıklamaya başladığımda ve hayatımda ilk kez gördüğüm tembel hayvanlar, kinkajoular ve daha bir çok hayvanla arkadaş olduğumda bu benim en gerçek zaferimdi! Gönüllülüğümün son gününde kendimi Poas Volkanı, Botos Lagünü ve Doka Estate kahve fabrikası turuyla ödüllendirdim.

Seyahate çıkmadan önce Suriyeli mülteci çocuklarla hazırladığımız Bavulda Sevgi Projesi ise seyahatimin en unutulmaz anılarından biri oldu. Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı’nın desteğiyle ulaştığım 30 çocukla gerçekleştirdiğim bir çalışma. Her çocuk bir tane kendisi için bir tane de Kosta Rika’daki hayvanlara götürmem için yaratıcılığını kullanarak rengarenk battaniyeler hazırlayıp bavuluma koydu. Hayvanın türü, insanın dili, ırkı ne olursa olsun, dünyanın iki ayrı ucunda iki minik canlının aynı battaniyeleri kullandığını bilmek… Bugün hala aklıma geldiğinde beni gülümseten bir mutluluk.

Seyahatimin sonuna gelip de dönüş uçağıma bindiğimde, 1 ay öncesine göre çok daha özgürdüm. Uzun zamandır ihmal ettiğim, hem kendimle hem de doğayla olan ilişkimi tatlıya bağlamıştım.

yazı ve fotoğraflar: Hande Timor
İnstagram: handetimor