TÜRKİYE’NİN DOĞU UCU VAN

Van, Doğu Anadolu’da bulunan en güzel illerden biri. Hatta bana göre en güzeli bile diyebilirim. Birden fazla turizm çeşidine yönelik  (kış turizmi , dağcılık , rafting , dalış, vb. ) hizmeti sağlamakta. Doğal ve tarihi güzellikleri ise birden fazla. İlk defa gelecek olanlar için küçük bir gez rotası çıkardım. Gidin, görün, gezin ve memnun bir şekilde ayrılın doğunun incisinden.


Van’a birden fazla ilden direkt uçuş imkanı bulunmakta. Bunlar İstanbul, İzmir, Adana, Antalya ve Ankara. Ankara aktarmalı olarak hemen hemen diğer tüm iller ile Van’a ulaşmak mümkün. Gelmeden önce kalacak yeri ayarladıysanız gezi rotamıza ilk gün merkezde bulunan Van Kalesi ile başlayabilirsiniz.  Geçmişi MÖ 9yy.’a uzanan kalenin kapladığı alan epey büyük. Klasik ön girişten sadece belli bir kısmını görebilirsiniz tavsiyem etrafını ve zirveyi görmeniz. Biraz yorucu olabilir ancak gün batımı ya da gün doğumuna denk gelirseniz güzel bir görüntü  ile karşılaşacağınızdan  emin  olabilirsiniz. Girişte örnek olarak yapılmış eski Van evi var. Yöreyi tanımak adına içeriyi gezmeyi ihmal etmeyin.

Kalenin arka girişinden görünümü 

Kale ön girişinden görünümü

Kale’yi ziyaret ettikten sonra paralelinde bulunan Van İskele tarafına geçin. Tatvan’dan Van Gölü üzerinde vapurla devam eden demir yolu hattının diğer ucu İskele’de. Yaşar Kemal Parkı’ndan feribot iskelesine kadar yürüyüş yapıp kale ve göl ve hava açıksa Süphan Dağı  manzaralı cafelerden birine oturup içeceğinizi yudumlarken anın tadını çıkarın. 


İskele ve Kale’de oraların keyfine vararak orayı hissederek gezmek bir gününüzü alır. Sıradaki rotamız merkezden bir buçuk saat kadar uzak bir ilçesinden gidilen Akdamar Adası’na olacak. Her gittiğimde büyülendiğim hayran kaldığım yerdir. Bahar başka bir güzeldir Ada’da. Badem ağaçları çiçeklenir size baharı müjdeler; gölün turkuazdan laciverte kadar mavinin binbir tonuyla sizi selamlaması ise apayrı bir güzelliktir. Gevaş ilçesine girmeden orayı geçince Ada’ya geçen feribot iskelesine ulaşacaksınız. Van Belediyesinin en son haftasonları için geçerli olan bir uygulamasından da bahsedeyim. Van İskele ve Edremit İskele’yi kullanarak da Ada’ya gitmeniz mümkün. Göl (deniz diyebilirsiniz o derece  büyük) üzerinde daha fazla vakit geçirme fırsatınız olur. Şu an sadece haftasonları geçerli bir uygulama ancak sizi Gevaş’a kadar gitmekten kurtaran karayolunda vakit kaybetmenizi engelleyecek olan bir hizmet. Aklınızda bulunsun belki bu seçenekleri kullanarak gitmek istersiniz.


Akdamar Adası dönüşünde Gevaş üzerinden gittiyseniz eğer Gevaş’a uğrayıp ilçedeki  Selçuklu izlerini görebilirsiniz. Selçuklu mezarları ve birkaç kümbet bunlardan bazılarıdır.


Eğer Mayıs ayında orada bulunursanız yol kenarlarında gelinciklere rastlama şansınız yüksek. Bu kadar çok gelinciği bir arada görmek büyük şehirlerde çok zor.


Ve yine merkeze dönerken Edremit ilçesinde mola verip göl kenarında köfte yemeyi unutmayın. Yöredeki etin tadını başka yerde alamadım. Göle kenarında ve göle bakan yolun diğer kısmında kalan köfteciler çokça var. Ben göl kenarındakini tercih ettim suya daha yakın olmak ve güneşin göl üzerinden batışına tanık olmak istediğim için.


Sıradaki rotamız ise Van’ın Muradiye ilçesinde bulunan Muradiye Şelalesi... Muradiye’ye  bir saatlik bir yolculuktan sonra ulaşıyorsunuz. Burada baharda kar sularının erimesiyle gürül gürül akan şelaleyi bulacaksınız. Yine bir doğal güzellik… Şelaleyi görmek için geçtiğiniz asma köprü  insanlar geçtikçe sallanabilir ancak korkmayın gezinizde biraz adrenalin de olsun. Güvenilirdir korkmadan geçebilir köprü üzerinde şelaleyi fotoğraflayabilirsiniz. Gördüğünüz iki fotoğraf biri Nisan biri ise Haziran ayına ait.


Doğayı seviyorsanız ve yeni keşifler yapmaya merakınız varsa mutlaka Van’ı ziyaret edin. Diğer ilçelerindeki güzellikler ve yapılan aktivitelere yönelik bilgiler sonraki yazılarımda olacaktır. Gezmeye, görmeye, keşfetmeye ve paylaşmaya devam.

Yazı ve Fotoğraflar: Öznur Çevik
İletişim: oznurcvk@yahoo.com
İnstagram: oznurcvk