Tanrı’nın Dev Ellerinin Bulutlara Yükselttiği Altın Köprü Üzerinde Yürümek

Hani olur da bütün gezinizi detaylı bir şekilde planlarsınız, her şey hazırdır ve son anda bir fotoğraf görürsünüz: topraktan çıkan iki dev el altın bir köprüyü kucaklayıp bulutların arasına yükseltiyor… Gezi planını değiştirip bu köprüyü görmeli mi yoksa bir dahaki sefere mi demeli? Beni bu altın köprü başka bir sefere bırakamayacak kadar büyülemişti bile.  

Dev ellerin altın köprüyü gökyüzüne yükselttiği yer Viet Nam’ın Danang şehrinde. Danang, Viet Nam’ın dördüncü büyük şehri olup başkenti Ho Chi Min ve eski başkenti Hanoi’nin tam ortasında yer almaktadır. İlk kez Viet Nam’a gittiğimde 2000 yıllık tarihi ile UNESCO dünya mirası listesinde olan Hoian’a giderken bu şehre uğramıştım . Ama Haziran 2018’de acılan henüz Avrupalı turistlerin yeni yeni ziyaret ettiği bu altın köprü beni Danang’a çağırıyordu yine. Ağustos ayında yaptığım Viet Nam gezi planımda hemen küçük bir değişiklik yapıp Ho Chi Min’den Danang’a tek yön uçak bileti aldım. Yurt içi uçuş olduğu için biletler oldukça uygundu. Ben 5 gün öncesinden yaklaşık 100 tl’ye tek yön bilet bulmuştum.

Altın köprü Danang’dan 45 km. uzaklıkta denizden 1000 m. yükseklikte Ba Na Hill dağlarının tepesine yapılmış. Dağın etekleri de sizi çok güzel bahçelerle ve bir kaç şehrin benzetmeleri ile karşılıyor. Dağın tepesine ise teleferikle çıkılması gerekiyor.  Ama bu teleferik öyle basit bir teleferik değil. 2 teleferik istasyonundan Toc Tien – L’Indochine istasyonu en uzun kablo, istasyonlar arasındaki en büyük yükseklik, en uzun tek parça kablo ve dünyanın en ağır kablo rulosu olarak Guinness dünya rekoru listesine girmiş. Yaklaşık 20 dakikalık teleferik yolculuğu sizi orman ve şehir manzarası eşliğinde altın köprünün olduğu bolüme çıkartıyor. Sadece bu teleferiğe binmek için bile buraya gelinir. Güvenlik konusunda sıkıntınız olmasın, teleferik bir Avustralya firması tarafından yapılmış,  Alp’lerdeki ile aynı şekilde. 

Altın köprünün yürüme alanı 150 m. uzunluğunda ve 5 m. genişliğindedir. Köprüyü tutan ellere ise yıllanmış taş kalıntısı görünümü verebilmek için yer yer çatlak ve yosunlarla kaplanmış. Beni bu kadar kendine hayran bırakan bu ellerin hikayesi nedir diye çok araştırdım. Ancak  TA Landscape Mimarlık’ın Tanrı’nın dev ellerinin topraktan altın bir şerit çıkarıyor imajı uyandırma fikriyle tasarlanmış olması dışında bir hikayesinin olmaması beni hayal kırıklığına uğratmadı desem yalan olur. Ba Na Hills dağlarındaki görülecek tek şey altın köprü değil tabii ki. Burası büyük Buda heykeli, Budist tapınağı, fantezi parkı, ve Fransız köyü, kalesi, balmumu müzesi olan bir eğlence merkezi – şarap mahzeni, bira plazası bile var. Ben tüm günümü burada keyifle doya doya geçirdim.

Gelelim Danang’dan Ba Na Hills’e nasıl gidilir sorusuna. Araştırmalarıma göre en uygun üç seçeneği söyle sıralarım;

  • Birincisi, otelden size şoförlü bir araba kiralamak. Ağustos ayında bir gün için 700000 VND (yaklaşık 26 Euro) ödedim ben. Şoför Danang’daki otelimizden bizi alıp tekrar otele geri bıraktı. Ba Na Hills’e giderken şoför teleferik bileti alabileceğiniz satış noktasında duruyor, böylece bilet kuyruğu beklemekten kurtuluyorsunuz. Teleferik fiyatı kişi başı 700000 VND. Girişte size ücretsiz bir bira almanız için kupon veriyorlar.
  • Ba NaHills’e gitmek için ikinci seçenek Grab taksi kullanmak. Grab Asya’nın Uber’i. Bu seçenek yoğunluğa göre biraz pahalı olabilir. Grab’den günlük araç kiralamakta mümkün.
  • Son seçenek bir tur ile gitmek. Danang’dan Ba Na Hills’e bir dolu tur seçeneği var. Kişi başı yaklaşık 50 Euro’ya ulaşım, teleferik ve açık büfe öğle yemeğini içeren bir tur bulabilirsiniz. Açık büfe yemeğin çok güzel olmadığı yorumlarını okumuştum. Ben grup turlarını sabit programlar olduğu için pek tercih etmiyorum. Ancak tek kişi için bu seçenek daha uygun olabilir.

Viet Nam gezi rotasına Danang’i ve Hanoi’yi ekleyip bu muhteşem köprüyü herkesin görmesini öneririm.

Pelin.

Site: https://abiteofmemories.com/

İnstagram: abiteofmemories

Düzenleyen: Havva Gül