YERYÜZÜNDE YALNIZ GEZEN KADINLAR

Alıp başını uzaklara, çok uzaklara gitmek, kıyıların girintilerinde dar kanallarda ve kalabalıklarda yaşayan hemen herkesin aklından geçirdiği yalnızlığın en heyecan verici serüvenlerindendir.
Alıp başını uzaklara, çok uzaklara gitmek, kıyıların girintilerinde dar kanallarda ve kalabalıklarda yaşayan hemen herkesin aklından geçirdiği yalnızlığın en heyecan verici serüvenlerindendir. Yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak ruhumuzun temizlenmesi ve eskimiş ruhlarımızın botokslanmasıdır. Gezmek ve görmek gençlik iksiridir, fethetmektir. Her gördüğümüz yeni şey hayatımızı daha da uzatıyor gibidir. Hele bu yaz aylarında başka yerlere gitmek insanın içine bir şeytan dürtüsü gibi girer. Neredeyse bilinçsizce her gün kendinizi çeşitli seyahat acentalarının programlarına bakar bulursunuz. Haritalara bakarsınız, uzun uzun hayali rotalar çizersiniz gönlünüzce. Aklınızdan tek başınıza, bilmediğiniz görmediğiniz yerlere gitmek geçer. Hemen kadın olduğunuzu hatırlar, en azından her istediğiniz yere öyle tek başınıza gidemeyeceğinizi düşünürsünüz. Dünya üzerinde erkekler kadar serbest dolaşım hakkınız olmadığını veya bunun bilinçaltınıza korku ile birlikte kazındığını bilirsiniz. Hele bir de uzun sarı saçlarınız varsa tek başınıza hiç olmaz. Sonra turlara bakarsınız, tek başına katılımlar yalnızlığınıza ceza keser gibidirler, neredeyse çift gezenlere göre bir kat fazla ödersiniz. Üstelik turlar, paketlenmiş programlara paketlenmiş insanların sıkılma ihtimali yüksek fast-food benzeri yolculuklarıdır.
Yaz günlerinin gezmeye davet eden bu günlerinde aklınızdan hızla geçen bu düşünceler bir gerçeği değiştirmez, değiştirmediği gibi daha da katlanılmaz bir hale getirir. Evet siz ekonomik bağımsızlığınızı elde etmiş tek başına hayatın her oyununu başarıyla oynamış bir kadın olabilirsiniz ama tek başınıza istediğiniz her yere öyle istediğiniz zaman gidemezsiniz. Üstelik sarışınsanız asla.
Solo kadın gezginler
İşte yaz mevsimi kadınlara böyle davranıyor. Özgürlüğünüzün sınırsız olmadığını devamlı fısıldıyor kulağınıza. Öyle kadınsı korkuları olmayan bilinçaltı temiz, her istediği yere hemen gidebilenlerdenseniz bile (ki bu çok istisnai bir durumdur) bazı önlemler almalısınız. Batılı özgür (!) hemcinslerimiz bile “solo kadın gezginler” için web sayfaları kurmuşlar, acentalar ve kulüpler açmışlar. Bu konuda kadınlara tavsiyede bulunan CD’ler, rehber kitaplar ve dayanışma merkezleri var. Yalnız gezen bir kadınsanız, yapmanız gerekenler veya asla yapmamanız gerekenler belirtiliyor. İşte bunlardan birkaçı: Dünyanın bilmediğiniz bir yerinde bir şey sormak için öncelikle kadınlarla konuşmalısınız veya birini yanına oturmak gerekiyorsa önce bir kadın yanı aramalısınız. Eğer erkekle konuşmak durumunda kalırsanız gözünüzdeki ifadenin yanlış anlaşılma ihtimali olabileceğinden gözlükle konuşmanızda fayda var. Akşam yemeklerini kaldırıp akşamüstü kafelerde atıştırmalısınız. Dünyanın neresinde olursanız olun, gece saatlerinde tek başınıza bir kadın olarak dolaşamazsınız. Yukarıdaki bu örnekler özgür (!) batılı kadının yalnız gezerken aldığı önlemlerden birkaçı. Belki birçok şey daha eklenebilir. Türkiye’de tek başınıza bir kadın olarak dolaşacaksanız sarı saçla dolaşmayın, emniyetiniz icabı siyah veya kahverengiye boyatmalısınız gibi. 
Tek başınıza gezmeye cesaret edemeyenlerdenseniz o zaman turların tek kişilik fahiş fiyatlarını veya sürpriz can sıkıntılarını göze almalısınız. Ya da …
Ya da yaz mevsimi kulaklarınıza asla özgür olamadığınızı fısıldarken yaz sıcaklarının sadistçe davetine inat, evde oturmalısınız sarı saçlarınızla.
Gökyüzünde yalnız gezen yıldızlar, yeryüzünde asla öyle gezemezlerdi. Oysa isteyen her sarışın kadının dünyanın her köşesine gönül rahatlığı ile gittiği bir dünya, gerçekten özgür olacak.
İyi tatiller.
Yazı: Feride Cihan Göktan
İletişim: cigoktan@hotmail.com
Kaynak: http://www.radikal.com.tr/radikal2/yeryuzunde_yalniz_gezen_kadinlar-874080