Yukarı Avusturya Gezi Rehberi

Yukarı Avusturya, Avusturya’nın eyaletlerinden biri. Başkenti Linz olan eyaletin diğer önemli şehirleri Steyr ve Wels.

Gezilecek Yerler

Uçak bileti alarak ulaşabileceğiniz Linz, Avusturya’nın üçüncü büyük şehri ve Çek Cumhuriyeti sınırının 30 kilometre güneyinde bulunuyor. Linz, Avusturya’nın kuzeybatısında Tuna Nehri yanında bulunuyor. Tuna Nehri’nin iki yanına yayılan şehir, dünyanın en eski kek tarifi olarak bilinen Linzer Pastası ile ünlü. Şehri ziyaret ederseniz bu lezzeti mutlaka tadın. Bu kek 1653 yılından beri yapılıyor. Şehrin eski bölgesi, müzeleri ve festivalleri Linz’i görülmesi gereken yerlerden biri yapıyor. Şehirden Tuna Nehri’ni seyretmek şehirdeki en keyifli aktivitelerden biri. Mariendom yani Yeni Katedral, Ars Electronica Center, Lentos Sanat Müzesi, Hauptplatz & Landstrasse, Alter Dom, Botanik Bahçesi, Grottenbahn, Donaupark, Diş Müzesi ve Saray Müzesi şehirde görülebilecek yerler.

Ars Electronica Center

Elektronik sanatlar için kurulmuş olan merkez, Ars Electronica’ya ait. Yapı, Linz Belediye Binası’nın tam karşısında, Tuna Nehri’nin kuzey kıyısında yer alıyor. Geleceğin müzesi olarak anılan Ars Electronica Center, teknolojinin geldiği son noktayı gözler önüne seriyor. Bu müzeyi ziyaret edip gelecekle ilgili öngörülere sahip olabilirsiniz. Müze altı kata yayılmış. Altı katın tamamında da dünyanın çeşitli bölgelerinden ileri teknoloji ürünü olan eserler sergileniyor. Binanın en üst katı Gökyüzü Medya Katı olarak adlandırılıyor. Bu kısım aynı zamanda kafe – bar olarak kullanılıyor. Bu noktadan Nibelungenbrücke’den Tuna Nehri’nin kıyılarına kadar uzanan geniş bir alanı seyretmek mümkün. İkinci katta ise interaktif sergiler ziyaretçilerini bekliyor. Müzenin ilk katında, sesi yazıya çeviren makineler bulunuyor.

Lentos Sanat Müzesi

2003 yılında açılan Lentos Sanat Müzesi, ülkenin en önemli sanat müzelerinden. Binaya girmeden daha tasarımıyla dikkat çeken yapının mimarı Weber & Hofer. Binanın dış yüzeyi hava kararınca dikkat çekici şekilde aydınlatılıyor. 8000 metrekare kullanım alanına sahip olan müze, 130 metre uzunluğunda. Zemin kattaki kafede Tuna Nehri manzarası seyredebilirsiniz. Müzenin koleksiyonunda; heykel, resim, obje, fotoğraf ve diğer eserler bulunuyor. Özellikle fotoğrafçılık için önemli bir müze olan Lentos, öncü sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapması açısından önemli.

Hauptplatz & Landstrasse

Bu cadde yaklaşık 1200 metre uzunluğunda ve Linz’in tarihi merkezini gezmek için en uygun yer. Ana tren istasyonu ile Promenade arasında bulunan caddede 18. yüzyılda yapılmış olan iki kilise bulunuyor. Seminarkirche ismindeki kilise ise küçük yuvarlak yapısıyla dikkat çekiyor. Hauptplatz Meydanı, gösterişli barok binaların olduğu bir meydan. Doğusunda belediye binası ve Trinity Sütunu bulunuyor. 20 metre yüksekliğe sahip olan sütun 18. yüzyılda salgın hastalıklardan ve saldırılardan korunmak amacıyla yapılmış. Belediye binasının karşısında bulunan Feichtinger Haus, oldukça güzel bir bahçeye sahip.

Linz eski şehir bölgesi, Arnavut kaldırımlı caddeleri ve tarihi yapılarıyla gezinizin büyük bir bölümünü kaplayacak. Pöstlingberg’den Alpleri bile seyretmek mümkün oluyor. Yapacağınız bir tekne gezintisiyle hem şehri görme imkanı yakalayacak, hem de Tuna’nın güzelliğine yakından şahit olacaksınız.  Birucak.com ‘dan uçak biletinizi alabilir ve yaz bitmeden güzel bir tatil yapabilirsiniz.