Image Alt

Gezgin Kadınlar Kahvaltısı ve Noel Zamanı Beyoğlu Turu

24 Aralık 2023

Gezgin Kadınlar Kahvaltısı ve Noel Zamanı Beyoğlu Turu

Haliç boyunca uzanan Cibali, Fener ve Balat semtleri, Doğu Roma’dan, Osmanlı’ya, Osmanlı’dan da Cumhuriyet’e devrolan çok katmanlı yaşantının izlerini sürebileceğimiz, birer açık hava müzesi niteliğindeler.

Tarihin İzinde Aşkın Büyüsünde Beyoğlu Turumuzda Pera; Yunanca anlamı “öte” “karşı taraf” demekmiş. Yani yarımadanın karşı yüzü… Tarihle iç içe kozmopolit bir bölge olan Beyoğlu’nda, geçmişe tanıklık eden birçok yapıyı görecek ve rehberimizin anlatımlarıyla kendimizi o günlerde bulacağız.

Rehberimiz Akademisyen Yazar Dr. Levent Kaya Ocakaçan

1982 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Akademisyen Yazar Dr. Levent Kaya Ocakaçan, uzun yıllardır erken modern Osmanlı Tarihi ile ilgili araştırmalarını sürdürmektedir. Çalışma alanları arasında; yemek tarihi, müzik tarihi, kültürel tarih ve eğlence tarihi bulunan Ocakaçan’ın İstanbul eğlence tarihi ile ilgili yaptığı çalışma kitap olarak İBB tarafından “İstanbul Eğleniyor” ismiyle yayınlanmıştır. Uzun yıllardır Bahçeşehir Üniversitesi’nde lisans ve lisansüstü dersleri veren Ocakaçan, İstanbul kültür turlarımızı yapmaktadır.


ÜCRET

640 TL

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

  • Gezgin Kadınlar Kahvaltısı
  • Rehberlik
  • Kulaklık Dinleme Sistemi
  • Bahşişler

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

  • Müze Girişleri

Buluşma Yeri: Taksim Meydanı Saat 10.00

Ödeme seçenekleri ve taksit imkanları için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Sabah saat 10:00’da buluşmamızın ardından kahvaltımızı yapıp Taksim Meydanı, Dingo’nun Ahırı ve Fransız Mahkemesi’ni gezdikten sonra meydana çok yakın olan Ayia Triada Kilisesi’ne uğrayacağız. Kubbesi nedeniyle uzaktan cami zannedebileceğiniz, Osmanlı mimarisi örnek alınarak 1880 yılında yapılmış bu yapıyı gezdikten sonra Taksim sokaklarında kalabalığın arasına karışacağız. Sonraki rotamız yenilenmiş tarihi atmosferiyle ünlü; Çiçek Pasajı, Galatasaray Lisesi, Avrupa Pasajı, Nevizade, Saint Anthony Kilisesi, Tünel olacak. Bunun dışında özel izin ile girilebilen birçok mekân bizleri bekliyor olacak. Bunlardan birisi J’adore Çikolata Evi; tarihi çikolatacının lezzetli çikolatalarından tadıp, satın alabileceğiz. Diğeri ise Pera Palace Hotel ’indeki Atatürk Odası olacak. Tabi ki daha çok sürpriz var, vaktimiz el verdiğince gün boyu gezip keşfedeceğiz. Sürekli yolumuzun düştüğü Beyoğlu, Galata ve Pera bize gizli kalmış birçok köşesini sergileyecek. Bu gün artık düşlerimizde kalmış olan 19. ve 20. yüzyıl Beyoğlu hayatını yeniden yaşayacak ve kendimizi o dönemin içinde hissedeceğiz. Gezi bittiğinde artık Beyoğlu bizler için bambaşka anlamlar taşıyan bir yer olacak.

Not: Noel nedeniyle ayin sırasında kiliseler kalabalık olacağından ayinleri topluca izlemek mümkün değildir. Dileyen misafirlerimiz gezi bitiminde bireysel olarak ayinlere katılabilirler.

Altta yer alan formu doldurarak ön kayıt yaptırabilirsiniz. En kısa sürede sizinle iletişime geçip gerekli detayları ulaştıracağız.